Witaj! Rejestracja

Przełęcz Karkonoska

Ankieta: Polecasz?
Tak, ponieważ... Odpisz w komentarzu.
Nie, ponieważ... Odpisz w komentarzu.
[Wyniki ankiety]
 
 


Przełęcz Karkonoska (1198 m n.p.m.) - przełęcz w głównym grzbiecie Karkonoszy, nad miejscowością Przesieka pomiędzy Małym Szyszakiem a Śląskimi Kamieniami. Biegnie nią granica polsko–czeska.

Przełęcz składa się z dwóch obniżeń. Pierwszym z nich (1178 m n.p.m.) jest Przełęcz Dołek, a za Ptasim Kamieniem (1213 m n.p.m.) znajduje się właściwa przełęcz, do której zarówno od czeskiej, jak i od polskiej strony prowadzi asfaltowa droga. Jej polski odcinek jest bardzo zniszczony i zamknięty dla ruchu motorowego. Jest to najbardziej stroma asfaltowa droga w Polsce[potrzebne źródło]. Jej nachylenie miejscami dochodzi do 20%. Biorąc pod uwagę różnice nachyleń, która od dołu podjazdu na przełęcz (Cieplice Śląskie Zdrój - 350 m n.p.m.) wynosi 828 m, jest to najcięższy podjazd dla rowerów szosowych w kraju.

Nieco nad przełęczą znajduje się polskie schronisko Odrodzenie oraz (niżej) czeski czterogwiazdkowy hotel Špindlerova bouda, zaś na samej przełęczy dawny budynek straży granicznej. Po czeskiej stronie, około 300 metrów niżej do Špindlerovej boudy mieści się także wojskowy ośrodek wypoczynkowy VS Malý Šišak, który powstał w okresie międzywojennym i nosił wówczas nazwę Adolf-Baude. W pobliżu, przy drodze prowadzącej do Szpindlerowego Młyna, znajduje się jeszcze kilka innych obiektów turystycznych.

   
   
   
   
Odpowiedz
Piękne widoki.zapraszam.
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.