Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

Jak założyć firmę?

Poleć znajomym


Gość
Jak założyć firmę?Wstęp:


Zakładanie działalności gospodarczej wbrew powszechnym opiniom nie jest trudne, a urzędnicy w ZUS-ie czy Urzędzie Skarbowym starają się pomóc początkującym przedsiębiorcom. W większych miastach istnieją punkty obsługi przedsiębiorcy, gdzie w jednym miejscu, posiadając odpowiednie dokumenty można założyć działalność gospodarczą w ciągu jednego dnia.

Uruchamiając firmę warto skoncentrować się na podstawie działalności firmy, a nie na sprawach księgowych i podatkowych. Dlatego wszelkie sprawy księgowe dobrze jest zlecić biuru rachunkowemu, które poprowadzi sprawy księgowe i przeprowadzi przedsiębiorcę też przez proces zakładania firmy.

Jak wyglądają poszczególne kroki zakładania firmy:

* Urząd Gminy - wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
* Główny Urząd Statystyczny – uzyskanie Regonu.
* Urząd Skarbowy.
* Pieczątka firmowa.
* Konto bankowe.
* Zakład Ubezpieczeń Społecznych.Urząd Gminy - wpis do ewidencji działalności gospodarczej:


Pierwszym miejscem, gdzie należy się udać zakładając działalność gospodarczą to urząd gminy. W urzędzie gminy wypełnia się formularz zgłoszeniowy działalności gospodarczej, do którego niezbędne będą następujące informacje:

* imię i nazwisko
* PESEL
* adres zameldowania
* nazwa firmy
* adres pod którym będzie wykonywana działalność gospodarcza
* rodzaj działalności zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności – PKD
* planowaną datę rozpoczęcia działalnościAdres zameldowania:


* adres zameldowania - wykonując działalność w miejscu swojego zamieszkania należy podać swój adres domowy.
* wynajmowany lokal - pracując w wynajmowanym lokalu, na formularzu należy wskazać adres tego biura.Data rozpoczęcia działalności:


Rejestrując firmę w urzędzie gminy należy podać planowaną datę rozpoczęcia działalności. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że rozpocząć działalność gospodarczą można dopiero po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz numeru Regon. Z tego powodu warto wpisać rozpoczęcie działalności z terminem o 2 lub 4 tygodnie późniejszym od daty złożenia wniosku o rejestrację firmy.

PKD:


Rodzaje działalności gospodarczej są sklasyfikowane pod względem przedmiotu działalności w systemie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Na tym systemie należy opierać się wypełniając formularz. Aktualny wykaz rodzajów działalności można znaleźć na stronie http://www.stat.gov....com.gus.Search/

Wpisując rodzaj działalności warto wpisać szerszy zakres prowadzonej działalności, gdyż to nic nie kosztuje, a w przyszłości poszerzając swój rodzaj usług nie będzie trzeba ponosić kosztów aktualizacji przedmiotu działalności.

Koszty:


Opłata rejestracyjna działalności gospodarczej wynosi od kilkudziesięciu do 100 zł w zależności od gminy.

Główny Urząd Statystyczny – uzyskanie Regonu


Zakładając firmę należy uzyskać statystyczny numer identyfikacyjny Regon. Od momentu uzyskania zaświadczenia o zarejestrowaniu firmy przedsiębiorca ma na pozyskanie numeru Regon 14 dni.

Urząd Skarbowy


W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej należy zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym. Należy przedstawić dokumenty założycielskie firmy, czyli wpis do rejestru, Regon, NIP, umowę prowadzenia rachunku bankowego i jeśli prowadzi się działalność pod adresem różnym od zamieszkania – umowę najmu lokalu.

Numer Identyfikacji Podatkowej – NIP-1:


W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej numerem identyfikacji podatkowej firmy jest prywatny NIP jej właściciela. Zgłaszając osobę fizyczną do prowadzenia działalności gospodarczej należy przedstawić dodatkowe informacje:

* numer Regon
* rodzaj działalności
* data rozpoczęcia działalności
* dane rachunku bankowego
* wybrana forma opodatkowania
* adres pod którym przechowywana jest dokumentacja podatkowaForma opodatkowania:


W urzędzie skarbowym należy złożyć zawiadomienia o wyborze formy opodatkowania w zakresie podatku dochodowego. Należy to uczynić na dzień przed rozpoczęciem działalności. Do wyboru są następujące formy opodatkowania:

* karta podatkowa
* ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
* podatkowa księga przychodów i rozchodówPodatek VAT:


Rozpoczynając działalność gospodarczą należy też zdecydować się o byciu płatnikiem VAT lub nie. Dopóki wysokość sprzedaży nie przekroczy 50 000 zł jest się zwolnionym z płacenia podatku VAT.

Korzyści bycia podatnikiem VAT:


* Jeśli przedsiębiorca zakłada, że otwierając firmę planuje większe inwestycje jak zakup mebli biurowych, komputerów, oraz inne ciągłe inwestycje w ciągu okresu prowadzenia firmy to takie zakupu będą tańsze o 22% VAT.
* Gdy sprzedaje się towary za granice, ponieważ eksport i wewnątrzwspólnotowa dostawa są obłożone stawką 0%. Podatnik otrzyma zwrot całego podatku naliczonego przez jego dostawców w fakturach zakupu.

