Witaj! Rejestracja

Wambierzyce - Sanktuarium Matki Bożej

Ankieta: Polecasz?
Tak, ponieważ? Odpisz w komentarzu
Nie, ponieważ? Odpisz w komentarzu
[Wyniki ankiety]
 
 


Powstanie w tym miejscu sanktuarium maryjnego związane jest z XII. wiecznym przekazem jakoby niewidomy Jan z Ratna w tym miejscu odzyskał wzrok, a jego oczom miała ukazać się postać Matki Bożej.

Wambierzyce to ważne sanktuarium maryjne na Dolnym Śląsku. Znajduje się tu Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z początku XVIII wieku, wybudowany w miejscu drewnianej kaplicy z 1263, o ciekawej barokowej architekturze (krużganki dookoła owalnej nawy, 11 kaplic). We wnętrzu wykonana z drewna lipowego figurka Matki Boskiej Królowej Rodzin, datowana na XIV wiek (inne źródła XIII wiek) ukoronowana w 1980 roku. W 1936 kościołowi nadano tytuł bazyliki mniejszej. W 1945 r. wieś włączono w granice Polski, zaś jej dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec.

Kościół góruje nad niewielkim rynkiem, z którego prowadzi do niego 57 schodów o symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich) + 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania) + 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa). Ponadto z inicjatywy Daniela Osterberga - w tym czasie właściciela Wambierzyc - od końca XVII do XIX wieku powstała tu kalwaria z około 100 kaplicami i kapliczkami oraz 12 bramami. Płynący przez wieś strumień nosi nazwę Cedron, nazwy okolicznych wzgórz nawiązują do tematyki biblijnej (Tabor, Syjon, Horeb itp). Odnosi się to w swojej symbolice do Jerozolimy z czasów, kiedy żył Chrystus i sprawia, że miejscowość, będąc od XII wieku ośrodkiem kultu maryjnego, jest odwiedzana przez liczne pielgrzymki oraz turystów. Od czerwca 2007 roku w Wambierzycach posługują franciszkanie z prowincji św. Jadwigi Śląskiej. Pierwszym kustoszem był o. Damian Stachowicz OFM. Od sierpnia 2009 roku funkcję tę pełni o. Albert Krzywański OFM

   
   
   
   
   
Odpowiedz
Polecam, ponieważ jest to piękne sanktuarium, darmowe wejście. Wieleset obrazów do oglądnięcia i pięknych salek. W okół jest możliwość nabycia pamiątek i jeśli dobrze pamiętam jest tutaj nieopodal dom z największą ruchomą szopką do zwiedzenia za opłatą tym razem.
Odpowiedz
Szopka FAJNA...ale reszta..nie robi wrażenia..może nie czuje tych klimatów...pięknych obrazków i salek.. Eee..niee NOTHING SPECIAL;>
Odpowiedz
przepiękne sanktuarium
Odpowiedz
Polecam jak najbardziej.
Odpowiedz
Bardzo ładne miejsce, w ogóle fajne okolice tam są. Jak ktoś przebywa w Kotlinie Kłodzkiej to warto dokładnie zwiedzić region.
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.