Przewodnik małżeński


Kupujemy suknię ślubną
Zakup sukni poprzedzony jest zwykle wielogodzinnymi wędrówkami po salonach mody. By wyglądać tego dnia wyjątkowo, każda z nas powinna wybrać się na zakupy z zaufaną przyjaciółką lub mamą, która potrafi Ci szczerze powiedzieć, jak wyglądasz w danym modelu sukni. Warto też wziąć pod uwagę kilka "sztuczek" które wyeksponują twoje atuty, a ukryją niedoskonałości. Do każdego typu sylwetki można dobrać taką suknię, w której będziesz wyglądać najkorzystniej. Pamiętaj zatem, że:
- gdy masz wąskie ramiona śmiało możesz zdecydować się na
suknię z łódkowatym dekoltem;
- gdy masz kilka kilogramów nadwagi powinnaś wybrać suknię w kształcie litery "A";
- zbyt szerokie biodra ukryjesz decydując się na fason tradycyjny:
suknia rozszerzana ku dołowi, a smukłość talii podkreśla gorset;
- niezbyt smukłą talię i chłopięce biodra ukryjesz w sukni o obniżonym stanie
i rozszerzonym dole;
- na szczupłej i niezbyt wysokiej sylwetce dobrze będzie się prezentować suknia z
podwyższoną talią - optycznie osoba jest wyższa, suknia ta eksponuje biust;
- osoby niskie powinny unikać elementów bufiastych, marszczeń, obfitych falban i sukien
o obniżonej talii ( takie fasony zarezerwowane są dla kobiet wysokich);
- zbyt obfity biust-powinnaś mieć suknię z dekoltem w kształcie litery "V";
- zbyt mały biust-suknia z usztywnionym gorsetem będzie dla ciebie idealna;

Obok tradycyjnej bieli w ślubnych kreacjach mamy m.in. pastele, błękit, róż, fiolet, miętową zieleń, stare złoto. Rosa Clara proponuje w swojej najnowszej kolekcji dodatki czerni: rękawiczki lub czarną wstążkę przewiązaną w pasie. Pojawiają się kratki, paski, drobne kwiatuszki. Coraz częściej gorsety i spódnice są zestawiane na zasadzie kontrastu barw i wzorów (np. gładki gorset, zadrukowana spódnica, czerwony gorset z białym dołem, itd.). Ślubne kreacje szyje się z atłasu, satyny, jedwabiu, rypsu, żakardów, szantungu, gipiury, koronki, haftów, przezroczystych szyfonów, organzy, tiulu i siatki. Wśród najnowszych trendów pojawiły się pióra- zamiast modnych kiedyś koralików czy błyszczących ozdób naszywanych na materiale.
Wciąż dużym powodzeniem cieszą się welony - o różnej długości, gładkie lub haftowane, z lamówkami lub bez, łączone z kapturem. Tradycyjny welon może zastąpić wianek ze świeżych kwiatów, pojedynczy kwiat za uchem, diadem, stroik z koralików lub piórek albo kapelusz. U światowych kreatorów ostatnio pojawiają się też panny młode w chusteczkach na głowie. Pamiętaj o tym, aby przestrzegać zasady - im skromniejsza suknia tym bardziej bogate przybranie głowy i na odwrót.
Wybierając ślubną kreację pomyśl przede wszystkim o tym, w czym będziesz się dobrze czuła.Kto za co płaci?
Ślub i wesele to uroczystości wiążące się z pewnymi wydatkami. Zgodnie z tradycją staropolską koszty przyjęcia weselnego pokrywała rodzina panny młodej, gdyż to w jej rodzinnym domu odbywało się wesele. Obecnie utarł się zwyczaj dzielenia wydatków pomiędzy rodziny pana i panny młodej.
Pan Młody powinien jednak kupić za swoje pieniądze pierścionek zaręczynowy, a potem i obrączki. Jako że to panowie od lat obdarowują swoje wybranki kwiatami, więc zgodnie z tą tradycją przyszły mąż odpowiada za wiązankę ślubną i kwiat do butonierki. W jego gestii leży również wynajęcie samochodu dla nowożeńców.
Rodzina pana młodego kupuje dla niego garnitur. Pokrywa koszty alkoholu i napojów na przyjęciu weselnym oraz zakwaterowania swoich gości. W dobrym tonie będzie też zadbanie od strony finansowej o zespół muzyczny, bądź DJ-a.
Rodzina panny młodej płaci za zaproszenia na ślub. Wraz z pomocą przy wyborze sukni ślubnej niewątpliwie przyda się wsparcie materialne. Kamerzysta i fotograf to również wydatek dla rodziny panny. Zapewnia ona suto zastawione stoły, a po wspaniałym biesiadowaniu noclegi dla swoich gości.
Koszty podróży poślubnej to pierwszy wspólny wydatek młodego małżeństwa.


Trudne wybory, czyli garnitur do ślubu
Wbrew utartym schematom udowodnimy, że problem niezdecydownia w kwestii stroju dotyczy w równej mierze i kobiet i mężczyzn. W pierwszym poradniku zajmowaliśmy się wyborem sukni ślubnej. Tym razem przyjrzymy się dylematom płci brzydkiej.
Ileż to bowiem czyha na modnego pana niespodzianek i pułapek. Czy ma wybrać tradycyjny garnitur, czy troszkę ekstrawagancko frak, a może smoking, a jakby tak surdut?
Frak uchodzi za najbardziej elegancki strój męski, ale nie zapominajmy, że dobry smak wymaga, by założyć do niego koniecznie białą koszulę z mankietami ozdobionymi spinką. Pięknie zaprezentuje się do tego biała mucha oraz obowiązkowa kamizelka- najlepiej także biała. Możemy pokusić się o niespotykane już w zasadzie dodatki, jak białe rękawiczki, czy cylinder. I kolejna ważna sprawa - koniecznie czarne lakierki!
Inne problemy czekają na pana młodego, który zdecyduje się na smoking- jednorzędowy czy dwurzędowy. Koszula znów biała, pięknie, gdy zapinana na ozdobne guziki, mankiety ze spinkami i w tym wypadku są koniecznością. Muszka i niezbędna chusteczka w butonierce wykonane są z jedwabiu. Jeśli chodzi o kolory smokingów, najczęściej jest to czerń, burgund lub granat.
Do tradycyjnych garniturów możemy założyć zarówno krawat, jak i muchę. Niezmiernie ważne jest, byśmy pamiętali, że mucha obliguje nas do zakupu specjalnej koszuli. Ważne także jest dopasowanie kolorystyczne krawata i chusteczki do butonierki - najlepiej w tym samym tonie. Jeśli już jesteśmy przy kolorach, wypada wspomnieć, że gdy buty czarne, to i skarpety czarne!
Rękaw koszuli musi nieco wystawać poza rękaw marynarki, dlatego najlepiej mierzyć koszulę razem z marynarką; mankiety zapinane mogą być na spinki (francuskie mankiety), lub na guziczki (włoskie mankiety). Także kwestia kołnierzyka jest dość skomplikowana. Może wszystkie kobiety się teraz zdziwią, ale panowie naprawdę mają problem- aż pięć rodzajów: windsor, tab, włoski, niemiecki, angielski!! Czyż to nie jest zdumiewające?
Okazuje się, że skompletowanie męskiego stroju jest niezmiernie żmudne i zajmujące.
O iluż to zasadach należy pamiętać, by prezentować się z klasą na własnym ślubie! Pozostaje życzyć wszystkim panom powodzenia, a ich pięknym kobietom wytrwałości!

