Wzgórze Gosań Międzyzdroje

Ankieta: Polecasz?
Tak, ponieważ... Odpisz w komentarzu.
Nie, ponieważ... Odpisz w komentarzu.
[Wyniki ankiety]
 
 


Gosań (do 1945 niem. Gosan Berg) – najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża leżące bezpośrednio nad morzem (95 m n.p.m.).

Znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego i jest jednym z czterech punktów widokowych Parku. Wzgórze znajduje się około 4 km na północny wschód od Międzyzdrojów, przy drodze wojewódzkiej nr 102, na odcinku Międzyzdroje-Dziwnów. Rozciąga się stąd widok na Zatokę Pomorską. Miejsce to odznacza się niespotykana dynamiką. Corocznie w wyniku abrazji do morza obsuwa się około 1 metra lądu wraz z drzewami i zaroślami[potrzebne źródło].

Wzgórze reprezentuje typ klifu abrazyjnego osypiskowego. Osypujące się piaszczysto-żwirowe zbocze nachylone jest pod kątem zsypu naturalnego. W przypadku zakrzewienia lub zadrzewienia następuje wzmocnienie górnej partii klifu. Jego korona jest wtedy pionowa. Aktywność klifu zależy od siły abrazji. Na podcinające podnóże fale morskie, wysuszający wiatr i spływającą wodę opadową klif reaguje natychmiastowo. Efektem tego są tworzenie się u podnóża stożki nasypowe. Po wypłukaniu z nich piasku pozostają jedynie kamienie.

Polską nazwę Gosań wprowadzono urzędowo rozporządzeniem Ministra Administracji Publicznej w 1949 roku, zmieniając poprzednią niemiecką nazwę wzgórza – Gosan Berg.

   
   
   
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Promenada Gwiazd Międzyzdroje brunet 1,430 02-20-2010, 23:14
Ostatni post: brunet