Witaj! Rejestracja

Mentalność Polaków


Mentalność ludzi mieszkających w danym kraju wpływa na jego charakter, na jego rozwój.
Co sądzicie o mentalności Polaków? Jak myślicie: Czym jest spowodowana? Da się ją w jakimś stopniu zmienić? Czy zachęca do zostania w tym kraju?
I jak z naszą mentalnością wyglądamy na tle innych państw? Jesteśmy niewychowani, a może wręcz przeciwnie - prezentujemy się dobrze?
Zapraszam do dyskusji.
Odpowiedz
Większość Polaków dba głównie o swoją prywatę kompletnie nie przejmując się ani innymi ludźmi ani otoczeniem. Przykładowo jak gościu pojedzie za miasto spokojnie sprzątać samochód to owszem... wypucuje go na glanc, ale wszelkie śmieci czy opakowania od płynów zazwyczaj kończą w lesie bo kubła nie ma a ze sobą ich przecież nie zabierze. Kolejną wadą jest wieczne narzekanie i użalanie się nad sobą. Polak zapytany np. "Jak leci?" zaraz zacznie "Bieda, źle itp". Wielu mieszkańców naszego kraju ma roszczeniowe podejście do życia. Przeważnie są to ludzie ze społecznych nizin, ale niekoniecznie. Ludzie by chcieli aby wszystko przychodziło im bez wysiłku a najlepiej za darmo. Przykładem mogą być tu niektórzy ojcowie rodzin wielodzietnych. Najpierw narobi szóstkę dzieciaków, mimo iż stać go ledwo na jedno, a potem zamiast się zabrać za jakąś dodatkową robotę by utrzymać ten "przychówek" to tylko biadoli i jęczy, że mu się wszystko należy bo ma dużo dzieci. Kolejną naszą cechą narodową jest zawiść i zazdrość. Polacy nie umieją się cieszyć szczęściem czy sukcesem swoich znajomych czy nawet rodziny. Jeśli przykładowo sąsiad czy kolega kupi sobie wypasione auto to na pewno nakradł, nakombinował itp. Tego, ze zamiast po pracy leżeć przy piwie i tv, szedł do drugiej roboty już nikt nie uwzględnia. Jeśli jednak się tym nowym autem rozbije to na niby mu współczuje a w duchu myśli sobie "Dobrze tak złodziejowi, po co ma mieć lepiej ode mnie". Nasi rodacy chyba nawet modlą się słowami znanymi z filmu "Dzień Świra": "Bogu, Ojcu i Synowi, ***** sąsiadowi". O polskim pijaństwie na całym świecie krążą legendy i nie ma co o tym pisać. W naszym kraju panuje powszechne przyzwolenie społeczne na sprawy takie jak załatwianie pracy lub awansu znajomym lub rodzinie pomimo, że często są to ludzie nie mający zielonego pojęcia o tym co mają robić oraz na wszelkie rodzaje łapówkarstwa (od flaszki lekarzowi po kopertę prezesowi). Młodzi ludzie często nie szanują wspólnego dobra niszcząc przystanku autobusowe, place zabaw itp. lub wypisując bzdety typu "Aśka kocha Janka" lub "HWDP" gdzie tylko popadnie. To, że na zachodzie mają nas za złodziei też nie wzięło się z powietrza.
Jeśli chodzi o dobre cechy to potrafimy się jednoczyć w chwilach trudnych (wojna, kataklizm czy żeby nie szukać daleko ostatnie wydarzenia w Smoleńsku), lecz gdy już jest po wszystkim szybko wracamy do "codzienności".
Potrafimy też być solidnymi fachowcami i pracownikami. Co doceniają na zachodzie a u nas już nie zawsze (co widać w zarobkach). Mamy duże przywiązanie do tradycji, rodziny oraz do Kościoła co biorąc pod uwagę postępującą "arabizację" zachodu można uznać za zaletę.
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.