Witaj! Rejestracja

Język prawny i prawniczy


Każdy, kto zajmuje się prawem musi umieć je interpretować (zrozumienie prawa). Ważnym do tego jest zrozumienie języka, jakim się posługuje ustawodawca. Mamy dwa poziomy języka:

j. prawniczy (stopnia wyższego)

Różnice: semantyczne
syntaktyczne
pragmatyczne

j. prawny (dyrektyw, norm przepisów)

J. prawny jest językiem stopnia podstawowego. Jest on przedmiotem naszej interpretacji, czyli sformułowanie normy (norm), które pozwalają rozstrzygnąć interpretowane przykłady. Interpretacja polega na dobrej interpretacji norm. Język prawny to język norm, dyrektyw etc.
Język prawniczy jest językiem stopnia wyższego. W języku tym mówimy o normach, dyrektywach tekście ustawy. Jest on językiem doktryny, interpretacja odbywa się tutaj. Interpretacja przynależna jest do tego poziomu języka. Jest tu język selekcji norm, język prawniczy jest językiem opisującym. Między tymi językami istnieją różnice semantyczne, syntaktyczna, pragmatyczna. Z punktu widzenia tych różnic możemy opisać swoistość języka prawnego. Różnica semantyczne jest teorią oznaczenia (bada znaczenia pewnych wyrażeń, zdań, patrz Logika). W odniesieniu do nas

To TYLKO CZESC MATERIALU, CAŁOŚĆ DOSTĘPNA DO ŚCIĄGNIĘCIA PO ZALOGOWANIU LUB REJESTRACJI


.doc   Jezyk prawny i prawniczy.doc (Rozmiar: 25 KB / Pobrań: 18)
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.