Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

Wpływ telewizji na kształtowanie się postaw ludzi

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Online
1. Czym jest „postawa”?
Ludzie znajdują się i funkcjonują w otaczającym ich świecie, w którym ciągle oddziałuje na nich wiele bodźców, przedmiotów i zjawisk, a wśród nich szczególne znaczenie mają te o charakterze społecznym.
Kiedy człowiek styka się z jakąś nową rzeczą, to po pierwsze - stara się ją poznać. Do tego wykorzystuje posiadane zmysły: dotyku, węchu, słuchu, wzroku i smaku. Poznanie cech danego przedmiotu nie prowadzi do wytworzenia jakiegoś jednego przekonania, zwykle w procesie poznawania danego przedmiotu tworzy się wiele odnoszących się do niego przekonań. Dopiero posiadanie możliwie wielu odczuć dotyczących danego przedmiotu, pozwala na „poprawne posługiwanie się nim lub na właściwe działanie w jego obecności” . Podobnie przebiega również poznawanie cech przedmiotów mających społeczny charakter – grup społecznych, ideologii, itp.
Kiedy dokona się już proces poznania i wytworzone zostanie przekonanie, następuje proces ustosunkowania się do danego przedmiotu, czyli reakcja emocjonalna lub uczuciowa. W zależności od poprzednich doznań człowiek ustosunkowuje się pozytywnie lub negatywnie, a to natomiast wywołuje określone reakcje wobec przedmiotu i oddziaływanie na niego. Dobre poznanie składników świata zewnętrznego pozwala na właściwe reagowanie i działanie w ich obecności czy w stosunku do nich.
Ze względu na istnienie struktur złożonych z procesów poznawczych (poznanie przedmiotu), emocjonalnych (ustosunkowanie się do przedmiotu) i motywacyjnych (podjęcie określonych działań), jak również determinowanie przez te procesy zachowań wobec przedmiotów znajdujących się w otaczającym świecie, potrzebny jest konstrukt teoretyczny, pozwalający na adekwatny opis specyfiki tych struktur. Tym konstruktem jest postawa.
Według koncepcji socjologicznych, których reprezentantem jest Kaziemierz Obuchowski, postawa jest względnie trwałym stosunkiem emocjonalnym lub oceniającym do
przedmiotu bądź dyspozycja do występowania takiego stosunku, wyrażająca się w kategoriach pozytywnych, negatywnych lub neutralnych.
Trochę inny sposób pojmowania postawy proponuje Stanisław Mika. Jego zadaniem o postawie możemy mówić wtedy, gdy:
a. w otoczeniu jakiejś osoby istnieje pewien przedmiot czy fakt;
b. osoba ta spostrzega ten przed


.doc   086.doc (Rozmiar: 65.5 KB / Pobrań: 15)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Uwarunkowanie aktywności kulturalnej ludzi starych brunet 547 01-08-2011, 16:55
Ostatni post: brunet
  Wpływ zmian ustrojowych po 1989 roku na aspiracje młodzieży brunet 592 01-08-2011, 16:01
Ostatni post: brunet
  Wpływ zaburzeń rozwojowych na powodzenia szkolne. brunet 873 11-02-2010, 11:12
Ostatni post: brunet
  BIOMEDYCZNE PODSTAWY ROZWOJU CZŁOWIEKA WPŁYW ŻYWIENIA NA ROZWÓJ I ZDROWIE brunet 1,390 11-02-2010, 10:31
Ostatni post: brunet
  Wpływ czynników biogeograficznych na rozwój człowieka. brunet 603 11-02-2010, 10:30
Ostatni post: brunet