Nysa

Ankieta: Polecasz?
Tak ( wrażenia w komentarzu )
Nie ( wrażenia w komentarzu )
[Wyniki ankiety]
 
 


Nysa (niem. Neisse[1], czes. Nisa, pol. hist. Nisa, Nissa[2]) – miasto w woj. opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nysa. Od 1950 miasto administracyjnie należy do woj. opolskiego.

Miasto położone jest na granicy Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej, przepływa przez nie rzeka Nysa Kłodzka.

Według danych z 30 czerwca 2008, miasto liczyło 46 861 mieszkańców[3]. Nysa jest najludniejszym miastem Polski położonym na obszarze gminy miejsko-wiejskiej[3].

W pobliżu Nysy znajdują się sztuczne zbiorniki wodne: Jezioro Nyskie (zwane także Jeziorem Głębinowskim), nieco dalej Jezioro Otmuchowskie.

   
   
   
   
   
   
   
Odpowiedz
Miasto całkiem przyjemne, ale do Kłodzka mu daleko. Ciekawy kościół w rynku. Z wieży Bramy Ziębickiej znajdującej się nieopodal ładny widok na okolicę. Oprócz tego kilka innych zabytków. Jeśli ktoś spędza urlop nad którymś z okolicznych jezior warto zwiedzić w ramach ruszenia tyłka z plaży, ale jechać specjalnie tylko do Nysy raczej się nie opłaca chyba, że ktoś ma blisko lub ma ochotę zrobić sobie wycieczkę po całej okolicy. W pobliżu Nysy znajdują się bardzo miłe miasteczka Paczków i Otmuchów (oba w woj. Opolskim) oraz już w woj. Dolnośląskim: Złoty Stok, Kamieniec Ząbkowicki, Ziębice i Ząbkowice Śląskie. Jak mnie ktoś nie uprzedzi to postaram się coś o nich napisać w najbliższym czasie. Oprócz tego godne uwagi jako miejsca wypoczynku są zalewy Otmuchowski i Nyski, a dla wędkarzy również inne mniejsze zbiorniki wodne i rzeka Nysa Kłodzka.
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.