Unia Europejska


Uważacie, że to dobrze, iż jesteśmy członkiem Wspólnoty? Czy to krok naprzód?
czy wg. Was od przystąpienia Polski do UE coś się zmieniło?
Jesteście przeciwni przystąpieniu Polskie do strefy Euro?
Myślicie, że przez ostatnie problemy (pomoc Grecji, problemy z ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego) UE się rozpadnie?
Odpowiedz
Szczerze mówiąc to mam mieszane uczucia. Z jednej strony można sobie przejeżdżać granicę państwa tak jak granicę powiatu czy województwa (tj. bez zatrzymywania się), dofinansowują nam różne inwestycje itp. Z drugiej jednak strony mogą wlepiać Polsce kary za byle pierdołę niezgodną z prawem unijnym co jest już w pewnym stopniu ograniczeniem suwerenności naszego państwa.

Co do Euro to raczej jestem na nie. Póki mamy złotówkę to państwo może samodzielnie zmieniać to i owo (np. stopy procentowe) co oznacza, że możemy sami się bronić przed pewnymi niekorzystnymi zjawiskami. Euro nie daje takich możliwości bo wtedy wszystkim steruje Unia i też nie zawsze mądrze. Każde państwo i jego gospodarka mają swoją specyfikę i co dla jednego jest korzystne nie zawsze musi być korzystne dla drugiego. W UE zazwyczaj liczy się przede wszystkim interes tych największych (Niemcy, Francja). Powinniśmy zachować własną walutę.
Tak poza tym wypłata rzędu 500-600 Euro nie podziała na mnie motywująco (mimo, iż będzie to to samo co dziś w złotówkach). Jak będę chciał Euro to pojadę do kantoru :)
Odpowiedz
Wracając do tematu Unii to jakbym miał tamte lata a dzisiejsze doświadczenie to w referendum akcesyjnym głosowałbym na "NIE". Mam dość dopłacania do Greków i innych nierobów co tylko wino pić potrafią (niczym nasi lokalni żule) a chcieliby żyć jak lordy (sjesty po parę godzin, praca góra 4 godziny dziennie, emeryturka od 50tki itd.). Jak Grecja ma problem to niech wyspy sprzedaje (ma ich sporo), a nie żeby Polacy, Niemcy czy inne kraje na nich pracowały. Unia zamiast ich ratować powinna wykluczyć ich z eurostrefy i pozwolić zbankrutować. Podejrzewam, że taka plajta byłaby dla nich korzystniejsza niż utrzymywanie na siłę czegoś, czego utrzymać się nie da. Ostatnio zauważyłem już nawet żarty typu:
"Jest mozliwosc adoptowania Greka za jedyne 5000 Euro. Grek bedzie robic za Ciebie wszystko to, na co nie masz czasu: spac za Ciebie do jedenastej, chodzic za Ciebie na kawe, jezdzic Twoim samochodem, odbywac poobiednia sjeste. Wieczorem bedzie siedziec za Ciebie w knajpce. Ja juz adoptowalem i mam luz - moge pracowac od rana do wieczora !"
Jakoś nie mam ochoty pracować na Grecję. Jak będę chciał dać komuś na wino to rzucę 5zł menelowi.
Kolejnym powodem dlaczego byłbym przeciw tej całej Unii to ograniczanie suwerenności naszego państwa. Z Brukseli przychodzą polecenia (niczym kiedyś z Moskwy), a Warszawa ma wykonać. Polecenia te są zazwyczaj niekorzystne dla nas jako obywateli tj. np. dostosowywanie podatków do unijnych co w praktyce oznacza ich podwyższanie (np. głośne ostatnio podwyższanie akcyzy na diesla, które spowoduje nie tylko wzrost cen na stacjach benzynowych, ale również w sklepach bo cały transport opiera się na dieslach). Skoro mamy płacić podatki jak w Unii to czemu nie zarabiamy jak w Unii? Może Bruksela pomyślała by w końcu o zrównaniu zarobków na terenie Unii (oczywiście do tych najwyższych). Jedynym plusem "eurokołchozu" jest to, że można bez większych problemów wyjechać za chlebem do Anglii czy Niemiec, ale nie każdy przecież wyjedzie, a Ci co zostaną też mają prawo do godnego życia, a nie tylko do płacenia coraz wyższych podatków z i tak dość nędznych na tle starej Unii pensji, bo kryzys. Niby dlaczego mamy płacić za kryzys, który wywołała pewna grupka cwaniaków, którzy przy okazji nieźle na tym zarobili?
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.