Witaj! Rejestracja

Lodowiec na równiku


Naukowcy z Uniwersytetu Oklahomy (USA) zamierzają sprawdzić prawdziwość hipotezy, że 300 milionów lat temu na równiku panowały takie same warunki jak obecnie na Antarktydzie.

W tym celu pod auspicjami Uniwersytetu Oklahomy opracowali plan poszukiwań wskazówek na potwierdzenie tej tezy w systemie klimatycznym planety - poinformowała uczelnia w komunikacie.

"Paleozoik był ostatnim takim okresem, gdy na Ziemi występował podobny system klimatyczny, co obecnie" - powiedziała prof. geologii Uniwersytetu Oklahomy Gerilyn Soreghan. Naukowiec wierzy, że dzięki porównaniu współczesnych systemów klimatycznych może potwierdzić hipotezę o obecności lodu na równiku.

Soreghan i docent geochemii Elwood Madden chcą potwierdzić hipotezę w czterech różnych środowiskach: zimnym i suchym środowisku Antarktyki, zimnym i wilgotnym środowisku Norwegii, gorącym i wilgotnym środowisku w Portoryko oraz gorącym i suchym środowisku na pustyni Mojave w USA.

Podczas badań naukowcy będą studiować skład chemiczny osadów oraz wody, by znaleźć wskazówki unikatowej erozji w tym typie klimatu. Skanowanie mikroskopem elektronowym pozwoli im stwierdzić rodzaj erozji, jaki miał miejsce w badanych terenach.

Analiza próbek zajmie im około rok, ale w pierwszej kolejności dokonają wstępnego porównania próbek pobranych z pasma górskiego Wichita w Oklahomie z próbkami z Antarktyki. Naukowcy jak najszybciej chcą sprawdzić, czy występują jakieś podobieństwa między próbkami.

Badacze uważają, że nawet kilkakrotnie mogło się zdarzyć, iż czapy lodowe narastały i przesuwały się w stronę równika. Po zamarznięciu całej planety jej średnia temperatura mogła wynosić -50 stopni Celsjusza.

from odkrywcy.pl
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.