Środowisko gazowe człowieka


I Wstęp

W skład środowiska człowieka wchodzą wszystkie elementy znajdujące się w otoczeniu człowieka lub populacji, które wzajemnie na siebie oddziałują.
Wyróżniamy w tym środowisku :
1. Fizjosferę – część abiotyczną
2. Biosferę (ekesferę ) – tworzy powłokę biotyczną, na którą składają się organizmy żywe.
Dla potrzeb tematu mojej pracy będzie nas interesowała fizjosfera, w skład której wchodzą czynniki abiotyczne.
Czynniki abiotyczne to oddziaływanie nieożywionych elementów środowiska na organizmy. Wyróżniamy następujące czynniki : temperatura, ilość wody, ilość światła, powietrze będące źródłem tlenu, dwutlenku węgla, azotu i innych gazów, prądy, ciśnienie, ilość składników pokarmowych ( makro- i mikroelementów), pH ( odczyn ), zasolenie, zawartość substancji toksycznych.
Warstwę powietrza otaczającą glob ziemski nazywamy atmosferą. Termin ten pochodzi z greckiego : atmos = duch, para oraz sphaira = kula. Całość powietrznej osłonki kuli ziemskiej umownie dzielimy na 4 warstwy.
Pierwszą, otaczającą bezpośrednio kulę ziemską, zwiemy troposferą. Sięga ona do wysokości mniej więcej od 8 do 17 kilometrów w zależności od tego, czy jest to na biegunie (8-9 km), czy w pasach umiarkowanych ( 11-12 km), czy yeż równiku ( 16-17 km ).
Drugą warstwę zwiemy stratosferą. Warstwa ta rozpoczyna się od górnej granicy troposfery i sięga do wysokości od 80 do 90 km.
Trzecią warstwę stanowi jonosfera rozciągająca się odgórnej granicy stratosfery i sięgająca od 800 do 1000 km.
Czwarta warstwa, zwana strefą rozsiania sięga od górnej granicy jonosfery do wysokości mniej więcej 28 000 km nad biegunami a 42 000 km nad równikiem. Jest to wysokość, na której teoretycznie masa ziemi może jeszcze przyciągać poszczególne cząsteczki powietrza, ale niezależnie od przyciągania z tej właśnie warstwy ulatują one do przestrzeni kosmicznej.
Stosunek wzajemny mas powietrza w wymienionych 4 warstwach utrzymuje się w mniej więcej stałych granicach, wynosząc w troposferze około 79-80% całości, w stratosferze około 20%, w jonosferze około 0,5%, a w sferze rozsiania stanowi zupełnie już nikły, nie dający się uchwycić odsetek.
Charakterystyczną ceche troposfery stanowi jej temperatura, zmniejszającą się stale i regularnie, w miarę posuwania się do górnych warstw. Obniżenie wynosi około 6C na każdy kilometr. Do dalszych jej wyłącznych właściwości należy zawartość pary wodnej w składzie powietrza, duże zapylenie od zetknięcia się z ziemią i ruch powietrza w kierunku pionowym. W przeciwieństwie do troposfery, w stratosferze, której granicę umownie oznaczamy na wysokości ustania obniżki temperatury
i ustalenia się jej na około 55C poniżej zera, znajdujemy tylko znikome ilości pary wodnej, natomist znaczne zawartości ozonu. Dalsz cechy tej warstwy to: zupełny brak ruchu pionowego powietrza, zwiększenie się stopniowe temperatury do 60-7


.doc   134.doc (Rozmiar: 98 KB / Pobrań: 74)
Odpowiedz
bardzo interesujace
Odpowiedz


[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Kozielecki J – Koncepcje psychologiczne człowieka (streszczenie) brunet 3,078 01-26-2011, 21:36
Ostatni post: dżagła
  Czym jest wychowanie człowieka współczesnego – personalistyczna koncepcja cywilizacj brunet 1,424 01-26-2011, 21:35
Ostatni post: dżagła
  JEDNA Z TEORII ZAWODOWYCH CZŁOWIEKA - TEORIA CECH I CZYNNIKA brunet 1,245 01-26-2011, 21:34
Ostatni post: dżagła
  Kozielecki J - Koncepcje psychologiczne człowieka brunet 2,055 01-26-2011, 20:53
Ostatni post: dżagła
  Praca w życiu człowieka w ujęciu filozoficznym i prakseologicznym brunet 518 12-27-2010, 20:15
Ostatni post: brunet