ŚLUB KONKORDATOWY
Formalności
Wybór parafii:
Według zwyczaju narzeczeni decydują się na parafię panny młodej. Nie jest to jednak konieczność - ślub można zawrzeć w dowolnej parafii. W kancelarii parafialnej uzgadniamy datę uroczystości i wszystkie szczegóły związane z jej przebiegiem. Należy to zrobić wcześnie, w zależności od wielkości parafii od 3 do 6 miesięcy przed wymarzoną datą ślubu.
Urząd Stanu Cywilnego:
Ślub zawarty wyłącznie w kościele nie jest uznawany przez polskie prawo. Aby był on konkordatowy (czyli kościelny z mocą prawną), konieczne jest uzyskanie specjalnego zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Przychodzimy do USC z dowodami tożsamości oraz odpisami aktów urodzenia, wypełniamy specjalne druki (m. in. oświadczenia o przyjmowanych po ślubie nazwiskach), wnosimy stosowne opłaty (ok. 80 zł). Dostajemy akt małżeństwa
i zaświadczenie dla parafii, które ważne jest tylko przez trzy miesiące. Nie należy więc załatwiać spraw w USC zbyt wcześnie, by dokument nie stracił ważności.
Protokół przedślubny:
Wyposażeni w powyższe zaświadczenie oraz metryki chrztu i świadectwa bierzmowania wracamy do parafii, gdzie spisany zostanie protokół kanoniczny badania narzeczonych. Rozmowa ma na celu ustalenie stopnia pokrewieństwa między narzeczonymi, pytania dotyczą także okoliczności podjęcia decyzji o małżeństwie (ewentualny przymus) i zamiarów przyszłej młodej pary co do wychowania potomstwa zgodnie ze wskazaniami Kościoła.
Katechezy dla narzeczonych:
Dotyczą duchowego przeżycia sakramentu małżeństwa, poruszają tematy ważne we wspólnym życiu (np. metody antykoncepcji akceptowane przez Kościół). Mają formę czterech cotygodniowych spotkań bądź dwudniowych weekendowych wykładów. Uczestniczenie w nich jest obligatoryjne w większości parafii.
Zapowiedzi:
Jeżeli załatwiacie formalności w parafii narzeczonej, obowiązek ogłoszenia daty ślubu we własnej parafii spoczywa jedynie na narzeczonym. Po dwóch niedzielach wygłaszania zapowiedzi otrzymuje on od proboszcza zaświadczenie, które należy donieść do parafii narzeczonej.
Świadkowie:
Mniej więcej dwa tygodnie przed ślubem należy podać w kancelarii parafialnej dane Waszych świadków. Obecność świadków nie jest wymagana - aby przygotować akt małżeństwa, konieczne są ich dowody osobiste.
Kartka do spowiedzi św.:
Jest ona świadectwem przeżytego przez Was sakramentu pokuty. Dokument ten jest wymagany w dniu ślubu.
Dzień ślubu:
Nie zapomnijcie dowodów osobistych, kartek ze spowiedzi i - oczywiście - obrączek! Przed rozpoczęciem uroczystości narzeczeni wraz ze świadkami podpisują zaświadczenia o zawarciu małżeństwa. Na tym koniec formalności, pozostaje sam sakrament. Liturgia sakramentu małżeństwa będzie miała taki porządek, jaki wcześniej uzgodniliście z księdzem.

ŚLUB CYWILNY
Formalności
Dokumenty I. Zgłoszenie zamiaru zawarcia małżeństwa.
1. Dowody osobiste zamierzających zawrzeć małżeństwo.
2. Odpisy skrócone aktów urodzeń, wydane przez USC właściwy dla miejsca
urodzenia, o ile akty nie zostały sporządzone w miejscowym USC.
3. Pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, złożone przed
kierownikiem USC.
Ponadto:
Od osób, które pozostawały już w związku małżeńskim:
- odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie (dla osób rozwiedzionych);
- odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka (dla wdowców i wdów).
Od nieletnich kobiet:
- prawomocne postanowienie sądu, zezwalające na zawarcie małżeństwa.
Gdy małżeństwo ma być zawarte przez pełnomocnika:
- prawomocne postanowienie sądu zezwalające na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika;
- pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, sporządzone na piśmie z podpisem poświadczonym notarialnie.
Od cudzoziemców:
- dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa wg prawa ojczystego albo prawomocne postanowienie sądu o zwolnieniu cudzoziemca od obowiązku złożenia takiego dokumentu;
- pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa złożone przed kierownikiem USC względnie w urzędzie konsularnym albo przed notariuszem wg miejsca zamieszkania za granicą;
- dowód tożsamości (paszport).
Dokumenty II. Zawarcie związku małżeńskiego.
1. Dowody osobiste zawierających związek małżeński (paszport od cudzoziemców).
2. Dowody tożsamości dwóch świadków.
Termin rejestracji związku małżeńskiego:
Niezwłocznie po zawarciu małżeństwa.
Zmiana nazwiska:
Według nowych rozporządzeń USC zakłada, iż małżonkowie pozostają przy swoich dotychczasowych nazwiskach. W celu zmiany nazwiska należy złożyć podanie, w którym określimy zmianę, np.: żona przyjmuje nazwisko dwuczłonowe albo nosić będzie nazwisko męża.
Opłaty:
Sporządzenie aktu małżeństwa podlega opłacie skarbowej: - podanie 5,00 zł; - załącznik 0,50 zł; - sporządzenie aktu małżeństwa 75,00 zł.


