Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

POZYTYWNE I NEGATYWNE ASPEKTY PRZYSTĄPIENIA POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ NA PSZYKŁADZI

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Online
POZYTYWNE I NEGATYWNE ASPEKTY PRZYSTĄPIENIA POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ NA PSZYKŁADZIE MIASTA GIŻYCKO W OPINII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Wstęp- region Wielkich Jezior Mazurskich.
Dolina Wielkich Jezior Mazurskich to ogromny, jeden z największych w Europie zespół jezior pochodzenia polodowcowego. Składa się na niego ponad 2700 jezior o pow. ponad 1 ha, nie licząc mniejszych zbiorników wodnych. W samym centrum są Wielkie Jeziora Mazurskie, które zajmują teren między Piszem a Węgorzewem. Łączna ich pow. przekracza 300 km.
Kiedyś będące tu jeziora tworzyły jedną całość, później, w skutek obniżenia się poziomu wody w poszczególnych zbiornikach, rozdzieliły się. Ponowne ich połączenie następuje w końcu XIII w. przekopami, które potem pogłębiono w poł. XIX w. W taki sposób powstał jednolity szlak wodny o długości ponad 100 km. Łączy on dwa największe polskie jeziora, Śniardwy i Mamry, poprzez mniejsze, powiązane ze sobą odcinkami kanałów. Na głównym szlaku żeglugowym łączącym Węgorzewo z Piszem, leżą następujące jeziora ( od północy ) : Mamry, Kirsajty, Dargin, Kisajno, Niegocin, Boczne, Łagodne, Szymoneckie, Szymon, Kotek, Tałtowisko, Tałty, Mikołajskie, Bełdany, Guzianka, Śniardwy, Seksty i Roś.
Popularny szlak kajakowy biegnie rzeką Krutynią poprzez jeziora : Cielądzkie, Lampackie, Kujno, Lampasz, Dłużce, Białe, Gant, Zyzdrój, Spychowskie, Zdrożno, Uplik, Mokre, Gardyńskie i Jerzewko do Bełdan.
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich zamykają trzy powiatowe miasta. Najdalej na północ wysunięte jest Węgorzewo, na południe Pisz, a w samym centrum znajduje się Giżycko, które jest największym miastem w tym regionie.
Giżycko jest miastem powiatowym znanym dobrze w całym kraju, nie bez powodu zwanym wodną stolicą Polski. Jest ono pięknie położone miedzy dwoma jeziorami- Niegocinem i Kisajnem. Już za czasów pogańskich Prusów stał tu warowny gród. Krzyżacy wybudowali na tych terenach zamek, wokół którego powstała osada kolonistów. Odpowiednie położenie tego miasta między jeziorami skłoniło władze pruskie do wybudowania tu potężnej twierdzy.
Nie odegrała ona jednak większej roli w historii wojen. Podczas II wojny św. oddano ja niemal bez strzału.
W drugiej poł. XIX w. zwrócono po raz pierwszy uwagę na turystyczne walory miasteczka i okolic. Budowa tam kolei i dróg bitych stworzyła warunki dla ruchu turystycznego. Dzisiaj Giżycko jest największym ośrodkiem miejskim na szlaku, a jednocześnie największą i najbardziej wyposażoną bazą turystyki wodnej regionu warmińsko- mazurskiego.
Drugim z kolei miastem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest wysunięte na północ miasto Węgorzewo. Wzięło ono swą nazwę od wielkiej obfitości węgorzy, jakie znajdowały się w tamtej okolicy. W dawnych czasach okoliczna ludność zakładała na te ryby sieci i pułapki. Połów tych ryb zmniejszył się po osuszeniu okolicznych błot. W dawnym zamku pokrzyżackim w tym mieście przebywał pewien czas król Stanisław Leszczyński, który schronił się tu po ucieczce z oblężonego Gdańska. Obecnie z zamku ocalały tylko mury zewnętrzne.
Gospodarze miasta od wielu lat bardzo dbają o zapewnienie turystom jak najlepszej obsługi i warunków pobytu. Węgorzewo uzyskało pierwsze miejsce w konkursie ogólnopolskim na miejscowość najlepiej przygotowaną do sezonu turystycznego.
Kolejnym, znaczącym miastem na Mazurach jest miasto powiatowe Pisz, położone nad jeziorem Roś, na pd.- wsch. Krańcu szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Początek temu miastu dali osiedlający się wokół zamku rybacy. Prawa miejskie Pisz otrzymał od księcia Fryderyka Wilhelma. Pierwszym burmistrzem był Polak, F. A. Zbierniewski. W tamtych czasach kwitł tutaj ożywiony handel z Polską, głównie wołami i rybami. Dzieje Pisza, jak wielu innych mazurskich grodów, były burzliwe i obfitowały w wiele tragicznych momentów. Miasto w współczesnych czasach zrobiło wiele dla rozwoju turystyki.

Rozdział pierwszy
Pod pojęciem chrematonimii i chrematonimów ( od grec.chrema, chremat-os ‘rzecz, towar, zdarzenie’ ) rozumiane są nazwy własne wytworów pracy rąk ludzkich, najczęściej nie związanych trwale z danym krajobrazem. W terminologii onomastycznej jest to definicja bardzo szeroka, ujmująca również efekty pracy umysłowej człowieka: utwory literackie, obrazy malarskie, rzeźbę. Poszczególni badacze zawężają ten termin tylko do materialnych wytworów ręki ludzkiej, przemysłowych oraz rękodzielniczych. I tak na przykład jeden z autorów, Cz. Kosyl twierdził, że do chrematonimów niesłusznie zalicza się nazwy własne obiektów tj. kina, teatry, wille, domy wczasowe, lokale gastronomiczne i handlowe, zakłady przemysłowe, jednostki wojskowe czy nazwy zespołów muzycznych. Wyodrębnił natomiast najczęściej spotykane obiekty obdarzone tym pojęciem: wyroby cukiernicze i drogeryjne, używki, środki transportu, niektóre rodzaje broni i obiekty wojskowe, sprzęt gospodarstwa domowego oraz audiowizualny, a także kamienie szlachetne. Nie powinno się jednak pojęcia chrematonimów sprowadzać tylko do niektórych wytworów materialnej i duchowej pracy człowieka. Obecnie w centrum badań chrematonistów znajduje się coraz więcej obiektów kultury materialnej. Przedmiotem dyskusji staje się problem, czy dziedzina ta ma obejmować nazwy obiektów niezwiązanych na stałe z krajobrazem. Hotel czy dom wczasowy wrasta w krajobraz, ale restauracja czy sklep obuwniczy mogą mieścić.doc   Praca magisterska - magdalena marciniak.doc (Rozmiar: 291.5 KB / Pobrań: 62)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Praca Magisterksa - Bezrobocie w Polsce i Unii Europejskiej brunet 1,217 02-04-2011, 09:30
Ostatni post: brunet