Umowa darowizny 2


Darowizna ma na celu dokonanie przysporzenia na rzecz obdarowanego bez ekwiwalentu.
Sama idea darowizny jest znana w wielu systemach prawnych i są różne modele realizowania tej transakcji. Nie wszędzie ta transakcja przybiera charakter umowy np. prawo anglosaskie traktuje darowiznę jako czynność jednostronną. W systemach kontynentalnych darowizna na ogół jest umową.
W prawie polskim darowizna jest umową. W praktyce wszystko prawie zależy od woli darczyńcy bo to on musi przede wszystkim powiedzieć, że tej darowizny dokonuje ale od strony czysto formalnej, prawnej, nie ma darowizny dopóki nie będzie zgody obdarowanego. On może nie chcieć takiej darowizny.
Charakter tej czynności.
Są systemy, które przyjmują darowiznę jako czynność konsensualną, już samo uzgodnienie woli stron wystarcza i powołuje tę czynność do życia.
Są systemy – prawo niemieckie – które darowiznę kształtuje jako czynność realną. Nie ma umowy bez wykonania. Samo uzgodnienie woli stron oznacza tylko przyrzeczenie darowizny.
Prawo polskie przyjmuje konstrukcję konsensualną czyli uzgodnienie woli stron wystarcza do zawarcia umowy, ale są pewne odstępstwa.
Treść darowizny.
Są 3 modele:
 darowizną będzie przysporzenie z majątku darczyńcy. Jest to ujęcie najwęższe. Zawsze musi dojść do przesunięcia majątkowego. Musi się coś z majątku darczyńcy przesunąć do majątku obdarowanego,
 z darowizną mamy do czynienia także wówczas, gdy to przysporzenie które uzyskuje obdarowany następuje tylko kosztem majątku darczyńcy (nie koniecznie z majątku lecz także kosztem majątku). Tego rodzaju konstrukcja jako darowiznę przyjmuje zwolnienie z długu. Wierzyciel musi zwolnić dłużnika (jest to umowa)

To TYLKO CZESC MATERIALU, CAŁOŚĆ DOSTĘPNA DO ŚCIĄGNIĘCIA PO ZALOGOWANIU LUB REJESTRACJI


.doc   darowizna.doc (Rozmiar: 28 KB / Pobrań: 15)
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  UMOWA DAROWIZNY brunet 515 11-28-2010, 11:19
Ostatni post: brunet