Witaj! Rejestracja

POJĘCIE PRAWA


Punktem wyjścia jest pytanie:, czym jest prawo? Istnieje wiele radykalnie odmiennych odpowiedzi na to pytanie. Nie chodzi o znaczenie terminu prawa, ale o tzw. Definicję realną prawa. Różne kierunki w teorii prawa upatrują swoje zadanie w tym, aby uchwycić istotę prawa. W filozofii prawa wyróżnić można dwie koncepcje prawa:
1.Uważa się, że prawo jest to zespół norm postępowania;
2.Prawo jest to określony zespół faktów (bądź o charakterystyce psychologicznej
bądź socjologicznej).
Te koncepcje nazywane są koncepcjami realistycznymi. Koncepcje te obejmują dwa podstawowe kierunki: pozytywistyczny i prawnonaturalny. Realizm prawny amerykański, w filozofii prawa, który został sformułowany w 20-tych i 30-tych latach XX wieku w Stanach Zjednoczonych (Pound, Llewellyn, Frank). Wpłynęło na to wiele czynników:
Historyczno-cywilizacyjne, związane z I wojną światową i jej zakończeniem.
Burzliwy rozwój cywilizacyjny sprawił, że wraz z licznymi zjawiskami korzystnymi, pojawiło się wiele niekorzystnych (tzn. dotychczasowe prawo nie wystarczało do rozwiązywania konfliktów). Zaczęto poszukiwać rozwiązania, jakiejś regulacji, – co z jednej strony dało poprawę, a z drugiej miało wydźwięk negatywny. W 1919 roku G.Watson ogłosił manifest, w którym zaproponował, aby socjologia opierała się na zjawiskach, po których wyjaśnieniu można by się było oprzeć. Najistotniejsza jest analiza zachowania traktowanego jako bodziec, przy czym zarówno bodźcem jak i reakcją były określone zachowania ludzi. To pozostawało w zgodzie z ogólną tendencją filozofii nauk. W filozofii miał miejsce triumf neopozytywizmu, miało to wpływ na rzeczywistość poznawalną (wpływ na kształtowanie się tez: interkomunikatywną). Każde twierdzenie można intersubiektywnie spróbować wyjaśnić. Również w prawie interkomunikatywne tezy miały wyjaśnić zjawiska, mierzyć określone zjawiska i formułować prognozy tych zjawisk.

NOWA KONCEPCJA PRAWA
Teza o odróżnieniu praw: prawo w książkach; prawo w działaniu (law in action). Prawo w działaniu, dotyczy rzeczywistego zachowania się sędziów i urzędników państwowych (punktem wyjścia był „zły człowiek” – tzn. prawem nie jest to, co napisano w określonych zbiorach precedensu, ale to, jak zachowują się sędziowie w stosunku do „złego człowieka”).
Prawo w książkach:
Realiści prawa amerykańskiego uznali, że to prawo ma pewne znaczenie, ale

To TYLKO CZESC MATERIALU, CAŁOŚĆ DOSTĘPNA DO ŚCIĄGNIĘCIA PO ZALOGOWANIU LUB REJESTRACJI


.doc   pojecieprawa.doc (Rozmiar: 30 KB / Pobrań: 12)
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  HISTORIA PRAWA brunet 0 569 11-28-2010, 12:04
Ostatni post: brunet
  Historia prawa prywatnego brunet 0 482 11-28-2010, 12:02
Ostatni post: brunet
  HISTORIA PRAWA PRYWATNEGO – ŚREDNIOWIECZE brunet 0 861 11-28-2010, 12:01
Ostatni post: brunet
  HISTORIA PRAWA KARNEGO brunet 0 514 11-28-2010, 12:01
Ostatni post: brunet
  Tworzenie prawa, Źródła prawa brunet 0 725 11-28-2010, 11:44
Ostatni post: brunet