Kalendarz Narzeczonych
24 - 6 miesięcy przed ślubem
- ogłoście Wasze zaręczyny
- ustalcie datę ślubu
- zdecydujcie się na rodzaj ślubu (kościelny, cywilny)
i charakter uroczystości (w małym gronie, huczne wesele itd.)
- zarezerwujcie kościół/urząd i restaurację
6 miesięcy przed ślubem
- ustalcie listę gości, wytypujcie świadków
- odwiedzcie salony z sukniami ślubnymi, z modą męską
- zarezerwujcie fotografa, zespół muzyczny, limuzynę - dorożkę
- zaplanujcie, gdzie i kiedy odbędą się wieczory: panieński i kawalerski
5 miesięcy przed ślubem
- wybierzcie zaproszenia ślubne
- zamówcie obrączki ze specjalnym grawerem
- skompletujcie Wasze stroje (buty, rękawiczki, biżuteria, bielizna)
- złóżcie wizytę osobom wytypowanym na świadków i zapytajcie ich o zgodę


4 miesiące przed ślubem
- zarezerwujcie sobie urlopy w miejscach pracy
- zaplanujcie podróż poślubną (dokumenty, rezerwacje)
- przygotujcie listę wymarzonych prezentów
- jeśli to konieczne - zapiszcie się na kurs tańca
3 miesiące przed ślubem
- jeśli zamierzyliście intercyzę - wybierzcie się do notariusza
- zarezerwujcie odpowiednie środki transportu i miejsca noclegowe dla gości
2 miesiące przed ślubem
- jeśli jeszcze nie powiadomiliście przyszłych gości osobiście, wyślijcie zaproszenia,
by wszyscy mieli czas potwierdzić swoją obecność
- potwierdźcie wszystkie wcześniejsze ustalenia: kościół, urząd, fotograf, zespół itd.
- rozpocznijcie zabiegi upiększające (solarium, masażystka itp.)
1 miesiąc przed ślubem
- wybierzcie i zamówcie tort weselny
- dopilnujcie wszystkich szczegółów przyjęcia: wystrój, menu, alkohol
- zamówcie kwiaty (wiązanka panny młodej, świadka, butonierka pana młodego,
kwiaty do stroików i wystroju sal)
- ustalcie termin wizyty u kosmetyczki i fryzjera

2 tygodnie przed ślubem
- zweryfikujcie listę gości i sposób rozsadzenia ich przy stole
- skompletujcie stroje i dodatki
- przymierzcie suknię weselną i garnitur ("próba generalna" - razem z fryzurą i makijażem)
1 tydzień przed ślubem
- zorganizujcie wieczory: panieński i kawalerski
- wyznaczcie osoby, które pomogą Wam w przyjmowaniu kwiatów i prezentów
- ustalcie wszystkie szczegóły związane z oprawą ceremonii
1 dzień przed ślubem
- przygotujcie obrączki i wszystkie dokumenty
- skompletujcie kosmetyczkę panny młodej (oprócz perfum i kosmetyków
powinny tam się znaleźć dodatkowe rajstopy i tabletki od bólu głowy)
- postarajcie się zrelaksować podczas ostatniego wieczoru Waszego narzeczeństwa!
Dzień ślubu
- wizyta u kosmetyczki i fryzjera
- odbierzcie wiązankę ślubną
- nie zapomnijcie o dokumentach i niezbędnych drobiazgach

PRZESĄDY :
Ślub i wesele to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu. Młody człowiek zakłada rodzinę, wkracza w świat nowych obowiązków i odpowiedzialności za drugą osobę. Każdy z nas chciałby zapewnić sobie szczęście, dostatek, powodzenie w życiu osobistym i zawodowym. Postępując zgodnie z nakazami zawartymi w przesądach mamy nadzieję, że w ten sposób wpłyniemy na nasze dalsze życie.

Termin ślubu
Za najlepsze do zawierania małżeństw uchodzą miesiące, które w nazwie mają literę "r", a więc: marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień - wróży to trwałość i harmonię małżeństwa. Szczęśliwy jest też okres świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy lub karnawału. Najbardziej pechowy czas na ślub maj i listopad. Nie należy brać ślubu w poniedziałek, ponieważ "od poniedziałku nie warto zaczynać", ani w piątek, gdyż "w piątek zły początek". Pomyślność wróży data ślubu wyznaczona na dzień lub dwa po pełni księżyca.


Pogoda
Każdy marzy o pięknej pogodzie w dniu ślubu. Można ją sobie zapewnić, trzymając przez kilka dni na parapecie buty ślubne panny młodej. Ładna aura jest przecież gwarancją dobrej zabawy i niesie ze sobą pomyślną wróżbę, zapewniając przyszłym małżonkom szczęście, choć mały deszczyk jest oznaką Bożego błogosławieństwa. Chmury i deszcz wróżą burzliwy związek oraz wiele przelanych łez w przyszłości. Łzy kobiety przed ślubem oznaczają, że po ślubie czekają ją już tylko pomyślne dni. Do ołtarza jednak powinna iść z radością i szczęściem wypisanym na twarzy, które w ten sposób zapewni sobie na resztę życia.

Strój
Panna Młoda powinna przymierzać swą suknię ślubną wyłącznie przy jej wyborze. Nie powinna jej zakładać tylko po to, by się pokazać przyjaciółkom lub nacieszyć się pięknym strojem. Przyszły mąż nie powinien widzieć swej oblubienicy w sukni ślubnej aż do dnia ślubu. W dniu ślubu Panna Młoda powinna mieć na sobie: coś niebieskiego (najczęściej jest to podwiązka), co zapewni potomstwo i wierność małżonka, coś używanego (np. biżuterię), co zapewnia lojalność najbliższych, coś pożyczonego (koniecznie od osoby, która jest szczęśliwa w małżeństwie), co zapewnia sympatię i dobre stosunki z nową rodziną i coś nowego, co jest gwarancją bogactwa. Jeśli suknia podrze się, nie należy jej zszywać, ponieważ wróży to łzy i nieszczęście, bezpieczniej jest uszkodzone miejsce dyskretnie spiąć agrafką. Nie należy się również oglądać za siebie, by sprawdzić, czy welon jest dobrze ułożony, lepiej poprosić o pomoc w tym względzie któregoś ze świadków, by uniknąć złej wróżby. Młodsze siostry Panny Młodej nigdy nie staną przed ołtarzem, jeśli ulegną pokusie przymierzenia sukni ślubnej.

Obrączka
Nie należy przymierzać obrączki przed ceremonią ślubną. Panna Młoda nie powinna pozwolić, by mąż założył jej obrączkę do końca palca, w przeciwieństwie zostanie przez niego zdominowana w małżeństwie. Obrączkę trzeba nosić na serdecznym palcu prawej ręki, gdyż noszenie jej na innym palcu wróży niewierność. Jeżeli w trakcie ceremonii obrączka upadnie, nie wolno jej podnosić młodym, bo ściągną na siebie nieszczęście. Powinien to zrobić ksiądz lub świadek. To odstraszy złe moce. Zgubienie obrączki może oznaczać stratę współmałżonka.

