MARKSITOWSKA KONCEPCJA CZŁOWIEKA


Filozofia człowieka to
I - zagadnienie istoty człowieka, jego cech i właściwości, jego natura,
jego byt, jego ciało i dusza
II - zagadnienie pozycji (miejsca) i roli człowieka w świecie
III - zagadnienie intelektu jako władzy poznawczej, specyfiki ludzkiego
poznania
IV - zagadnienie stosunku człowieka do wytworów własnych działań
V - zagadnienie pozycji samoświadomości w ludzkim bycie
oraz wiele innych zagadnień związanych z problemem sensu życia, istnienia, szczęścia, wolności człowieka jak i jego śmierci.

Filozofowanie istniało od początku myśli człowieka, a wizerunek i kierunek filozofowania uwarunkowany był zawsze czasem i miejscem w historii istnienia.
W zależności od kultury społecznej, bytu, świadomości filozofowanie zmierzało w różnych kierunkach np. religijnym, kulturowym, politycznym, ekonomicznym itp.
Ciągłe filozoficzne dociekania nad człowiekiem były rozmaicie rozwiązywane, co jednak nigdy nie doprowadziło do ostatecznej odpowiedzi na pytanie kim jest człowiek. Stąd też na przestrzeni historii świata powstało wiele koncepcji człowieka uzależnionych od sposobu samego rozumowania pojęcia filozofii.
Wracając do tematu marksistowskiej koncepcji człowieka należy przypomnieć czas i miejsce powstania filozoficznego poglądu marksizmu.
Lata 1818 – 1883 Europa, Niemcy to czas i miejsce życia i twórczości filozofa, ekonomisty, przywódcy, teoretyka rewolucyjnych ruchów robotniczych Karola Marksa.
Po wieloletniej obserwacji i badaniu zjawisk gospodarczych w Europie Marks podjął ostrą krytykę kapitalistycznego systemu gospodarki rynkowej, dążąc do stworzenia podstaw nowej teorii ekonomicznej.
- Co spowodowało tak silne dążenie do zmian ? Chęć zerwania z filozofią i utworzenie nowej nauki opartej na dotychczasowych dokonaniach filozofii.
- Co kierowało Marksem ku zmianie ? Przede wszystkim względy propagandowe, a tym samym odrzucenie wiary, ucieczka w ateizm.
Cytat :” Chcę się zemścić na tym, który panuje tam w górze” „ Z wyzwaniem rzucam światu w twarz rękawicę i obserwuję jak opada ten karłowaty olbrzym. Jednak jego upadek nie uciszy mojej nienawiści. Podobny Bogu będę błąkał się wśród obłoków świata i dając moim słowom siłę działania, czuję się równy Stwórcy” „Komunizm zaczyna się od ateizmu” „Naszym wrogiem jest Bóg. Nienawiść do Boga jest początkiem wszelkiej mądrości”
Służąca o Marksie po jego śmierci: „On był człowiekiem bogobojnym. Kiedy był bardzo chory modlił się sam jeden w swoim pokoju, przed zapalonymi świecami i czoło przewiązywał opaską”
Karol Marks wraz z Fryderykiem Engelsem chcieli przedstawić swoją koncepcję jako coś zupełnie nowego i szczerze sądzili, że zrywają ze spekulacjami dawnej filozofii tworząc autentyczną wiedzę o rzeczywistości.
Wspominam ten fakt, gdyż jak wielu z nas, i ja sama wielokrotnie zastanawiałam się nad sensem tej filozofii. Teraz postaram się podsumować zebrane zagadnienia na temat poszczególnych koncepcji marksizmu.

I KONCEPCJA MATERIALISTYCZA – teoria alienacji i istoty człowieka.

Świat jest materialny – istnieje tylko materia rządząca się prawami dialektycznymi.
Istota człowieka to twórcza i uspołeczniona praca, ludzka działalność przedmiotowa będąca powołaniem i spełnieniem człowieka, a wraz z powstaniem innych form kultury ludzkość staje się bytem samym w sobie i dla siebie ( powszechna wspólnota).
Jak to rozumieć:
• Działalność ludzka w ramach całego gatunku przekształcająca materialnie świat.
• Praca, produkcja jest najważniejszą formą urzeczywistnienia ludzkiej działalności.
• Postulat uspołecznienia pracy wynikający z dyrektyw społecznych (czyli demokracji, równości, sprawiedliwości, wolności) odnoszących się do jednostki (uznanie wartości człowieka). - brak uczuć

Alienacja – wyobcowanie, uczuciowa separacja jednostki w teorii Marksa to twórcza i uspołeczniona praca będąca fundamentem stosunków międzyludzkich, odejście od przyrody, natury i samego siebie.
Marks twierdzi: praca w kapitalistycznym porządku społeczno ekonomicznym jest zaprzeczeniem prawdziwego ludzkiego powołania, brak uspołecznienia.
Wg Karola Marksa Alienacja to:
• Samorealizacja przez pracę ( jedyny cel )
• Praca nie dla zysku lecz dla określonych wartości użytkowych – w przeciwnym razie praca jest wypaczeniem pracy prawdziwie ludzkiej
• Uzewnętrznienie sił i zdolności tkwiących w człowieku (wykazane w człowieku a nie w przedmiocie do sprzedania)
• Stosunki międzyludzkie winny polegać na harmonijnej i braterskiej współpracy a nie na konkurencji
Produkcja towarowa jest bowiem wyalienowaną formą ludzkiej pracy, gdzie człowiek nie znajduje zaspokojenia w szerszym kontekście.
Wyalienowane społeczeństwo : Państwo - nie jest wspólnotą
Rodzina – jest tylko spółką
Stosunki międzyludzkie –.doc   032.doc (Rozmiar: 88 KB / Pobrań: 39)
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Kozielecki J – Koncepcje psychologiczne człowieka (streszczenie) brunet 3,078 01-26-2011, 21:36
Ostatni post: dżagła
  Czym jest wychowanie człowieka współczesnego – personalistyczna koncepcja cywilizacj brunet 1,424 01-26-2011, 21:35
Ostatni post: dżagła
  JEDNA Z TEORII ZAWODOWYCH CZŁOWIEKA - TEORIA CECH I CZYNNIKA brunet 1,245 01-26-2011, 21:34
Ostatni post: dżagła
  Środowisko gazowe człowieka brunet 802 01-26-2011, 21:33
Ostatni post: dżagła
  Kozielecki J - Koncepcje psychologiczne człowieka brunet 2,055 01-26-2011, 20:53
Ostatni post: dżagła