LD i OOBE


Na ile jesteście obeznani w tym temacie ?? Macie jakieś własne doświadczenia refleksje? Dla całkowicie niezorientowanych przytoczę główne i podstawowe pojęcia.

LD- Lucid Dream, świadome śnienie
Świadomy sen (ang. Lucid Dream, w skrócie LD) – sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, że śni. Dlatego klarowność myślenia, dostęp do wspomnień z jawy oraz świadomy wpływ na treść snu mogą być kontrolowane (aczkolwiek na różne sposoby – zależy to od poziomu zaawansowania osoby śniącej). Inne nazwy na świadomy sen to: sen jasny, sen przejrzysty, sen wiedzy.

Świadome sny mogą być wykorzystane w zwalczaniu koszmarów, jako narzędzie poznania swojej jaźni albo też dla rozrywki. W snach, gdzie śniący posiada odpowiednio wysoki poziom kontroli nad treścią marzenia sennego, można zrealizować każde swoje pragnienie.

Spontaniczne i chwilowe uzyskanie stanu świadomego snu może nastąpić bez żadnych wstępnych warunków. Szacuje się, że 20% populacji doświadczyło przynajmniej raz w życiu snu świadomego. Czasem samo czytanie czy rozmowa o tym zjawisku indukuje świadomy sen. Wiele technik medytacyjnych kładących nacisk na rozwój wewnętrzny wspomina o możliwości utrzymania świadomości także we śnie.

Świadomego śnienia można się nauczyć. Dzięki specjalnym technikom śniąca osoba może zorientować się, iż otaczająca ją rzeczywistość jest wyimaginowana. Towarzyszy temu zazwyczaj niezwykły szok (niegroźny), który przeważnie prowadzi do ocknienia się lub tzw. fałszywego przebudzenia.

OOBE- eksterioryzacja, podróże astralna, bądź jak kto woli wychodzenie z ciała. Doświadczeni w tym temacie uważają, że jest to większa faza niż świadomy sen, niektórzy twierdzą nawet, że znajdują się wtedy w kompletnie innym świecie równie prawdziwym jak nasz.

OOBE (ang. out of body experience, doświadczenie poza ciałem) - wrażenie postrzegania świata spoza własnego ciała fizycznego. Osoby uważające że doświadczyły OOBE twierdziły, że mogły się poruszać, dokonywać obserwacji i komunikować z innymi istotami inteligentnymi, podczas gdy ich ciała spoczywały. Ezoterycy uważają, że część osób doświadcza jednego lub kilku krótkich epizodów w ciągu życia bez żadnych wyraźnych przyczyn; inni zaś deklarują umiejętność wywoływania ich świadomie, np. za pomocą medytacji.

Z naukowego punktu widzenia OOBE jest niemożliwe, a doświadczenia tego typu odbywają się tylko w obrębie ludzkiego mózgu.

Wieloletnich badań tego stanu dokonał m.in. Robert A. Monroe, założyciel Instytutu Monroe, w którym stworzył on technologię Hemi-Sync (ang. Hemispheric Synchronisation - synchronizacja półkul) mającą ułatwiać uzyskiwanie odmiennych stanów świadomości. Jako dziedziną ezoteryki, fenomenem tym zajmował się również Robert Bruce, który zawarł swoje obserwacje i teorie w "Traktacie o Projekcji Astralnej".

Jeśli kogoś zainteresowałem to może poszukać także technik, które pomagają osiągnąć powyższe stany ;)
Odpowiedz
Ciekawe czy można się naprawdę nauczyć kontrolować swoje sny... Jakoś wydaje się to odległe i nie do dosięgnięcia ale ciekawe czy komuś się to udało. Gdybyś my mogli trzymać świadomość w snach to każdy śnił by tylko o tym co by chciał i każdy wolał by śnić niż żyć w ponurym życiu...
Odpowiedz
Osobiście próbowałem różne techniki i działają w większości przypadków ale trzeba dużo ćwiczyć. Przykładowo po miesiącu zapisywania snów w dzienniku zapamiętywałem nawet do 11 snów w ciągu nocy. Coś niesamowitego :) ale przez zmianowy tryb pracy musiałem porzucić zapiski, ponieważ po nockach padałem jak deska xD i zapamiętywałem zaledwie kilka snów. Jeśli chodzi o LD to zdarzyło mi się kilka razy w pełni kontrolować sen, ale to są krótkie epizody, gdyż człowiek jest tak podekscytowany,że się wybudza. Mimo wszytko fajne było sobie polatać w marzeniach sennych, odwiedzać znajomych a nawet uzyskać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Polecam każdemu próby utrzymywania świadomości przed snem i po wybudzaniu, a będziecie robić co tylko chcecie :). Grunt to cierpliwość i nastawienie.
Odpowiedz
Jaja sobie robisz że to naprawdę działa ? ;D
Odpowiedz
Nie bez jaj działa:).. tylko trzeba być cierpliwym i próbować różnych technik. Nigdy nie przeżyłeś spontanicznego odzyskania świadomości we śnie ??
Odpowiedz
Miałem miałem ale zawsze była to kwestia wypadku, nic planowanego... Dlatego z tąd moje zdziwienie.
Odpowiedz
Po to właśnie tyle osób poszukuje odpowiednich technik...Dzięki świadomemu śnieniu nie tylko można spełniać każde pragnienie ale także pokonywać swoje fobie :)
Odpowiedz
Gdyby wszyscy o tym wiedzieli to zabawiali by się w snach ;-) Bo i tak odczuwa się praktycznie jak normalnie jak masz głęboki i widoczny sen ;-D
Odpowiedz
Z punktu widzenia pracy mózgu sen nie różni się od jawy możemy odczuć wszytko czego już doświadczyliśmy , a nawet to co jeszcze nas nie spotkało...Im częściej odzyskujesz świadomość podczas snu tym lepiej kreujesz sobie "scenerie". Bardziej doświadczeni twierdzą że ten ich wyimaginowany świat jest jeszcze bardziej realny od naszego,a co najważniejsze zmienia się wedle ich upodobań :D

Edit
Odświeżam temat, chcąc przekazać Wam dobry kurs Roberta Monroe o OBE. Trwa tylko 3:41, a przekazuje najistotniejsze porady jak uzyskać ten stan podczas zasypiania.

Odpowiedz
Bardzo ciekawe i na pewno przy najbliższej okazji czyli urlopu spróbuje. Zadziwiające jak człowiek potrafi opanować sen. Kiedyś jedyne co zostanie człowiekowi zostanie aby cieszyć się życiem jak w młodości zostanie życie na jawie więc może warto zapoznać się z tą techniką...
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.