Pocałunek
Pan Młody powinien pocałować oblubienicę tuż po ślubowaniu i to przy świadkach, co ma gwarantować monogamię w związku (zwłaszcza wierność małżonka!). Finanse Idąc do ołtarza warto zaopatrzyć się w różne drobiazgi zapewniające dostatek: kobieta powinna mieć ze sobą kawałek chleba i kostkę cukru oraz pieniążek włożony do buta. Mężczyzna też musi mieć w kieszeni drobne pieniądze. Sprawią one, że w przyszłości będzie ich brakowało. Ponadto, mogą się one przydać Panu Młodemu do wykupienia Panny Młodej podczas oczepin. Dostatnie życie gwarantują pieniądze, którymi obsypywana jest Para Młoda po wyjściu z kościoła. Do obowiązku młodych należy wyzbieranie wszystkich monet co do grosika. W przeciwnym razie już zawsze ich portfel będzie pusty.

Płodność
Obsypanie ryżem lub jęczmieniem zapewnia płodność i rychłe, udane potomstwo. Wśród przesądów dotyczących potomstwa istnieje przekonanie, że panna młoda nie może przechodzić pod wiszącym na sznurkach praniem, ponieważ będzie miała komplikacje przy porodzie.

Dominacja
Nakrycie buta Pana Młodego rąbkiem sukni oznacza, że Panna Młoda będzie go trzymać po pantoflem. Gdy ksiądz przykryje ręce stułą w czasie ceremonii zaślubin, ta dłoń, która znajdzie się na górze, zapewni jej właścicielowi przewagę w małżeństwie. Również ta osoba, która pierwsza wstanie z klęczek i odchodząc od ołtarza okręci wokół siebie i pociągnie za sobą drugą, będzie górą w małżeństwie. Gdy przed kościołem posypią się na Parę Młodą drobne, ten kto szybciej i więcej ich zbierze, będzie w rodzinie trzymał kasę. Na progu domu weselnego zgodnie z tradycją młodzi dostają dwa kieliszki: w jednym jest woda, a w drugim wódka. Głową rodziny będzie osoba, która wybierze wódkę.

Trwałość
Ważną symbolikę mają świece płonące na ołtarzu w czasie mszy ślubnej: jeśli płoną jasnym i równym płomieniem, związek będzie trwały i zgodny. Gdy płomienie migocą i kopcą, można się spodziewać niesnasek między młodymi. Złą wróżbą jest potknięcie się w drodze do ołtarza. Panna Młoda nie może też potknąć się, przechodząc przez próg domu (również weselnego), bo inaczej ściągnie na siebie i swoją rodzinę nieszczęście. Aby ją przed tym ustrzec, mąż musi ją przenieść przez próg. Głęboką symbolikę ma również powitanie młodych chlebem i solą. To powitanie na progu nowego, dostatniego życia. Później otrzymują kieliszki z wodą i wódką, a po wypiciu rzucają je za siebie. Jeśli je z trzaskiem rozbiją, czeka ich dostanie i szczęśliwe życie.

Taniec
W czasie wesela bardzo ważny jest pierwszy taniec. Nowożeńcy - jako pierwsi i jedyni na parkiecie - mają zaprezentować się zgromadzonym gościom. Nie mogą więc pomylić kroków, bo we wspólnym życiu również nie będą iść zgodnym krokiem.


Wiarołomstwo
Wierność małżeńska była, jest i będzie fundamentem, na którym opiera się instytucja małżeństwa. Złożenie sobie przez Młodych takiej przysięgi w dniu ślubu, jest jednak dopiero początkiem i można chyba rzec, sprawą najłatwiejszą. W obecnych czasach prawo nie przewiduje kar za zdradę małżeńską, jednak w wiekach średnich twórcy kodeksów przewidywali surowe kary dla ludzi dopuszczających się zbrodni przeciw moralności, jak ją wówczas określano.
W Anglii mężczyznę, który dopuścił się cudzołóstwa, prawo anglo-saksońskie skazywało na wygnanie. Pozwalało ono jednocześnie zdradzonemu małżonkowi bezkarnie zabić cudzołożnika, jeśli przyłapał go na gorącym uczynku. Kobieta nie miała tyle szczęścia, z nią prawo obchodziło się znacznie surowiej. Nieszczęsnej obcinano nos i uszy, raz na zawsze pozbawiając ją w ten sposób adoratorów.
Nie mniej surowe przepisy obowiązywały w tym czasie na kontynencie. Saksończycy zmuszali wiarołomną kobietę do powieszenia się, następnie układali jej zwłoki na stosie, nad którym wieszali jej wspólnika. W państwie Burgundów żona, która dopuściła się cudzołóstwa, podlegała karze śmierci przez utopienie w bagnie.


Jak powiedzieć "kocham Cię" w języku...
arabskim: OHIBOKA
bułgarskim: OBICZAM TE
chińskim: WO AI NI
czeskim: MILUJI TE
esperanto: MI AMAS VIN
filipińskim: MAHAL KA TA
greckim: S'AGAPO
hiszpańskim:TE QUIERO
japońskim: WATAKUSHI WA ANATA O AISHINASU
łacińskim: TE AMO
mongolskim: BI CZAMB HERTE
rosyjskim: JA LJUBLJU TIEBIA
suahili: NAKUPENDA WEWE
tureckim: BEN SNI SVIYORUM
węgierskim: SZERETLEK
włoskim: TI AMO


