Witaj! Rejestracja

Szkolnictwo


Co sadzicie o naszym szkolnictwie?moze nie doslownie o poziomie nauczania ale caloksztalcie.Mnie osobiscie bardzo sie podobaja zachodnie szkoly,te bractwa alfa beta itd.cos co jednoczy mlodziez a jednoczesnie to ze uczniom takich szkol wstyd jest sciagac i oni sami o tym wiedza.Slyszalem,ze rok temu lub dwa wprowadzono mundurki co okazalo sie totalna porazka,ale nic dziwnego,to co ja widzialem u mojej siostrzenicy to zwykla koszulka za 5zl na ryneczku,to nie ma sie co dziwic.
Odpowiedz
Jeśli chodzi o poziom to jest różnie - zależy od szkoły i nauczycieli. Nie podoba mi się wszechobecna przemoc, z którą nikt nie potrafi sobie poradzić. Oprócz tego w wielu szkołach panuje jeszcze średniowiecze. Brak odpowiedniej ilości komputerów i innych pomocy naukowych. Często zasyfiałe sale gimnastyczne lub wręcz ich brak. W technikach za duży nacisk na teorię a za mały na praktyczne umiejętności zawodowe. Twór zwany "gimnazjum" też jest zbędny. Dzisiejsze gimnazjum ma program ostatnich klas podstawówki. Trwa 3 lata czyli jakby nie patrząc podstawówkę przedłużono z 8 do 9 lat, za to skrócono o rok liceum lub technikum. Nie wiem po co tak zrobiono, ale na pewno dobre to nie jest. Wydłużono podstawówkę, która śmiało mogła trwać te 8 lat, a skrócono czas w którym uczeń przygotowuje się do matury, ewentualnych studiów a w przypadku technikum również do pracy. Gimnazjum to zbędny wynalazek, który utworzyli chyba tylko po to by mieć więcej stanowisk dyrektorskich dla swoich pociotków czy innych przydupasów, bo nic dobrego to do szkolnictwa nie wniosło, a wręcz przeciwnie. Z czasów podstawówki pamiętam również dość denny sposób nauczania języków obcych ukierunkowany głównie na gramatykę zamiast praktyczne posługiwanie się językiem. Z tego co wiem, to teraz uczą języków już od pierwszej klasy podstawówki, ale jak uczą to czas pokaże. Znienawidzone mundurki nie byłyby złe pod warunkiem, że wyglądałyby przyzwoicie. Skończyła by się ta rewia mody. Każdy by miał na sobie to samo i każda to samo. Teraz jak ktoś ma kasę to wozi się w markowych ciuchach, a jak jest z ubogiej rodziny i chodzi w ubraniach z lumpexu to reszta nabija się z niego, że "biedak", "brudas", "żul", "obdartus" itp. Szkoła powinna być miejscem nauki nie szpanu.
Odpowiedz
Aaa.. zapomniałem jeszcze o nowej maturze, która jest lekką pomyłką. Zwłaszcza ocenianie wypracowań z polskiego na podstawie jakiegoś klucza. Na starej maturze na temat przykładowo "Czy Kmicic był bohaterem?" zamiast standardowo pisać "że tak" mogłem równie dobrze napisać, że był jak chorągiewka na wietrze co zmieniał strony dla własnych korzyści. Odpowiednio uzasadniając to mogłem dostać dobrą ocenę. Na nowej muszę pisać, ze "Kmicic był bohaterem" nie dlatego, że tak uważam, tylko dlatego, że taki jest klucz. Jak dla mnie to pewna forma ograniczania młodego człowieka i przypomina mi dowcip o wypracowaniu w szkole za czasów PRL: "Napisz kto jest Twoim idolem i dlaczego to Stalin".
Tak poza tym nowa matura z tego co słyszałem jest znacznie bardziej banalna i na poziomie podstawowym poradzą z nią sobie nawet zdolni absolwenci gimnazjum.
Ogólnie cały system oświaty schodzi na psy. W latach powiedzmy 70tych jak ktoś legitymował się dyplomem technika to był już kimś, nie mówiąc o inżynierach. Dziś technika często mają ludzie bez jakiegokolwiek pojęcia, a studia może sobie każdy "zrobić" idąc do jednej z prywatnych wyższych szkół od czegoś tam, których się dość sporo namnożyło. Oczywiście taki "naukowiec" dostaje dyplom za regularne płacenie czesnego a nie za wiedzę. To doprowadziło do spadku wartości dyplomu, który kiedyś był przywilejem dla nielicznych (niekoniecznie najbogatszych), a dziś ma go każdy.
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.