Witaj! Rejestracja

Wybielanie zębów


Białe zęby to podstawa zdrowego uśmiechu. Ładny i zdrowy uśmiech to dobre samopoczucie i pewność siebie. Okazuje się, że osiągnięcie zniewalającego efektu nie jest wcale takie trudne.

Białe zęby - w jaki sposób?

Domowe sposoby na wybielenie zębów

Domowe sposoby na białe zęby krążą pocztą pantoflową od lat. Zanim omówimy te najpopularniejsze, parę słów o tym, dlaczego zęby żółkną.

Przyczyn zmiany kolorów zębów może być wiele. Do najpopularniejszych zalicza się palenie papierosów oraz picie kawy (i herbaty). Zęby żółkną z wiekiem, ale są też szczególnie narażone w okresie dorastania - wtedy na ich kolor mogą wpłynąć przyjmowane leki (antybiotyki - tetracykliny) i nadmierne stosowanie fluoru. Częstą przyczyną pogorszenia wizualnego stanu zębów jest kamień nazębny.

Wybielanie zębów sodą

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną (czyli wodorowęglanem sodu) to jeden z najstarszych domowych sposobów na biały uśmiech. W zależności od sposobu, można nakładać na szczoteczkę do zębów nieco sodu i czyścić w ten sposób zęby.

Tam metoda przynosi jednak tylko krótkoterminowe korzyści. Wysokie stężenie sody oczyszczonej daje wprawdzie niewielki efekt wybielający, ale wpływa negatywnie na szkliwo. Po takich zabiegach zęby staną się słabsze i bardziej podatne na przebarwienia.

Z drugiej strony, niewielkie stężenia sody znajdują się wielu dostępnych na rynku pastach do zębów. Jej działanie jest jednak uzupełniane przez pozostałe składniki past.

Jaki z tego wniosek? Lepiej zatem odpuścić sobie sodę oczyszczoną. Nie osiągniemy efektu lepszego niż przy zastosowaniu popularnych wybielających past do zębów, a możemy dodatkowo zaszkodzić zębom.


Wybielanie zębów solą


Czyszczenie zębów solą to sposób dość niekonwencjonalny, choć niestety popularny. Podobnie jak w przypadku sody - szczoteczkę moczy się w roztworze soli i szczotkuje zęby.

Niestety, ten domowy sposób może raczej tylko zaszkodzić. Sól ma działanie zakwaszające, a stosowana w nadmiarze może też uszkodzić szkliwo.

Podsumowując - sól niech zostanie w kuchni. Nie dość, że może zaszkodzić zębom i dziąsłom, to jeszcze jako pasta do zębów ma wyjątkowo mało atrakcyjny smak...


Wybielanie zębów cytryną

Sekretnym tajnikiem kolejnego domowego sposobu wybielania zębów jest cytryna. Wciąż w internecie można znaleźć porady dotyczące wybielania zębów za pomocą soku cytrynowego.

Polega on na wcieraniu kilka razy dziennie cytryny w zęby. Kwasy zawarte w cytrynie mają rzekomo działać wybielająco.

Problem polega na tym, że kwas cytrynowy to substancja dość agresywna i może poważnie zaszkodzić naszym zębom. Oczywiście, wypicie szklanki lemoniady czy (dla lubiących wyzwania) soku z cytryny nikomu nie zepsuje zębów. Poważniejsze konsekwencje mogą pojawić się wtedy, kiedy wystawiamy szkliwo na długotrwały i intensywny kontakt z cytryną. Taka terapia może naprawdę zaszkodzić zębom. W skrajnych przypadkach, zamiast pięknych białych zębów możemy doczekać się problemów z próchnicą i niezbyt ciekawego, ciemnego koloru szkliwa.


Wybielanie zębów węglem

Na pierwszy rzut oka może się to wydać całkowicie bez sensu. Wybielanie zębów węglem? Przecież węgiel jest czarny!

Wybielanie zębów węglem spożywczym to kolejny, po sodzie, soli i cytrynie, sposób krążący pocztą pantoflową. Kolejny, o którym lepiej zapomnieć. Dlaczego? Powód jest prosty.

Działanie węgla na zęby polega na mechanicznym usuwaniu osadów. Kryształki węgla, szorując powierzchnie zębowe, usuwają osady�razem ze szkliwem. Być może taki opis to przesada, ale oddaje zasadę - szorując zęby węglem traktujemy nasze zęby czymś w rodzaju drobniutkiego papieru ściernego.

Czy warto? Zdecydowanie nie. Nawet jeśli uda się na osiągnąć krótkoterminowe efekty, po pierwsze - nie usuniemy tą metodą poważniejszych przebarwień, po drugie - możemy uszkodzić szkliwo. A to może w przyszłości oznaczać poważne i kosztowne problemy z zębami.Produkty wybielające zęby

W zależności od stopnia przebarwienia i jego rodzaju, stosuje się różne metody wybielania zębów. Poza domowymi sposobami na białe zęby, mamy obecnie do dyspozycji mnóstwo produktów, które mają nam zagwarantować piękny uśmiech. Ich skuteczność jest różna. Należy pamiętać, żeby stosować je adekwatnie do stanu zaawansowania problemu.