Zwyczaje weselne
W momencie kiedy Młoda Para opuszcza kościół czy też Urząd Stanu Cywilnego, goście szybkim krokiem zmierzają do miejsca w którym odbywa się przyjęcie weselne. Młoda Para w tym czasie powinna pojeździć po okolicy aby nie być na miejscu przed gośćmi i uniknąć trochę śmiesznej sytuacji kiedy to młodzi czekają na gości i nie bardzo wiadomo co mają ze sobą zrobić. W momencie kiedy zjadą się już wszyscy goście można dać sygnał przez telefon, że wszyscy są już gotowi i oczekują na Młoda Parę. Przybyli Młodzi witani są "Marszem Mendelssohna". Wchodząc na salę balową witani są przez rodziców chlebem i solą oraz formułką kierowaną do Młodej: " Co wolisz: chleb, sól czy Pana Młodego?" Odpowiedź powinna brzmieć:" Chleb, sól i Pana Młodego żeby pracował na niego". Następnie Młodzi dzielą się chlebem. Na tacy podawane są dwa kieliszki: jeden z wodą, drugi z wódką. Młodzi losują i w zależności od tego, co kto wylosuje - muszą dany napój wypić do dna.
W dalszej kolejności obsługa częstuje Młodą Parę i wszystkich gości szampanem i w momencie kiedy wszyscy mają już kieliszki w rękach, osoba prowadząca przyjęcie weselne (prezenter czy też zespół) wita wszystkich gości w imieniu Młodych i zaprasza do wypicia pierwszego toastu i odśpiewania "Sto lat" dla Młodej Pary. Po pierwszym toaście zaprasza się gości do stołów. Na początek podawane są jakieś gorące posiłki. Po pierwszym posiłku zaczyna się bal. Wówczas zaprasza się Młodą Parę na środek. Zwyczajową melodią rozpoczynającą bal jest walc "Nad pięknym modrym Dunajem". Jeżeli ktoś nie czuje się "mocno" na parkiecie może spróbować przy innej pasującej do tej okazji melodii, np. "Wonderful world" Luis'a Amstronga bądź też piosenką Seweryna Krajewskiego z filmu "Uprowadzenie Agaty". Para Młoda powinna więc ustalić wcześniej z prowadzącym jaką melodię zagra jako "pierwszy taniec".
Po tym wstępie rozpoczyna się już zabawa. Oczywiście zabawa może być przeplatana jakimiś konkursami, ale jeżeli goście bawią się bardzo dobrze to nie należy im przeszkadzać. Czasami takie konkursy mogą spowodować to, że usiądzie energia i duch zabawy.
Zwyczajowo o godzinie 12-stej są oczepiny. Najpierw Panna Młoda rzuca welon, następnie Pan Młody muchę a para która złapie welon i muchę tańczy razem. Przy okazji oczepin można przeprowadzić zabawę zbierania pieniędzy na wózek. Młodzi siadają wygodnie na krzesłach, świadkowie mają w rękach jakieś koszyczki do których będą zbierać pieniądze, gra muzyka, a osoba prowadząca wesele namawia gości do tego aby wrzucali pieniądze do koszyczka i tańczyli z Młodymi. Zabawa jest prosta i śmieszna a przy okazji można zebrać całkiem niezłe sumki na tradycyjny wózek.
Po oczepinach na salę balową wjeżdża tort weselny, Młoda Para go dzieli. Pierwszym kawałkiem oczywiście częstują siebie, a później po kolei wszystkich gości. Jeżeli chodzi o repertuar to oczywiście nie wolno męczyć gości samymi szybkimi piosenkami, tylko należy je przeplatać spokojniejszymi kawałkami. Standardowo gra się trzy szybkie i jeden wolny. Powinno być dużo muzyki polskiej i dużo ogranych przebojów światowych, np. takich zespołów jak: Boney M., Abba, Smoki itp.
Repertuar należy ustawić w ten sposób żeby było w nim dużo muzyki przy której goście mogliby się bawić i tańczyć razem czyli, np.: "Grek Zorba" , "Macarena", "Kaczuchy", "Lambada". Goście wówczas tworzą różne wężyki, pociągi. to wszystkich bardzo integruje i zabawa toczy się zdecydowanie lepiej.
Przez jakiś czas można zagrać muzykę biesiadną, żeby goście mogli sobie pośpiewać przy stołach. Jest to również czas na toasty, i na to by podano kolejne posiłki, desery, kawę i inne rzeczy.
Właściwie nie można mówić o zakończeniu przyjęcia weselnego, gdyż jest to czas nieokreślony. Jednakże goście około godziny drugiej zaczynają wychodzić z przyjęcia gdyż czują się już zmęczeni, ale są oczywiście tacy którym piąta czy szósta godzina nie przeszkadza i mogą siedzieć dotąd dopóki się ich nie wyprosi z sali. Oczywiście można się w jakiś sposób umówić z zespołem czy też z prezenterem na to aby pod koniec muzyka była bardzo spokojna i nie taka żeby zagrzewała do zabawy ale raczej żeby ją tonowała.Wzory zaproszeń


1.
——————————————————————————————————————–

W wirze życia Cię wyszukałem
W Twe ręce oddaję życie swoje,
Staraj się o mnie, miłości moja,
Wszak to będzie i życie Twoje.

…………………..


I moje serce wzajemnością bije,
oddało Ci się, Tobą tylko żyje.
Chętnie podzielę losu wszelką dolę
na wspólną radość i wspólną niedolę

…………………………..……………….roku
o godzinie ……………..
w Kościele P.W. ……………………….

Odbędzie się ślub


……………………… z ………………………….

o którym mają zaszczyt zawiadomić WP
Rodzice i Narzeczeni

Dom weselny ……………………………………….


——————–————————————————————————————————
2.

Nie wiedziałem nic o Tobie
Ani Cię nie znalem,
Teraz muszę wierzyć w Ciebie,
Bo Cię pokochałem
………………………….


I moje serce wzajemnością bije,
Oddało Ci się, Tobą tylko żyje,
Chętnie podzielę losu wszelką dolę
Na wspólną radość i wspólną niedolę
……………………………...


By obyczajom prastarym zadość uczynić, wszem
i wobec ogłaszamy, iż dnia …………………...roku
o godz. ……….. W kościele …………………
ślubować sobie będą miłość i wierność małżeńską

……………………………………………
i
……………………………………………….O uroczystości tej mają zaszczyt WP zawiadomić
Rodzice i Narzeczeni


3.
————————————————————————————————————————————
Trzy czwarte z miłości, dwie piąte z rozsądku,
Ciut z wyrachowania, trochę dla porządku,
Kapkę dla tradycji, tyci dla reklamy
Oświadczamy wszystkim, że się pobieramy!
Co w serce raz zapadło, wyjść już nie może,
Miłość los życia odgadła i przetrwać do końca pomoże.
..................................................
i
..................................................

z radością zawiadamiają, że dwie obrączki sobie założą i Mendelsona wysłuchają

podczas Mszy Świętej w .................w dniu.............o godz..........

A chcąc świetności i blasku Uroczystości Ślubnej przysporzyć

WP..............................................................................................

na uroczystość ową serdecznie proszą
Rodzice i Narzeczeni
Dom Weselny :
.......................


4.
—————————————————————————-———————————————————


Zaproszenie na Ślub
.....................................................
i
.....................................................

mają zaszczyt zaprosić na uroczystość zawarcia

ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO

która odbędzie się dnia........................ o godz....................

w......................................................................................

A chcąc świetności i blasku Uroczystości Ślubnej przysporzyć

Sz.P....................................................................................


na uroczystość ową serdecznie proszą Rodzice i Narzeczeni.


Przyjęcie weselne:...............................................................


"....Nie obiecuję Ci wiele
Bo tyle to prawie nic
Najwyżej wiosenną zieleń
Najwyżej pogodne dni
Najwyżej uśmiech na twarzy
I dłoń w potrzebie
Nie obiecuję Ci wiele, bo tylko
Po prostu Siebie"
Podziękowania dla rodziców
Na każdym weselu, młodzi dziękują rodzicom.

Postaram się zamieścić tutaj kilka tekstów które można wykorzystać na weselu.


Zebraliśmy się tutaj wszyscy żeby świętować nasze zaślubiny.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, za życzenia i wspólną zabawę.
W tym momencie chcielibyśmy złożyć szczególne podziękowania naszym Rodzicom…
Z głębi serca dziękujemy Wam - kochani Rodzice,
Za wszystkie dni, które wspólnie przeżyliśmy.
Jesteśmy wdzięczni za każdą pogodną chwilę,
za uśmiech, miłość dobrą radę…
W ciągu tych lat wszystkich lat, wychowując nas - z dnia na dzień,
staliście się naszymi najlepszymi przyjaciółmi,
na których zawsze można polegać, którzy zawsze służą pomocą i wsparciem.
Pragniemy Wam również podziękować za pomoc w przygotowaniach
do naszego ślubu oraz zabawy weselnej.
To dzięki Wam dzisiejszego wieczoru mogliśmy się tutaj
wszyscy spotkać.

