Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

SYLWETKA UCZNIA DOROSŁEGO

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Online
Na wstępie mojej pracy chciałbym zwrócić uwagę, iż przeprowadzając wywiad starałem się zadawać pytania w taki sposób, aby osoba, z którą rozmawiałem mogła odpowiadać jak najszczerzej. Zastanawiałem się bardzo długo jak zadawać pytania, aby jak najdokładniej scharakteryzować w mojej pracy badaną osobę. Nie chciałem, aby opierała się tylko na pytaniach i odpowiedziach, ale również na swobodnej rozmowie.
Nie musiałem długo szukać tzw. „królika doświadczalnego” ;moja bliska ciocia niedawno zdecydowała się na kontynuowanie nauki po latach. Ukończyła Technikum Energetyczne o specjalizacji Chłodnictwo. Jak się dowiedziałem nigdy nie miała pracy powiązanej z zawodem. Przez długie lata miała swój zakład krawiecki ; jak oświadczyła, była to jej pasja. Przyznała się ,że zarobek był duży, jednak wszystko się zmieniło po roku 1990. Dostawała coraz mniej zleceń i musiała szukać innej pracy. Po krótkim kursie z księgowości zatrudniła się w firmie z artykułami wędkarskimi jako księgowa. Obecnie jest na stanowisku głównej księgowej i jak powiedziała :
„Będąc na takim stanowisku czegoś więcej ode mnie oczekiwano, dlatego zdecydowałam się na studia w Wyższej Szkole Bankowej na kierunku Finanse i Bankowość o specjalizacji Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstw .”
Przyznała mi się ,że decyzja była bardzo trudna, analizowała wszystkie za i przeciw przez blisko miesiąc .Miała na uwadze obowiązki wobec rodziny i również koszty związane ze szkołą . Obawiała się również ,czy da sobie radę ; czy nie jest czasem na to „ za stara”.
Zdecydowała się w wieku 42 lat, obecnie jest na drugim roku . Są to trzyletnie studia licencjackie. Na początku rozmowy powiedziała mi, że nikt nie mógł zrozumieć jej decyzji .Uważali ,że nie warto ,po co się męczyć na stare lata. Mówiła , że zawsze odpowiadała z przekonaniem „jakie stare lata?”. Z biegiem czasu nikt ze znajomych nie patrzył już krytycznie na jej wybór, wręcz przeciwnie; niemalże podziwiali ją :
„ja bym się nie zdecydował / a ,jestem zbyt dużym tchórzem !”.
Odnosząc się do mojej intuicji ciocia zrobiła to przede wszystkim dla samej siebie, po to by siebie docenić. Zapytałem czy po za wiedzą te studia coś jej dają .Początkowo nie zrozumiała pytania, ale po chwili odpowiedziała ,że poznała tam bardzo ciekawych ludzi ,a to ,że sobie dobrze radzi ,bardzo ją dowartościowało. Jedynym problemem ,odrzekła, jest język angielski. Żałowała ,że nie zaczęła się uczyć jako dziecko tego języka. Stwierdziła , że jako 40-latka naprawdę trudno przyswaja sobie słówka


.doc   105.doc (Rozmiar: 72 KB / Pobrań: 12)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.