Wybielające pasty do zębów

Kiedy chcemy wybielić zęby, pierwszym naturalnym krokiem wydaje się być sięgnięcie po wybielającą pastę do zębów. Reklamowane powszechnie pasty są najpopularniejszym środkiem, dzięki którym możemy dbać o biel naszych zębów.

Jak działają pasty? Najczęściej zawierają w sobie substancje ścierne, tlenki fluoru bądź naturalne ekstrakty (z cytryny, porostu islandzkiego lub innych roślin. Ich działanie opiera się zatem na mechanicznym bądź chemicznym usuwaniu osadów, które zbierają się na powierzchni szkliwa. Możemy pozbyć się dzięki nim płytki i kamienia nazębnego.

Za pomocą past do zębów możemy także walczyć z osadami powstającymi w wyniku picia herbaty, kawy czy palenia papierosów. O ile tego rodzaju przebarwienia można wybielić pastą do zębów, to jej skuteczność jest ograniczona przy poważniejszych defektach - np. śladach po użyciu tetracykliny bądź inne poważne zmianach w szkliwie. Działanie past ogranicza się bowiem przede wszystkim do samej powierzchni zębów.

Czy wybielające pasty do zębów mają jakieś wady? Czy są bezpieczne? Tak, wszystkich past wyprodukowanych przez renomowane firmy można używać z czystym sumieniem. W przypadku tych o nieco bardziej intensywnym działaniu warto jednak postępować ostrożnie - jeśli pasta zawiera substancje ścierne, zbyt intensywne szczotkowanie zębów może mieć negatywny wpływ na szkliwo. Ucierpieć mogą także dziąsła.

Tego rodzaju negatywne skutki mogą pojawić się jednak głównie w przypadku braku zachowania podstawowych zasad szczotkowania - tzn. użycia zbyt twardej szczoteczki oraz zbyt częstego i zbyt intensywnego mycia zębów.

Jaki z tego wniosek? Wybielające pasty do zębów - w zależności od swojego składu i siły działania - mogą być bardzo pomocne w wybielaniu zębów. Należy jednak pamiętać, że nie poradzą sobie z najtrudniejszymi przebarwieniami. Są za to doskonałym środkiem, dzięki któremu można podtrzymywać naturalną biel zębów, a także efekty wybielania zębów u stomatologa.


Wybielające gumy do żucia

Gumy do żucia. To ostatnio najczęściej chyba reklamowany w telewizji sposób na białe zęby. Niestety, gumy poza niekwestionowanymi zaletami - tzn. poza oczyszczaniem zębów po posiłkach (w przypadkach, kiedy nie możemy umyć zębów) - mają też wady.

Nadmiernie częste żucie gumy może źle wpływać na stan stawów i układu mięśniowo-zębowego. W skrajnych przypadkach może się to skończyć nawet... zgrzytaniem zębów i chronicznym, nadmiernym ich zaciskaniem.

Ale bez paniki. Jeśli tylko nie uzależnimy się od żucia gumy, wszystko będzie w porządku. W niektórych przypadkach guma do żucia to jedyny sposób na odświeżenie oddechu i choćby doraźne zadbanie o biel zębów.

Gumy można zatem żuć - byle z umiarem. Nie oczekujmy od nich rewelacyjnych, natychmiastowych efektów. Warto jednak pamiętać, że żucie gumy w określonych sytuacjach naprawdę ma sens i może pomóc.

Paski wybielające zęby

Paski wybielające do zębów stosuje się powszechnie od kilku lat. Podobnie jak żele wybielające, zawierają aktywne substancje - te same, które stosuje się w gabinetach stomatologicznych - ale w mniejszym stężeniu (zwykle nadtlenek karbamidu 5-7% - np. w przypadku Blend-a-med Whitestrips).

Paski nakłada się na górne i dolne zęby. Terapia trwa 7 dni. W tym czasie należy dwa razy dziennie zakładać paski na 30min.

Możliwe do osiągnięcia efekty są porównywalne z efektami działania żeli wybielających. Rozjaśnimy zęby o 2-3 tony. Według producentów skutki działania utrzymają się przez co najmniej 6 miesięcy.

Wadą pasków jest fakt, że sięgają one tylko do "czwórek". Zębów trzonowych w ten sposób nie wybielimy, choć rzadko kto ma przecież tak szeroki uśmiech, żeby było je widać. Cena pasków jest porównywalna z ceną żeli i wynosi około 70zł.

Uwaga - osoby z nadwrażliwością zębów i dziąseł mogą odczuwać ból w trakcie stosowania pasków. Nadwrażliwość zwykle mija wraz z zakończeniem zabiegów.