To jedna z najważniejszych chwil w naszym życiu.
Spędzamy ją z najważniejszymi osobami.
Wami drodzy rodzice.
Zawsze byliście przy nas, zawsze nas kochaliście, dzięki Wam wiemy co to jest Miłość,
dzięki Waszej miłości potrafimy kochać...
Dzisiaj dziękujemy Wam za to że jesteście.
Za to że zawsze nas wspieraliście w każdej decyzji, dobrej czy złej.
Zawsze byliście obok.
Czasem chwaliliście, czasem biliście po łapkach, ale zawsze nas kochaliście.
Dzięki Wam to wszystko jest możliwe.
Dziękujemy za Waszą miłość i wiarę w nasze możliwości..Bez paniki! - porady na dzień ślubu


Gdy po długich, często wielomiesięcznych zabiegach wszystko jest już przygotowane do najbardziej uroczystego dnia w życiu, warto pomyśleć o kilku drobiazgach. Znajomość pewnych tradycyjnych zasad postępowania na pewno ułatwi nowożeńcom i ich najbliższym.

Błogosławieństwo
Krótko przed ślubem rodzice błogosławią przyszłych małżonków na nową drogę życia. Należy zatem odpowiednio wcześniej przygotować wodę święconą, kropidło i krzyżyk. Para Młoda klęczy, rodzice podchodząc pojedynczo, składają im życzenia, kropią wodą i dają do pocałowania krzyż. Do błogosławieństwa mogą przyłączyć się inne, ważne dla nowożeńców osoby: rodzeństwo, dziadkowie lub chrzestni.

Orszak
W orszaku ślubnym w pierwszej parze Pannę Młodą prowadzi jej ojciec, w drugiej - Pana Młodego jego mama, w trzeciej - ojciec Pana Młodego prowadzi mamę Panny Młodej.

Ustawienie
Podczas ślubu Panna Młoda jest zawsze po prawej stronie swojego wybranka. Prawa strona jest silniejsza, dzięki czemu Pan Młody może opiekować się swą przyszłą żoną w czasie ślubu (podchodzi do niej, odprowadza ją na miejsce) oraz w całym czekającym ich wspólnym życiu. Ma również wymiar symboliczny - oznacza, że Panna Młoda staje się prawą żoną mężczyzny.

Przysięga małżeńska
W czasie składania przysięgi małżeńskiej Państwo Młodzi powinni stanąć twarzami do siebie, a bokiem do księdza (nie powinno się mówić przysięgi do księdza!). Słowa przysięgi zazwyczaj powtarza się za prowadzącym ceremonię księdzem, ale po wcześniejszym ustaleniu można ją powiedzieć samodzielnie. Warto również kilka tygodni przed swoją uroczystością wybrać się na inny ślub w "naszym" kościele, by zobaczyć jak przebiega ślubna ceremonia. Pamiętajmy, że co kościół to trochę inne zwyczaje.

Samochód
Wsiadanie i wysiadanie z samochodu ślubnego nie powinno być problemem, czasem jednak zastanawiamy się, kto komu powinien otwierać drzwi. Najlepiej byłoby gdyby drzwi Młodej Parze otwierał świadek siedzący z przodu, ale również Pan Młody może otwierać drzwi swojej wybrance. Nie jest źle, jeżeli pomóc chce kierowca, który powinien być jednak ubrany odpowiednio do uroczystości. Pamiętajmy też o pewnym drobiazgu. Parasol uchroni Młodą Parę przed ewentualnym deszczem lub śniegiem.

Bramy
Wyjazd spod kościoła prawie zawsze związany jest z tzw. bramą. Najczęściej robią ją dzieci lub młodzież, oczekując od państwa młodych poczęstunku lub opłaty. Najlepiej przygotować dla nich dla nich słodycze: batony lub czekolady. Jeżeli podejrzewamy, że bramę zrobią nasi znajomi, przyszykujmy coś innego, np. małe butelki wódki. Prezenty spowodują, że brama zostanie otwarta, a Państwo Młodzi wraz z towarzyszącymi im gośćmi już bez przeszkód będą mogli udać się na uroczystość weselną.

Gratulacje
Osoby przybyłe na ślub gratulują nowożeńcom zaraz po ceremonii. Do uścisku dłoni ostatnimi czasy dołącza się pocałunki w policzki, ale trzeba robić to ostrożnie, subtelnie i z wyczuciem.

Prezenty
Osoby zaproszone na wesele są w pewien sposób zobowiązane do kupienia prezentu. W ostatnim czasie dość powszechne jest sporządzanie przez młodych listy prezentów, która przedstawia ich oczekiwania. Lepiej kierować się przy wybieraniu podarunku taką właśnie listą (oczywiście po uzgodnieniu z innymi zaproszonymi gośćmi) niż kupować coś niepraktycznego bądź niezbyt gustownego. W ostateczności można dać młodym gotówkę - na pewno się im przyda na nowej drodze życia.

Koszty
Uroczystości ślubna i wesele wiążą się z dużymi wydatkami. Te zaś spadają najczęściej na barki rodziców Pary Młodej. Przyjęło się, że strona Panny Młodej płaci za suknię ślubną wraz z wszelkimi dodatkami, wysyła zawiadomienia i zaproszenia oraz jest odpowiedzialna za organizację przyjęcia weselnego. Pan Młody i jego rodzina kupują obrączki, wiązankę ślubną dla Panny Młodej, garnitur wraz z dodatkami. Wynajmują samochód lub inny środek transportu oraz zespół muzyczny. Kupują napoje i alkohol na uroczystość weselną. Są odpowiedzialni również za utrwalenie uroczystości (film wideo i zdjęcia). Jeśli Państwo Młodzi wybierają się w podróż poślubną, za sfinansowanie jej odpowiada najczęściej młody mąż.

Nazwisko
Zgodnie z "Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym" żona może poprzez oświadczenie złożone przy zawarciu małżeństwa zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo dodać do niego nazwisko męża; może również przybrać nazwisko męża. W przypadku braku oświadczenia w tym względzie, żona przybiera nazwisko męża. Jeżeli żona zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko, dodając do niego nazwisko męża, utworzone w ten sposób jej nazwisko nie może składać się z więcej niż dwóch członów. Jeżeli dotychczasowe nazwisko żony lub męża jest złożone, żona rozstrzyga o wyborze członów, które mają wejść do jej nazwiska. Jeżeli żona zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko, istniej możliwość, by mąż przez oświadczenie złożone przy zawarciu małżeństwa dodał do swego nazwiska nazwisko żony lub przybrał jej nazwisko.

