Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

Vladimir Mecziar

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Online
WSTĘP


Początkowo uwielbiany przez elity polityczne i tłumy. Uważany za ojca nowej, niepodległej Słowacji. Później odbierany jako największy jej destruktor, człowiek, który zniechęcił światowych polityków i zabił zaufanie, którym był darzony jego kraj.
Mówił o wzmocnieniu federacji, a ostatecznie doprowadził do podziału Czechosłowacji. Mówił o integracji z Unią Europejską i NATO, a ostatecznie doprowadził do izolacji Republiki Słowackiej. Trzy raz był premierem i trzy razy odchodził w niesławie. "Nie jest cynikiem, jest wariatem" - twierdzą jego przeciwnicy. Pod koniec do odejścia wzywali go nawet psychiatrzy.
Vladimir Mecziar - człowiek niewątpliwie najbardziej znany na świecie spośród naszych południowych sąsiadów. Znany jednak z jak najgorszej strony. Znany jako ten, który przez swoje rządy, pełne dziwnych , skandalicznych , niedemokratycznych decyzji , doprowadził do skłócenia narodu i wykluczyły Słowację z grona państw oczekujących na przystąpienie do struktur euroatlantyckich. Wszystko to jednak odbywało się na oczach milionów ludzi, którzy za pośrednictwem kamer telewizyjnych i mikrofonów radiowych na bieżąco obserwowali poczynania władz, wystawiając koalicji rządzącej rachunek w postaci przegranych wyborów we wrześniu 1998 roku.
Mam mnóstwo przyjaciół wśród bratysławskich inteligentów. To jest naprawdę elita na europejskim poziomie. Ci ludzie po prostu nie zasłużyli sobie na to, żeby rządził nimi taki Mecziar - powiedział węgierski politolog Laszló Keri.
Słowacja, w której jak bumerang do władzy trzy razy powracał Vladimir Mecziar, dziś odstaje od środkowoeuropejskiej średniej. Czy rzeczywiście Słowacy zasłużyli sobie na taki los? Nie ma żadnych obiektywnych przyczyn, by miało się im wieść gorzej niż Czechom, Węgrom czy Polakom. Nie powinni znajdować się w drugiej lidze krajów aspirujących do NATO i Unii Europejskiej. Ale spadli do niej. Zawdzięczają to właśnie Mecziarowi, którego na własne nieszczęście sami sobie wybierali, nie do końca orientując się, z kim mają do czynienia. Wprawdzie z wyborów na wybory głosowało na niego coraz mniej ludzi, ale dopiero w zeszłym roku udało się go odsunąć od władzy w sposób - wydaje się - ostateczny.
Kim właściwie jest Mecziar? Skąd się wziął? Co robił przed rokiem 1989? Tak naprawdę nikt tego nie wie. Nie był osobą znaną, więc nie ma żadnych relacji o jego wcześniejszych losach. A w to, co sam o sobie opowiada, nie można wierzyć ani trochę. Wszak nawet jego opowieść o tym, jak poznał swoją żonę, nie pokrywa się z tym, co mówi sama żona. Mecziar ma chorobliwą skłonność do.doc   132.doc (Rozmiar: 144.5 KB / Pobrań: 19)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.