Iliada Homera źródłem wiedzy o walce i życiu Greków


Iliada i Odyseja, dwa wielkie starożytne eposy, wyszły spod pióra legendarnego poety, Homera. Na jego temat do dziś niewiele wiadomo, prawdopodobnie jego ojczyzną była Azja Mniejsza. Żył, według przekazów, pomiędzy IX a VIII w. p.n.e., zaś jego imię znaczyło „Ślepiec”.
Iliada jest wierszowaną opowieścią o oblężeniu Troi, czyli Ilionu. Akcja nie obejmuje jednak całej dziesięcioletniej wojny, tylko 40 dni ostatniego roku oblężenia. Głównym tematem eposu jest gniew Achillesa, który odmówił uczestnictwa w walce, gdy Agamemnon odebrał mu brankę Bryzeidę. Treść Iliady wypełnia tematyka balistyczna i bohaterska, a opisy potyczek i pojedynków są przedstawione niezwykle barwnie i dynamicznie. W Iliadzie przedstawione zostały trzy pojedynki. Pierwszy z nich, opisany w Pieśni III, toczy się pomiędzy Parysem, a Menelaosem, naprzeciw siebie stają: porywacz pięknej Heleny i jej mąż. Jest to pojedynek honorowy i mógłby zakończyć wojnę, gdyby Trojanie dotrzymali warunków umowy i zwrócili Helenę po zwycięstwie Menelaosa. Tak się jednak nie stało i wojna trwała nadal. Drugi pojedynek prowadzą Hektor z Patroklosem. Patroklos ginie, a jego zwłoki zostają zbezczeszczone. To zdarzenie decyduje o tym, że Achilles wraca do walki, co, według przepowiedni, było gwarancją zwycięstwa Greków. Najwspanialej opisanym pojedynkiem jest walka Hektora i Achillesa w Pieśni XXII. Pojedynek ten jest niezwykle dramatyczny, obaj walczący trzykrotnie oblegają mury Troi zanim los Achillesa przeważy na szali, którą trzyma Dzeus, los Hektora. Hektor początkowo nie chce walczyć, przekonuje go do tego podstępem Atena, która przybrawszy postać jego brata Deifoba, nakłania go do walki, obiecując pomoc. Achilles zwycięża w tym starciu Hektora, a jego zwłoki bezcześci, nie oddając ich rodzinie, a przywiązując do swego rydwanu.
Bogowie przez cały czas aktywnie uczestniczą w walce. Bóg wojny Ares, dla samego rozlewu krwi i odgłosu oręża – walczy po stronie Trojan, zaś bogini wojny w słusznej sprawie, Atena – po stronie Greków. Właśnie odwaga i mądrość Ateny pomagają Grekom zwyciężać w wielu potyczkach. Bogowie w eposie Homera podlegają takim samym prawom jak ludzie: cierpią, odnoszą rany. Dzięki opisom bitew pod Troją dowiadujemy się jak wyglądały: starożytna strategia i uzbrojenie. Poznajemy również starożytne poczucie honoru, odwagi i bitewnego męstwa oraz przepisy religijne dotyczące ciał zabitych wojowników, także tych wrogich. O tym jednak jak wielką wagę przywiązywano do pochówku zmarłych świadczyć może fakt, że po zbezczeszczone zwłoki Hektora przybył do obozu Greków sam Priam. Przyszedł błagać wrogów swego państwa o wydanie ciała syna. Spotkał się z okrutnym, porywczym i zrozpaczonym po śmierci Patroklosa Achillesem. Można było przypuszczać, że Priam, upokorzony, odejdzie z niczym. Tymczasem rozpacz ojca okazała się bliska rozpaczy przyjaciela i Achilles zrozumiał uczucia Priama. Sam wyprawił Hektorowi wspaniały pogrzeb, a wcześniej podniósł klęczącego przed nim ...

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Różnorodny sens cierpienia w życiu człowieka, na podstawie poznanych w szkole utworów brunet 545 10-17-2010, 10:12
Ostatni post: brunet
  Człowiek a przeznaczenie w mitologii starożytnych greków brunet 798 09-27-2010, 11:18
Ostatni post: brunet