Safarii w czechach

Ankieta: Polecasz?
Tak, ponieważ? Odpisz w komentarzu
Nie, ponieważ? Odpisz w komentarzu
[Wyniki ankiety]
 
 


ZOO zostało założone jako menażeria, w której eksponowano dzikie i egzotyczne gatunki zwierząt. Niewiele wówczas wiedziano o specyficznych potrzebach dzikich zwierząt dlatego, często umierały one młodo, nie pozostawiając po sobie potomstwa.


Obecnie Ogród Zoologiczny odgrywa istotną rolę w dziedzinie ochrony zagrożonych gatunków, badań naukowych, kształceniu i rozrywce.

ZOO Dvůr Králové nad Łabą jest członkiem Czesko-Słowackiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych (UCSZ), utworzonego w 1990 roku przez 15 czeskich i 4 słowackie Ogrody Zoologiczne.

Międzynarodowe znaczenie ZOO ciągle wzrasta. Od 1995 roku jest ono członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), które wspiera Europejski Program Ochrony Gatunków (EEP), a od 1997 roku jest członkiem Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych (WZO , znanej także jako IUDZG), która zrzesza około 150 najważniejszych Ogrodów Zoologicznych na świecie.
Powrót do Afryki
Powrót zwierząt do ich naturalnego środowiska życia jest możliwy dzięki udanej hodowli zagrożonych gatunków zwierząt w sztucznych warunkach – w niewoli. Dzieje się tak dlatego, że ZOO Dvůr Králové zapewnia zwierzętom bezpieczne, zbliżone do naturalnych warunki życia.

ZOO Dvůr Králové nie przez przypadek jest sławnym ośrodkiem wspomagającym reintrodukcję afrykańskiej fauny. Pierwszymi zwierzętami, które wróciły do swojego naturalnego środowiska życia (do Afryki) były: bawół afrykański, antylopa końska i antylopa szabloroga.

Specjalnością ZOO jest fauna afrykańska. Naszym największym unikatem jest nosorożec biały . Jedne z niewielu żyjących osobników tego nosorożca na świecie znajdują się w naszym ZOO.

Ostatnie 24 okazy tego podgatunku żyją w naturalnych warunkach obecnie tylko w jednym miejscu- w Parku Narodowym Garamba w Rebublice Konga, a tylko 10 osobników przebywa w niewoli, z czego 9 znajduje się w ZOO Dvůr Králové. Cztery z nich są jedynymi przedstawicielami tego gatunku wyhodowanymi w niewoli.

Reintrodukcja rodzimej Fauny
W połowie lat 80-tych ZOO Dvůr Králové brało udział w reintrodukcji gatunków rysi w górach Šumava/Szumawa. Złapane na Słowacji rysie odbywały kwarantannę w naszym ZOO, a po odpowiednim zabiegach były wypuszczane w wybrane miejsca w górach Šumava. Podczas kolejnej reintrodukcji w latach 1985-89, uwolniliśmy ze stacji Rýchory w Karkonoszach 72 urodzone w niewoli głuszce. ZOO bierze także udział w programie ochrony sowy płomykówki.
Opieka nad chorymi zwierzętami
Każdej jesieni jeże są najczęstszymi gośćmi naszego ZOO, ale opiekujemy sie także wieloma innymi gatunkami rannych zwierząt. Zdrowe i dojrzałe już zwierzęta są wypuszczane na wolność.

ZOO jako Centrum Badań Naukowych
Dramatyczne zmiany w naturalnym środowisku i warunkach życia dzikich zwierząt zmuszają do postawienia nauce nowych, nierozwiązanych jeszcze pytań oraz do prowadzenia badań w wielu dziedzinach takich jak: ekologia, genetyka, biologia rozmnażania, weterynaria i medycyna.

Nosorożce są obecnie najbardziej intensywnie badanym gatunkiem zwierząt. Ponieważ nasza populacja nosorożca białego należy do nielicznych na świecie, ZOO bierze czynny udział w badaniach nad ich genotypem i sposobem rozmnażania. Badania są realizowane w ramach współpracy Uniwersytetu Weterynarii w Wiedniu i Centrum Badań nad zagrożonymi gatunkami zwierząt w San Diego.

Edukacja ekologiczna
Każdego roku setki wycieczek klasowych z nauczycielami odwiedza ZOO Dvůr Králové, aby wziąć udział w naszym programie edukacyjnym. Podczas lekcji, których tematami są np.: „Las tropikalny, „Sawanna“, „Życie w wodzie“, „Tygrys“ lub „Zwierzęta domowe“ istnieje możliwość nie tylko wysłuchania wykładu prowadzonego przez pracownika ZOO i obejrzenia projekcji video, ale także bezpośredniego kontaktu.

Istnieją także specjalne programy dla osób niepełnosprawnych, niewidomych i z wadami wzroku, dzięki którym mogą one, często po raz pierwszy w życiu, dotknąć żywych zwierząt albo specjalnych preparatów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszym ZOO, o naszych hodowlach i szczegółach działalności przyjedź do naszego Centrum Edukacji ekologicznej, w którym każdego dnia pokazujemy projekcje filmowe.

ZOO jako ośrodek rekreacyjny
Ogród Zoologiczny jest położony niedaleko największych czeskich gór Karkonoszy w malowniczej dolinie potoku Netřeba. Jest to nieskażona okolica z pięknymi krajobrazami.

