ZABAWY PLASTYCZNE


Prace plastyczne rozwijają u dzieci wyobraźnię pomysłowość w wyrażaniu samego siebie. Twórczość plastyczna dziecka będzie bogatsza jeżeli zetknie się ono bezpośrednio z różnymi przedmiotami i zjawiskami. Dzieci bardzo lubią malować, rysować, lepić, konstruować i wiązać tę działalność z opowiadaniem, opisem, wierszem, bajką, muzyką, piosenką.

ZABAWY PLASTYCZNE

Prace plastyczne rozwijają u dzieci wyobraźnię pomysłowość w wyrażaniu samego siebie. Twórczość plastyczna dziecka będzie bogatsza jeżeli zetknie się ono bezpośrednio z różnymi przedmiotami i zjawiskami. Dzieci bardzo lubią malować, rysować, lepić, konstruować i wiązać tę działalność z opowiadaniem, opisem, wierszem, bajką, muzyką, piosenką.
Chciałybyśmy podać kilka przykładów jak zainspirować dzieci, wprowadzając do działań plastycznych mało wykorzystywane narzędzia i przedmioty.
Zazwyczaj do malowania wykorzystujemy różnego rodzaju papier, rzadziej tapety i tkaninę. Nasza propozycja dotyczy wykorzystania tworzywa przyrodniczego jako podkładu.
Liście zamiast kartki.
Do tego celu trzeba zebrać liście różnego rodzaju, najlepiej te o dużej powierzchni. Liście mogą być wysuszone, ale trzeba pamiętać, że są bardzo delikatne. Najlepsze będą liście zakonserwowane w glicerynie. Gałązki z liśćmi wkładamy do roztworu wody i gliceryny w stosunku 1:3. Po kilku dniach kiedy się liście „napiją” możemy na nich malować: owady, kwiaty, małe pejzaże itd. Można też różnymi liśćmi wykleić całą kartkę i w ten sposób stworzyć podkład do dalszych działań plastycznych.
Ożywiamy kamienie.
Zbieramy z dziećmi kamienie różnej wielkości (najlepiej o gładkiej powierzchni). Malujemy na nich różne wzory, zwierzęta, rośliny, a następnie utrwalamy lakierem bezbarwnym. „Żywe kamienie” możemy wykorzystać tworząc makiety rożnych środowisk przyrodniczych, np. łąki.
Kolekcja nowych ślimaków.
Po zimie w ogrodach i na działkach możemy znaleźć puste muszle po ślimakach. Umyte muszle możemy ozdabiać farbami w fantazyjne wzory, potem pokrywamy je warstwą lakieru bezbarwnego. Z ozdobionych muszli możemy wykonać naszyjniki lub stworzyć nowe ślimaki dolepiając do każdej muszelki ślimaka z plasteliny, modeliny bądź masy solnej.
Oprócz materiału na którym dzieci mogą malować, istotne są narzędzia wykorzystywane do tworzenia prac.
Malowanie wełną.
Maczamy kawałki wełny w farbach, a następnie układamy je na kartce papieru. Kartkę składamy na połowę i przyciskając ręką wyciągamy za końce wełniane nitki. Wełniane nitki możemy także przyklejać na kartkę, tworząc w ten sposób rysunek.
Stemple z plasteliny.
Kawałek plasteliny ugniatamy tworząc gruby krążek, następnie odciskamy w niej różne przedmioty np. klucze, klocki, foremki, tworzywo przyrodnicze itp. Możemy też tworzyć wzory ryjąc w plastelinie patyczkiem. Gotowymi stemplami ozdabiamy papier, tkaninę itd.
Zazwyczaj inspirujemy dzieci do aktywności plastycznej wykorzystując literaturę czy muzykę. Możemy to zrobić wykorzystując zmysł węchu.
Malowanie zapachu.
Prosimy dzieci o zamknięcie oczu i dajemy do powąchania np. gaziki skropione aromatem do ciasta. Doskonale do tego celu nadają się woreczki wypełnione np. kwiatami, świeżo skoszoną trawą, ziołami. Prosimy dzieci o namalowanie zapachu. Prace będą różne, tak jak różne będą odczucia dzieci. Jedne namalują różnobarwne plamy inne postacie i zdarzenia kojarzące się z zapachem.
Innym sposobem inspiracji dzieci są zajęcia plenerowe. Stanowią one dla dzieci niezwykłe przeżyciem i są sposobem poznawania świata. Możemy rysować w parku, w lesie, ogrodzie, na łące wystarczy aby każde dziecko miało twardą podkładkę pod kartkę. Zajęcia takie możemy potem przenieść do sali tworząc drugi etap, poprawianie świata. Wykonaną pracę w plenerze dzieci zmieniają tak aby poprawić istniejącą rzeczywistość. Np. Malujemy w plenerze osiedle, a następnie w sali prosimy dzieci, aby zmieniły namalowane osiedle tak jak chciałyby aby wyglądało.
Malowanie martwej natury.
Jesienią doskonale nadają się do tego celu warzywa, owoce, bukiety z liści i inne tworzywo przyrodnicze. Zimą, stroiki świąteczne, kompozycje z gałązek, suszu. Wiosną i latem kwiaty w wazonie, młode gałązki, kamienie, muszle itp. Możemy też ustawiać kompozycje z przedmiotów codziennego użytku. Mimo iż dzieci wykonują ten sam temat, każda praca okaże się inna, bo każde dziecko w jedyny i specyficzny dla siebie sposób przetwarza rzeczywistość.
Przedstawione propozycje można wykorzystać w grupach starszych z uwagi na możliwości percepcyjne dzieci.
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  zabawy z dziećmi barb 827 10-03-2017, 08:49
Ostatni post: czeluska
  Zabawy z fabułą brunet 1,260 04-11-2011, 06:09
Ostatni post: brunet
  Zabawy na różne okazje brunet 1,612 04-11-2011, 06:08
Ostatni post: brunet
  Zabawy z fabułą dla dzieci brunet 1,150 03-06-2011, 13:33
Ostatni post: brunet
  ZABAWY USPOKAJAJĄCE brunet 2,861 10-29-2010, 13:15
Ostatni post: brunet