Intercyza
Od momentu zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólnota majątkowa. Razem zarządzają oni zgromadzonymi dobrami, ale również wspólnie ponoszą odpowiedzialność za niepowodzenia finansowe. Dlatego warto wiedzieć o możliwości sporządzenia intercyzy, która najczęściej dotyczy rozdzielności majątkowej. Gdy jest ona zawierana w trakcie małżeństwa, chroni drugiego współmałżonka przed ewentualnymi długami i zobowiązaniami tego pierwszego. Intercyza może wprowadzić całkowitą rozdzielność majątkową, precyzować ograniczenie bądź rozszerzenie wspólności ustawowej. Można w ten sposób uregulować własność majątkową na przykład w przypadku wygranych pieniężnych, spadków, prezentów i darowizn. Dokument intercyzy sporządza się w kancelarii prawnej lub u notariusza.

Inne drobne porady
. Do fotografa najlepiej jechać przed błogosławieństwem, aby goście nie czekali na Państwa Młodych w domu weselnym. Jeśli zdjęcia planowane są w plenerze, a weselna uroczystość nie była zbyt wyczerpująca, można je zrobić następnego dnia.
. W lokalu po powitaniu chlebem i solą oraz toaście, Para Młoda może podziękować gościom za przybycie na uroczystość oraz zaprosić wszystkich do stołu, życząc smacznego i miłej zabawy.
. Miłym akcentem jest złożenie podziękowań przez Parę Młodą rodzicom za trud wychowania.

Makijaż na ślubne TAK

Ten Najpiękniejszy Dzień każda z Panien Młodych chce przy-witać w szczególny sposób, dlatego czas przygotowań do ślubu wypełnia nie tylko załatwianie formalności, ale i dbałość o urodę - wygląd sylwetki, twarzy, włosów, wreszcie piękna oprawa w postaci sukni ślubnej. Modne są w tym sezonie ozdobne gorsety, przezroczyste koronki, hafty. Dominują suknie długie, dopasowane w talii - szyte z wyrafinowanych, subtelnych materiałów.

Modne jako dodatki są... stroiki z piór, kwiatów, koralików, koronki i kryształków. Można też założyć elegancki kapelusz, rękawiczki. Jeśli wybieramy bukiet ślubny, zwróćmy uwagę nie tylko na rodzaj kwiatów, ich kolorystykę, ale również na ułożenie i wielkość całego bukietu. Kwiaty mają być naszą pachnąca ozdobą, podkreślać nasze piękno. Ślubne fryzury modne są gładkie, klasyczne, proste: nisko upięte koki, a dla Pań o romantycznym usposobieniu - proste lub upięte włosy kręcone.Makijaż Panny Młodej ma za zadanie z jednej strony subtelnie podkreślić rysy twarzy, piękno jej urody, a z drugiej - ukryć jej niedoskonałości. Najlepiej sprawdza się makijaż delikatny, pastelowy, świetlisty, do tego trwały i wodoodporny. Ważne jest użycie rozświetlającej bazy pod podkład, która utrwala makijaż, ujędrnia skórę i rozświetla, oraz korektorów tuszujących sińce, popękane naczyńka i przebarwienia. Twarz powinna wyglądać naturalnie i lekko. Nie możemy uczynić z niej "maski". Właściwy podkład i puder transparentny dodatkowo utrwalają makijaż i matują świecenie (ważne przy fotografii).

Makijaż oczu ma delikatnie podkreślać wyraz i piękno oczu, wszak "spojrzenie jest zwierciadłem duszy". Najlepiej do tego celu użyć kilku barw cieni, połyskujących i matowych. By wyraź-niej zaznaczyć rysunek oka, możemy użyć kredki. Ale uwaga! Delikatnie ją rozcieramy, tworząc efekt mgiełki. Czasem można użyć płynnego eyelinera, ponieważ są Panny, które w makijażu na wzór Audrey Hepburn, będą prezentowały się niezwykle atrakcyjnie. Bardzo modne kolory cieni to: pastelowe odcienie różu, beżu, kości słoniowej, lawendy z domieszkami szarości, złocistości, czekolady. Brwi podkreślamy w sposób naturalny. Makijaż oczu kończymy, dokładnie tuszując rzęsy.

Makijaż ust zaczynamy od starannego i delikatnego obrysowania konturu. Warto zmieszać, umiejętnie dobierając do cery, np. dwa kolory pomadki, by uzyskać efekt plastyczności ust. Bardzo modne są barwy: jasnoróżowe i złocistobeżowe, beżowo-różane. Na koniec możemy zastosować nadal modny błyszczyk. Nałożenie różu to końcowy etap makijażu. Jego odcień po-winien współgrać z kolorem pomadki. Niech delikatnie muska, ożywia twarz, nadaje jej plastyczność i podkreśla kości policzkowe. Całość makijażu utrwalamy specjalnym fixatorem. W ten sposób wykonany makijaż będzie mógł zdobić Pannę Młodą przez całą imprezę, nawet jeśli będzie trwała dwa dni! Nie zapomnijmy też o Panach Młodych. Coraz częściej oni również proszą o dyskretny makijaż. Przecież oboje uczestniczą w tej wielkiej uroczystości i sesji fotograficznej. Dlatego też przypudrowanie i mała korekta kształtu twarzy przez delikatne podkreślenie kości policzkowych sprawi, iż Pan Młody wyglądać będzie również atrakcyjnie.

Tak przygotowani mogą Państwo wyruszyć w nową drogę życia rozpoczynającą się od sakramentalnego TAK.


WYBÓR LOKALU:

Wybór lokalu i charakteru uroczystości, przed jakim staje Młoda Para, jest niebagatelny. Często lokale położone blisko centrum wydają się bardziej atrakcyjne niż te poza granicami miasta. Oczywiście, jedne i drugie mają zalety i wady... Dziś jednak o zaletach lokali znajdujących się z dala od zgiełku miasta.

Kiedy znamy już datę ślubu, zaczynamy zastanawiać się nad najbardziej odpowiednim miejscem na naszą uroczystość weselną. Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru jest cena, jaką trzeba ponieść w związku z organizacją przyjęcia w danym miejscu. Często zdarza się, niestety, że przewyższa ona nasze możliwości. Oto kilka wskazówek, które mogą się okazać przydatne przy wstępnych negocjacjach i sprawić, że będziemy w stanie zorganizować uroczystość w wymarzonym miejscu.