W ostatniej dekadzie w ZOO dokonały się istotne zmiany: stare obiekty zostały odrestaurowane, a obsługa zwiedzających i ich bezpieczeństwo ulepszone. Wszystkie drapieżniki i duże ssaki naczelne zostały oddzielone od zwiedzających szkłem. Ogrodzenia i zagrody zostały zaprojektowane tak, aby naśladować naturalne środowisko życia zwierząt. Stworzono naturalne bariery między zwiedzającymi i zwierzętami, które są bezpieczne i nie przeszkadzają zwiedzającym w oglądaniu.
Z historii ZOO
Ogród zoologiczny został założony na terenie na którym pierwotnie znajdował się prywatny park z piękną kopią renesansowego zamku (którego pierwowzór znajduje się w pobliżu Wiednia). Zamek ten zbudował właściciel fabryki Richard Neumann na początku 20-tego wieku. Po tym jak przemysł włókienniczy znacjonalizowano w 1945 roku, w zamku powstało miejskie Muzeum Historii Naturalnej. W pobliżu rozmieszczono klatki z europejskimi zwierzętami, które stały się podstawą przyszłego ZOO. Ogród zoologiczny otwarto oficjalnie w 9-tego maja 1946 roku i zajmował obszar zaledwie 6,5 ha.

Podczas pierwszych dziesięcioleci oddzielne klatki i zagrody dla zwierząt były budowane przez wolontariuszy. Pierwszy widoczny rozwój nastąpił, gdy dyrektorem ZOO był František Císařovský (1956-1965). Zakres działalności stale się powiększał dzięki pomocy wolontariuszy. W tym okresie powstał pierwszy duży pawilon dla zwierząt, który wraz z terrarium, ekspozycją niedźwiedzi polarnych, pawilonem dla drapieżników należał do najnowocześniejszy w ówczesnej Czechosłowacji. Całkowity obszar ZOO powiększył się do 28 ha, a kolekcja zwierząt rozszerzyła się o kilka rzadkich i egzotycznych gatunków. W tym czasie też liczba osób zwiedzających nasze ZOO zwiększyła się do 250 tysięcy podczas jednego roku. Kolejny punkt zwrotny miał miejsce w latach siedemdziesiątych, gdy ZOO zorganizowało 8 ekspedycji naukowych do różnych krajów Afryki i sprowadziło około 2 tysięce zwierząt.

Specjalizacją ZOO stała się afrykańska fauna dzięki mgrJosefowi Vágnerowi (1965-1983). Sprowadzone zwierzęta (głównie z linii zwierząt kopytnych, ale również drapieżne, małpy i gady) stały się podstawą dzisiejszych unikatowych hodowli, które tworzą europejski bank genów wielu afrykańskich gatunków zwierząt. Obecnie ZOO jest dumne z unikatowych na skalę światową hodowli nosorożców, żyraf, bawołów, zebr i wielu gatunków antylop.

W kategorii ilości zwierząt ZOO Dvůr Králové jest największym w kraju i najbardziej znanym czeskim ogrodem zoologicznym. Jest także największą instytucją zajmującą się hodowlą afrykańskich zwierząt i należy do najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Europie i na świecie.

ZOO Dvůr Králové udostępnia zwiedzającym Safari w lecie (od połowy maja do końca września), podczas którego istnieje możliwość odbycia przejażdżki wśród wolno żyjących zwierząt w specjalnym safaribusie. Safari zostało otwarte przez drPavela Suka (1988-1990) 8-mego maja 1989 roku.

ZOO Dvůr Králové jest członkiem Czecho-Słowackiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, założonego w 1990 roku przez 15 czeskich i 4 słowackich członków ZOO.

Międzynarodowe znaczenie ZOO także wzrasta. Od 1995 roku ZOO jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), które wspiera Europejski Program Ochrony Gatunków (EEP). Od 1997 roku ZOO Dvůr Králové jest członkiem Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych (WZO, znanej także jako IUDZG), która zrzesza około 150 najważniejszych Ogrodów Zoologicznych na świecie.
Obecnym dyrektorem ZOO jest drDana Holečková (od 1996) . Ostatnie znaczące osiągnięcia w historii ogrodu zoologicznego to: budowa nowego pawilonu dla drapieżników (1993), rekonstrukcja i powiększenie pomieszczeń dla antylop z lasu Bongo (1997), otwarcie pawilonu tropikalnego „Świat ptaków“ z halą do swobodnego latania, unikatową w Środkowej Europie (1998), otwarcie wyspy lemurów (1999), zbudowanie pawilonu dla naszego samca słonia „Mooti“(2000), otwarcie wystawy tukanów szarych i woliery dla ptaków (2002) oraz generalna rekonstrukcja pawilonu hipopotamów karłowatych.

   
   
   
   
   
   
Odpowiedz
Polecam, ponieważ jest tu MNÓSTWO ATRAKCJI, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Latem spędzić tu można calutki dzień nie nudząc się w ogóle. Niska cena wejścia zdecydowanie przyciąga. Dziecko ma prawie możliwość dotknięcia zwierząt. Jest gdzie zjeść i posiedzieć, uciec od gorąca na dworze...
Odpowiedz
SUPER ATRAKCJA...zwierzaki prawie ze na wolności...duuuuuzo atrakcji...polecam przejazdzke autobusem za darmo...i tak jakbyśmy jechali sobie przez Afrykę;P..antylopa wybiegnie na drogę...tu stado bawołów sobie przemknie...:)itd..Naprawdę WARTO:)
Odpowiedz
Dajcie jakieś zdjęcia ! :)
Odpowiedz
Zaloguj się i będą widoczne ;)
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Marienbad w Czechach - rajski kurort, w którym uzdrowisz duszę i ciało.. brunet 1,378 01-02-2011, 21:44
Ostatni post: zioom7