Żel wybielający zęby

Żele wybielające zęby do domowego użytku to wynalazek ostatnich lat. Tego rodzaju specyfik oferuje kilku producentów (m.in. Colgate - żel Colgate Simply White).

Żele wybielające opierają swoje działanie na tych samych substancjach, których używają dentyści w czasie specjalistycznych zabiegów. Jedynie stężenie substancji aktywnej (najczęściej jest nią nadtlenek karbamidu) jest nieco niższe.

Aby wybielić zęby, należy nakładać na nie żel dwa-trzy razy dziennie przez około 10-14 dni. Szczegóły w ulotkach dołączonych do produktu.

Czy wybielanie żelem się opłaca? Z reguły tak, choć nie da się zwykle osiągnąć tak spektakularnych efektów jak w przypadku profesjonalnych zabiegów. Podobnie jak w przypadku pasków wybielających, żelem można wybielić o 2-3 tony (u dentysty nawet ponad 10 tonów).

Żel jest zatem wyjściem dla osób, które chcą poradzić sobie ze stosunkowo niewielkimi przebarwieniami. Cena żelu to około 60-70zł. Uwaga! Warto wybierać znanych, renomowanych producentów - żele wybielające mogą działać drażniąco, powodować nadwrażliwość zębów. Lepiej nie ryzykować ze specyfikami niepewnego pochodzenia.


Wynalazki wybielające zęby


Gdzieniegdzie w sieci pojawiają się oferty cudownych produktów wybielających zęby. Zwykle kosztują one niewiele w porównaniu z cenami profesjonalnego wybielania w gabinetach dentystycznych. Pojawia się argument - świetny efekt możesz osiągnąć wiele razy taniej!

Spokojnie, spokojnie. Większość cudownych wynalazków po prostu nie działa. Czy śnieżnobiały uśmiech byłby możliwy za 20zł, skoro najtańszy zabieg przeprowadzony przez dentystę kosztuje 800zł, a produkty do użytku domowego kosztują co najmniej 60zł?

Warto postępować ostrożnie. Pół biedy, jeśli kupimy coś, co nie zadziała. Gorzej może się stać, jeśli trafimy na produkt nie tylko nieskuteczny, ale też szkodliwy. Z zębami nie ma żartów. Sprawdzajmy dokładnie producentów, sprzedaców, poszukujny opinii w internecie.


Profesjonalne wybielanie zębów

Omówione na wcześniejszych stronach metody są zwykle pomocne, ale czasem warto zdecydować się na zabieg w gabinecie stomatologicznym. Jest to najdroższe wyjście, ale gwarantuje szybsze efekty i pozwala na pełną kontrolę stomatologa. Ponadto, niektóre defekty estetyczne da się naprawić tylko z pomocą specjalisty. Dotyczy to na przykład zębów z przebarwieniami od tetracykliny, zębów z defektami szkliwa czy też zębów ułamanych.

Warto pamiętać, że przed wybielaniem zębów z reguły poddaje się je piaskowaniu. Jest to zabieg przygotowujący, choć w wielu przypadkach także rozjaśnia w zauważalny sposób nasz uśmiech. Przeczytaj o piaskowaniu zębów...

Metod zasadniczego wybielania jest kilka. Oto najpopularniejsze z nich:


Metoda nakładkowa (np. Nite White)
Metoda Nite White polega na przygotowaniu specjalnych odlewów na zęby w gabinecie dentystycznym. Gotowe nakładki zakłada się na zęby w domu i napełnia je żelem z substancjąaktywną. Kilku-kilkunastodniowa terapia przynosi w większości przypadków bardzo dobre rezultaty. Minusem tej metody jest długi proces wybielania oraz niewygoda (nakładki stosuje się zwykle w nocy - mogą utrudniać zasypianie). Plus to stosunkowo niska cena - wahająca się w granicach 1000zł.
Metoda lampy Beyond
Innym sposobem jest zastosowanie w gabinecie stomatologicznym żelu wybielającego i naświetlenie go specjalistyczną lampą. Cały zabieg trwa około 2h. W tym czasie nadtlenki stosowane do wybielania reagują z przebarwionym szkliwem.

Zaletą tej metody jest szybki rezultat i pełna kontrola stomatologa. Metoda ta jest nieco droższa od metody nakładkowej - wybielanie kosztuje zwykle około 1200zł.
Wybielanie zębów laserem
Najnowszą metodą wybiela jest laser. Jest to metoda zdecydowanie najdroższa (całe uzębienie możemy w ten sposób wybielić za 1800-2000zł), ale także najszybsza i w wielu przypadkach najskuteczniejsza.

Kiedy wybielanie nie działa
W niektórych przypadkach nawet drogie specjalistyczne wybielanie zębów nie działa.

Dotyczy to zębów niekompletnych, złamanych lub martwych. Uzyskanie estetycznego wyglądu daje bonding. Za pomocą żywicy kompozytowej bądź tzw. licówek formuje się na nowo kształt zęba. Koszt jednej licówki waha się w granicach 700-1000zł.
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.