Przestępczność internetowa


Przestępczość internetowa rośnie w siłę proporcjonalnie do zwiększania się zasięgu Internetu. Często w grę nie wchodzą wielkie oszustwa z jeszcze większymi sumami, a stopniowe okradanie ludzi, wykorzystując ich łatwowierność i chęć szybkiego wzbogacenia. Jednym z takich sposobów jest kradzież tożsamości.

Cały proceder zaczyna się najczęściej na stronie internetowej z ofertami pracy. Trafiamy na ciekawą opcję pracy, głównie o nazwie Financial Agent. Czasem dostajemy też takiego maila bez ogłaszania się w sprawie poszukiwania pracy. Już samo odebranie takiego maila powinno obudzić naszą czujność. Firmy z dobrą reputacją nie mają w zwyczaju rozsyłania spamu. Warto od razu sprawdzić, czy takowa firma istnieje. Po sprawdzeniu zerknijmy na nagłówek nadawcy wiadomości. Oszuści najczęściej korzystają z darmowych kont pocztowych, by kamuflować oszustwo. We wiadomości prawdopodobnie ujrzymy adres strony www firmy i numer telefonu. Przestępcy poproszą nas o CV (doskonałe źródło danych o ofierze). Proponują nam pracę legalną, wystarczy podpis umowy o pracę, którą wysyłamy przez Internet. Jako potwierdzenie zostaniemy poproszeni o podanie numeru konta bankowego i podesłanie kopii dowodu osobistego. Cała praca ma sprowadzać się do pośredniczenia w przelewach międzynarodowych, najczęściej przez sieć Western Union. Zarobić mamy około 10% od sumy transakcji za fatygę. Często jakaś tam suma wpływa na konto, lecz to jest zagranie tylko dla odwrócenia naszej uwagi.

Oszuści zbierając niemal wszystkie możliwe o nas dane nie zawahają się wykorzystać tego przeciw nam. Dlatego bądźmy ostrożni, gdyż opcja szybkiego i łatwego zarobku przez Internet to często droga do poważnych problemów.
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.