Witaj! Rejestracja

Sikaj pod prysznicem i dbaj o ziemie

Ankieta: Oszczędzasz wodę na codzień?
Nie patrzę na licznik, poprostu używam
Zależy od dnia
Zawsze staram się oszczędnie lać wodę
[Wyniki ankiety]
 
 


Niecodzienną kampanię ekologiczną przygotowała brazylijska organizacja SOS Mata Atlantica. Namawia do oszczędzania wody przez siusianie pod prysznicem.

80% zużycia wody w gospodarstwie domowym wiąże się z aktywnościami, których dokonujemy w łazience i toalecie. Każde spłukanie toalety to ubytek aż 12 litrów wody! Z tego powodu SOS Mata Atlantica postanowiła, w zabawny sposób, zwrócić uwagę na problem marnotrawienia tego drogocennego płynu.

Nadmierne wykorzystywanie wody jest problemem na skalę globalną. Światowe zasoby nie są nieograniczone, a człowiek od czasu silnego rozwoju przemysłowego, bardzo mocno je eksploatuje. Woda jako źródło życia, jest potrzebna nie tylko ludziom, ale także roślinom i zwierzętom. W wyniku zmian klimatycznych oraz gwałtownego wzrostu zużycia wody, wiele regionów świata pustynnieje, a ich mieszkańcy muszą migrować w poszukiwaniu wody.

Hasło SOS Mata Atlantica głosi ”Ratuj lasy deszczowe – siusiaj pod prysznicem”. Z pozoru śmieszne i nie związane, jednak gdy spojrzymy na to szerzej, okaże się, jak bardzo jest prawdziwe.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie ilości wody marnuje każdego dnia. Statystyczny Polak dziennie zużywa około 190l wody, średnia w Europie wynosi 140l.

Poza toaletą pochłaniamy ogromne ilości wody wraz z kąpielą: pojemność wanny to od 100l nawet do 400l, w zależności od wielkości, z tego powodu dużo oszczędniejsze jest korzystanie z prysznica – możemy ograniczyć się do około 90l.


REKLAMA Czytaj dalejKolejnym marnotrawstwem wody jest zmywanie oraz pranie. Ręczne zmywanie naczyń wymaga od 20 do 40litrów, zakup zmywarki nie tylko uwalnia nad od czasochłonnego obowiązku, ale również zmniejsza ubytek wody do około 12litrów. Pralki, nawet te najwyższej klasy, przy każdym praniu pobierają około 50l. Większość ludzi segreguje pranie pod względem kolorów i rodzaju materiału, co sprawia, że konieczne jest wstawienie kilku prań tygodniowo.

Najmniejsze wrażenie wywołuje na nas kapiący kran, czy cieknąca spłuczka w toalecie. Bardziej denerwuje nas dźwięk spadających kropli niż kwestia ilości marnującej się w tym czasie wody. Jeżeli co 3 sekundy spada jedna kropla, w ciągu godziny uzbiera się pełna szklanka, a przez noc ta ilość wrośnie do 2 litrów. Cienka strużka cieknąca w toalecie to nawet 9l wody na godzinę. Naprawa instalacji nie tylko wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne, ale także na nasz portfel.

W skali światowej te ubytki rosną to astronomicznych liczb, zwłaszcza, gdy doliczymy do tego zużycie wody w przemyśle. W Polsce Ministerstwo infranstruktury wprowadziło normy zużycia wody dla każdego zakładu produkcyjnego lub usługowego. (Dla przykładu zakład fryzjerski zatrudniający jedną osobę może wykorzystać 150l wody tygodniowo, a wyprodukowanie 1000kg pieczywa w piekarni wiąże się ze zużyciem 2 m3.) Najwięcej wody zużywa przemysł energetyczny.

Przez ostatnie dwudziestolecie priorytetem wielu państw, było wprowadzanie ekologicznych rozwiązań technologicznych, aby zmniejszyć zużycie wody do absolutnego minimum. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje że w ciągu najbliższych 15 lat będziemy w stanie obniżyć dzisiejsze normy o kolejne 30-40%.


REKLAMA Czytaj dalejJeżeli brazylijska propozycja Ci nie odpowiada, możesz inaczej oszczędzać wodę:

1. Podczas golenia i mycia zębów zakręć wodę w kranie.

2. Dostosuj temperaturę wody, a nie wielkość jej strumienia.

3. Sprawdź szczelność instalacji wodnej.

4. Nie wykorzystuj toalety jako kosza na śmieci.

5. Zamontuj toaletę z dzieloną spłuczką lub funkcją stop.

6. Staraj się maksymalnie załadować pralkę/zmywarkę lub ustaw tryb oszczędnościowy.

7. Podczas zmywania korzystaj z dwóch komór zlewozmywaka, jednej używając do mycia a drugiej do płukania, wypełnij je wodą, zamiast ciągłego strumienia.

8. Nie rozmrażaj jedzenia w bieżącej gorącej wodzie, wyjmij je z zamrażalnika wcześniej, by odtajały np. przez noc.

9. Podlewaj trawniki o poranku, nie polewaj ulicy i podjazdu, a do jego czyszczenia wykorzystuj szczotkę.

10. Nie instaluj fontann i innych ozdób nie posiadających obiegu wody.
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  NASA odkryła 'Ziemię 2.0 brunet 0 886 12-06-2011, 08:39
Ostatni post: brunet
  Polski internet będzie pod nadzorem Wiadomosci 0 440 02-16-2011, 09:39
Ostatni post: Wiadomosci
  Co Polki znajdują pod włoskimi łóżkami? Wiadomosci 0 518 02-04-2011, 14:10
Ostatni post: Wiadomosci
  Chińczycy powitali Rok Królika pod okiem tysięcy strażaków Wiadomosci 0 580 02-02-2011, 22:06
Ostatni post: Wiadomosci
  Nowy Rok pod znakiem królika Wiadomosci 0 454 01-23-2011, 11:32
Ostatni post: Wiadomosci