Naga prawda o solarium


Najnowsze badania bezwzględnie rozprawiają się z mitami o dobroczynnym wpływie łóżek opalających. Chodzisz na solarium? Dla twojego dobra prześwietliłyśmy działanie sztucznego słońca. Stacey Colino

Pół roku temu w Niemczech i Francji wypowiedziano otwartą wojnę solariom. Wprowadzono w życie ustawę zabraniającą korzystania z nich nastolatkom przed 18. rokiem życia. Dlaczego? Ostatnie wyniki badań wykazują, że opalanie jest wyjątkowo szkodliwe dla młodych ludzi. W raporcie z sierpnia 2009 roku międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer) zmieniła klasyfikację urządzeń opalających na rakotwórcze. I ujawniła alarmujące statystyki: korzystanie z solarium przed 30. rokiem życia zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry o 75%! W Polsce również zaczęto dyskutować na temat wprowadzenia podobnej ustawy. Choć wyniki badań nie pozostawiają złudzeń, o swój słoneczny biznes walczą producenci łóżek opalających i właściciele salonów. Tworzą mity na temat dobroczynnego wpływu opalenizny. Jak im nie ulgać, gdy wokół ciemno i zimno?! Z opalonym ciałem czujemy się atrakcyjniejsze, seksowniejsze i mamy lepszy nastrój. Dlatego często odpędzamy myśli o konsekwencjach opalania. Co nam grozi?

MIT NR 1 Solarium nie zwiększa ryzyka rozwoju czerniaka
Producenci i właściciele salonów z opalającymi łóżkami (w USA mają nawet swoją organizację!) twierdzą, że sztucznych promieni UV w żaden sposób nie można łączyć z rakiem skóry. Zrzucają winę na dziurę ozonową i poparzenia słoneczne. Jednak dekady badań naukowych dowiodły, że ekspozycja na promienie UV znacznie podnosi ryzyko zachorowania na czerniaka.

MIT NR 2 Opalanie w solarium dostarcza organizmowi witaminy D

Witamina D jest niezbędnym budulcem kości i mięśni. Jak dostarczyć jej organizmowi? Między innymi opalaniem, bo promienie UV mobilizują organizm do jej samodzielnej produkcji. Ale to nie sprawia, że opalanie jest zdrowe. Bilans szkód wyrządzonych promieniowaniem UV w naszym organizmie jest wyższy niż zysków. Po pierwsze, naświetlanie w solarium sprawia, że skóra dużo szybciej się starzeje – nawet jeśli nie widać tego na pierwszy rzut oka – wcześniej pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Po drugie, nie wymyślono jeszcze wiarygodnej metody pomiaru ilości witaminy D dostarczanej podczas opalania.

MIT NR 3 Opalanie w solarium przygotuje skórę na kontakt z naturalnym słońcem

Zwolennicy solarium przekonują, że kilka sesji zabezpieczy skórę przed poparzeniem słonecznym na plaży. Rzeczywiście, opalona skóra potrzebuje mniejszej ochrony. Tyle tylko że opalenizna już jest oznaką uszkodzenia skóry! Entuzjaści łóżek opalających zamiast ochronnej bazy dostaną poparzenie w pakiecie ze schodzącym naskórkiem… (cały artykuł w styczniowym Cosmo)
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Naga kobieta pokazała, jak działa wibrator na... wykładzie Wiadomosci 901 03-04-2011, 16:25
Ostatni post: Wiadomosci
  "Choroba filipińska to była prawda" Wiadomosci 553 02-28-2011, 08:23
Ostatni post: Wiadomosci
  Internetowy sklep i solarium dla więźniów Wiadomosci 426 01-17-2011, 00:53
Ostatni post: Wiadomosci
  Ocenzurować i zniszczyć - cała prawda o polskiej prasie brunet 439 01-03-2011, 20:18
Ostatni post: brunet
  Ocenzurować i zniszczyć - cała prawda o polskiej prasie brunet 415 01-03-2011, 20:11
Ostatni post: brunet