Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

KULTURA – GENEZA I EWALUACJA

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Online
Mimo tego iż człowiek od niedawna interesuje się kulturą to ona jako taka istniała od początku pojawienia się człowieka.
Początek to starożytna Grecja gdzie istniały zasady estetyczne, demokracja, architektura. W średniowieczu to klasztory były traktowane jako ośrodki tworzenia kultury, ponieważ człowiek nie mógł według wówczas panujących zasad nic stworzyć był tylko narzędziem w rękach Boga. W czasach nowożytnych kultura to kształtowanie rozumu moralności, tworzenie wynalazków oraz rozwój organizacji społecznej. W Oświeceniu według Joachima Herdera kultura oznacza doskonalenie się jednostki techniki umiejętności, nabywanych w aspekcie wykonawczym i intelektualnym. XIX wiek pod względem kulturowym Gustaw Klemm definiuje jako wszystkie aspekty życia społecznego tzn. w danym społeczeństwie – obyczaje rzemiosła i umiejętności, życie domowe i publiczne w czasie pokoju i wojny, religia, nauka i sztuka.
Kultura jest wytworem ludzi oznacza to iż jest tym wszystkim co nie jest naturalne i co podlega naszemu sterowaniu, czyli muzyka, sztuka, nauka, media religia, obyczaje i tak dalej . Każdy z nas żyje w środowisku w którym pielęgnujemy elementy kultury przekazywanej z pokolenia na pokolenie jak również tworzymy całkiem nowe elementy, które będziemy przekazywać dalszym pokoleniom.
Uwzględniając różne aspekty życia społecznego, najbardziej uniwersalna wydaje się definicja zaproponowana przez S. Czarnowskiego. Definicja ta jest ponadto precyzyjna i odnosi się do dawnej, jak i współczesnej kultury. Z definicji tej wynika, ze na kulturę w sensie socjologicznym i etnograficznym składają się następujące trzy grypy elementów:
• materialne i duchowe wytwory ludzkiej działalności tzn. wszystko to co człowiek stworzył w efekcie pracy fizycznej bądź umysłowej i pozostawił w postaci „pomników kultury’
• wartości co oznacza wszystko to co członkowie danej zbiorowości uznają za ważne i dlatego dążą do jego osiągnięcia np. Różne ideologie, ideały
• wzory zachowań to znaczy są to takie zachowania które określają jednostki lub grupy dzięki którym nie popadają w konflikty z innymi.
.doc   150.doc (Rozmiar: 36 KB / Pobrań: 16)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Geneza zjawisk dewiacji i przestępczości nieletnich a realizacja systemów profilaktyk brunet 601 01-08-2011, 16:12
Ostatni post: brunet