Warto zapytać o wolne terminy, jeżeli soboty i piątki, czyli dni najbardziej atrakcyjne na uroczystości weselne, są już zarezerwowane, zapytajmy o możliwe rabaty w związku z organizacją przyjęcia w takie dni, jak czwartek lub niedziela. Należy dowiedzieć się, czy restauracja, w której odbywa się wesele, będzie w tym czasie wyłącznie do dyspozycji gości weselnych i czy w związku z tym konieczna jest dodatkowa opłata. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych lokali, także tych z ogrodem. Całkowita rezerwacja zapewnia zarówno Młodej Parze, jak i gościom weselnym komfort i swobodę.

Niezwykle ważną kwestią jest sala, w której planowane jest przyjęcie weselne. Warto tu zwrócić uwagę na jej wielkość i układ, a mianowicie na to, czy sala jest wystarczająco duża, by pomieścić wszystkich zaproszonych gości, czy ma bezpośrednie wyjście na ogród lub taras, wreszcie czy siedzący goście będą widzieli tych, którzy tańczą. Organizatorzy proponują różne kształty i ustawienia stołów, warto przedyskutować tę kwestię, podsunąć własne rozwiązania, tak by goście weselni czuli się swobodnie - by mogli widzieć wszystkich zgromadzonych i by bez problemu mogli poruszać się po sali - wyjść na taras lub dołączyć do tańczących. Miejsce do tańca powinno mieć na tyle dużą powierzchnię, by pomieścić wszystkich gości. Idealny byłby parkiet, ale nie każdy lokal spełnia ten wymóg. Warto zwrócić również uwagę na akustykę sali.

Jeśli chodzi o charakter uroczystości, to według staropolskiej tradycji wesele trwać powinno trzy dni i trzy noce. dziś już nikt takich wesel nie urządza. Przyjęcia są najczęściej jednodniowe, w przypadku dużych imprez przedłużające się o tzw. poprawiny. Jednak w miejscach "plenerowych" - w restauracjach z ogrodem lub parkiem - coraz częściej organizuje się modne garden party. Warto zapytać organizatorów o taką możliwość, ponieważ przyjęcie na wolnym powietrzu, zwłaszcza w miesiącach letnich, jest niezwykle przyjemne i urokliwe. Należy dowiedzieć się o koszty i szczegóły organizacji takiego przyjęcia, zwłaszcza ochronę i bezpieczeństwo gości. Nikt przecież nie chciałaby zostać zaskoczony przez deszcz lub tańczyć na trawie. Garden party to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią piękno przyrody, odważą się na niekonwencjonalne rozwiązania i spontaniczny charakter uroczystości.

Warto w pełni wykorzystać atuty plenerowych miejsc. W niektórych bez żadnych dodatkowych opłat można skorzystać z rekwizytów i zorganizować weselną sesję zdjęciową. Pamiętajmy, że dzień zaślubin jest wbrew pozorom bardzo krótki, żeby więc przebiegł płynnie i bezstresowo, wybierzmy miejsce, w którym będziemy zarówno świętować, ucztować, tańczyć, jak i. robić zdjęcia, utrwalając te piękne, radosne chwile.


ŻYCZENIA ŚLUBNE

Szanowni Państwo Młodzi!
Złączeni dzisiaj jesteście stułą,
nowa otwiera się droga,
piastujcie miłość dla siebie czułą,
ona was zbliży do Boga.
Ona czuć nie da nieszczęścia gromu,
troski lżejszymi uczyni,
ona pomyślność stworzy Wam w domu,
majątek wniesie do skrzyni.

< ... >

Z Bożej woli połączeni
węzłem, co dwoje serc tych splata,
żyjcie szczęśliwie tu na ziemi,
niech Wam w miłości płyną lata,
niech miłość, dobroć oraz ufność,
która dziś w sercach Waszych gości,
wraz z Bożą łaską i pomocą
da Wam moc szczęścia i radości.

Życzeń przesłanie - młodej parze:
milczenie - to niepewność i strach,
wiec kochani - nie róbcie tak!
Nie milczcie gdy Wam będzie źle,
Takie życzenia Wam... śle.

< ... >

Życzę wszystkiego czego Wam trzeba:
autostrady wiodącej do nieba
bez żadnych ograniczeń prędkości,
do tego jeszcze ogromu radości
z każdego, coraz szczęśliwszego dnia,
który spełnia Wasze marzenia.
Żeby Wam nigdy nie zabrakło w domu
talerza klusek i makaronu
słońca bez końca, kwiatów pachnących,
a tuz za oknem ptaków śpiewających.
Każde z tych życzeń na pewno się spełni,
ponieważ płynie prosto z serca głębi.
Cieszcie się sobą małżonkowie,
Po wszystkim dni Waszego życia.
Których Bóg Wam użyczył,
Bo taki jest Wasz udział.
W życiu i wspólnym trudzie,
Razem dzielicie radość,
I smutek, prawo i obowiązki.

< ... >

Młodej parze Boże stróż,
Życie z najpiękniejszych róż!
Dużo szczęścia, własnej chatki,
I tytułu mamy, tatki.
Byście mieli tyle dziatek,
Ile razem macie latek.
Małe grube i pyskate
niech pilnują swego tatę,
by nie zamknął ich na kłódkę,
sam nie poszedł zaś. Niech ta nowa dla Was droga,
życie Wasze wypogodzi!
W sercu ludzi, w łasce Boga,
niech Wam każda chwila schodzi.

< ... >

Święta dziś chwila Nadobna Paro!
Z miłością szczerą, co w sercach płonie
u stóp ołtarza klękacie z wiarą,
Kapłan nad Wami podnosi dłonie.
Bądźcie szczęśliwi!
To dwa wyrazy z których niech cała przyszłość
się złoży, przyszłość pomyślna, czysta, bez skazy...


< ... >

Wszystko, co tylko miłe na świecie,
Wszystko, co tylko pomyślność wróży,
Niech się Wam w jedno ogniwo splecie
Będzie szczęściem w życia podróży!
Jedną myślą żyjcie wzajem
i uczuciem jednym żyjcie,
a ten świat nie Ziemią zwijcie,
ale cudnym szczęścia Rajem.

< ... >

Gdy Was Bóg na niebie zbliżył dziś do siebie,
niech przy Was zostanie Szczęście i kochanie.

< ... >

Żyjcie miłością - niech łaska boska
pomyślną dolą na dom Wasz spływa
nie znajcie nigdy, co smutek, troska,
niech przyszłość Wasza będzie szczęśliwa.

< ... >

Powiedziałaś wreszcie tak -
to dla niego dobry znak.
Miłości zaznajcie gorącej
i przyjaĄni się nie kończącej.
Przyjaciółmi jesteście moimi,
życzeniami obsypuje szczerymi.
Odpowiedz
No to trochę formalności jest. Tak w ogóle to słyszałem, że jak bierze się ślub kościelny (konkordatowy) to nie trzeba załatwiać nic w USC bo wszystko załatwia parafia.
Odpowiedz
Musisz wybrać akt do ślubu konkordatowego jeśli taki bierzesz w 3 kopiach. Tylko tyle.
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.