Zwolnienie z bycia płatnikiem VAT:


* Jeśli towary lub usługi oferowane kontrahentom będę tańsze dla klient w stosunku do firm konkurencyjnych.
* Jeśli korzysta się z materiałów zwolnionych z podatku VAT.
* Gdy dostawcy i odbiorcy firmy są zwolnieni z podatku VAT.Pieczątka


Pieczątka firmowa nie jest wymaga przez prawo polskie. Jest jednak pomocna w wielu miejscach. Szczególnie przy zakładaniu konta w banku. Pieczątka powinna zawierać nazwę firmy, adres oraz NIP. Niektórzy przedsiębiorcy dodają również na pieczątce numer Regon.Pieczątkę firmową warto zlecić firmą oferującym swoje usługi na Allegro.pl, gdyż ceny wykonania tej usługi są konkurencyjne.

Konto bankowe:


Osoba fizyczna zakładająca działalność gospodarczą musi posiadać konto bankowe. Za pomocą rachunku bankowego muszą być realizowane transakcje powyżej 15 000 euro.

Wybór banku zależy od decyzji każdego przedsiębiorcy. Warto zwracać uwagę nie tylko na koszty obsługi miesięcznej rachunku, ale również na koszty przelewów oraz wypłat gotówkowych z bankomatu.

Większość banków oferuję również obsługę konta za pośrednictwem Internetu dzięki czemu nie trzeba stać w kolejkach, aby dokonać przelewu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych:


Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, wypadkowe, zdrowotne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych. Można także opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Zgłoszenie w ZUS-ie należy dokonać w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Należy w tym celu wypełnić druki:

* ZUS ZFA – zgłoszenie płatnika składek,
* ZUS ZUA – zgłoszenie osoby ubezpieczonej.ZFA:


* dane osobowe
* adres
* pesel
* Regon
* numer rachunku bankowegoZUA:


* wybrać rodzaj ubezpieczenia
* tytuł ubezpieczenia w zapisie kodowym
* oddział Narodowego Funduszu Zdrowia do którego należy przedsiębiorcaPodsumowanie:


Zakładanie firmy nie jest trudne. Proces rejestrowania firmy można przejść w szybki sposób, przygotowując się odpowiednio wcześniej do niego. Przed zakładaniem firmy warto znaleźć biuro rachunkowe, które pomoże w przeprowadzeniu zakładania firmy. Następnie należy wykonać kolejne kroki:* Wpis do ewidencji działalności gospodarczej – Urząd Gminy.
* Uzyskanie Regonu – Główny Urząd Statystyczny.
* Urząd Skarbowy.
* Pieczątka firmowa.
* Konto bankowe.
* Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
źródło:

Cytat:http://www.infakt.pl/zakladanie-firmy-inaczej

Znacie jeszcze jakieś konkrety, szczegóły to podajcie info ;)

Odpowiedz
value
Użytkownik

teraz założenie firmy nie jest wcale bardzo trudne, gorzej potem z prowadzeniem działalności, tutaj każdy może mieć problem

Odpowiedz
slais
Użytkownik

Żeby założyć działalność wystarczy wypełnić wniosek na stronie: http://www.ceidg.gov.pl

Odpowiedz
świeczka
Użytkownik

Jak ktoś ma problem z założeniem działalności gospodarczej, to zawsze warto zgłosić się do biura rachunkowego, które pomoże w formalnościach. Często jest to bezpłatna usługa (oczywiście jeżeli podpiszemy z nimi umowę na obsługę księgową  ::) Sprawdź np. tu

Odpowiedz
farama
Użytkownik

interesuje mnie konto firmowe. W jakim banku polecacie założyc takie konto aby się to opłacało?

Odpowiedz
olenka654
Użytkownik

W zasadzie każdy bank ma konto firmowe/ Wiele banków jednak sporo sobie liczy za prowadzenie takiego konta. Proponowałbym szukać konta, które jest całkowicie darmowe:
http://www.tanie-konto.pl/ranking-kont-firmowych/

Na tej stronie jest ranking kont firmowych. Nie ma na nim żadnych opłat ( za kartę również - nie ma okreslonego pułapu platności kartą do zwolnienia z kosztów jak w przypadku innych banków).

Odpowiedz
marrooni
Użytkownik

Nie wiem co rozumiesz przez słowo opłacało? Konto ma pomagać w biznesie. Moje konto firmowe obsługuje Nest Bank: https://www.nestbank.pl/biznes/konta/biznest-konto.html bo praktycznie każdą sprawę mogę załatwić przez telefon co oszczędza mój czas-a to jest dla mnie opłacalne. Samo otwarcie jak i prowadzenie takiego konta jest bezpłatne więc może o taką opłacalność Ci chodzi? Poczytaj sobie o ofercie i zdecyduj.

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.