Witaj! Rejestracja

HISTORIA ustrojow politycznych, starozytnosc(2)


PRAWO ANTYCZNE
w zarysie

wstęp

Prawem antycznym określamy prawo, które obowiązywało u ludów świata cywilizowanego w starożytności. Ogniskami zaś cywilizacji na trzy, względnie dwa tysiące lat przed naszą erą były kraje położone nad Nilem i Eufratem, mianowicie z jednej strony Egipt, z drugiej zaś kraje Azji Zachodniej, a to Iran, Mezopotamia, Mała Azja i Syria. Stąd kultura prawna promieniowała na ludy osiedlone wokół basenu Morza Śródziemnego, znajdując swój szczytowy rozwój w największym organizmie politycznym starożytności, w państwie rzymskim.
Poznanie prawa antycznego zawdzięczamy głównie pracom archeologicznym, podjętym na szeroką skalę z końcem wieku XIX-go. Odkrycia dokonane na Krecie i w Egipcie, wykopaliska Niniwy, Babilonu i Arabii stanowiły właściwe źródło późniejszych badań, które pozwalają odtworzyć obraz rozwoju ustrojów państwowych i prawa w odległej starożytności.
Rozwój powyższy następował w trzech kolejno centrach cywilizacyjnych, a to u ludów Starożytnego Wschodu, w Grecji i w Rzymie. Ponieważ czynnikiem, który zaważył na rozwoju stosunków prawnych i ekonomicznych tego okresu było niewolnictwo, określa się go mianem ustroju formacji niewolniczej.
Cechą charakterystyczną tego ustroju jest ta okoliczność, iż zarówno środki produkcji jak też siły je wytwarzające są własnością niewielkiej stosunkowo liczby osób, które rządzą wielkimi masami zależnej od siebie reszty społeczeństwa. Ową siłą wytwórczą są rzesze niewolników i najuboższej ludności, wieśniaków i rzemieślników, niewiele różniących się od niewolników, pracujących w rozległych majątkach monarchów i możnowładców. Ustrój ten, w którym niewolnik jest przedmiotem, a nie podmiotem prawa doprowadza niejednokrotnie na tym tle do walk i rozruchów wewnątrz społeczeństwa, tłumionych zwyczajnie przez nieliczną pełnoprawną warstwę bogaczy, w rękach której skupiały się wszystkie przejawy ówczesnego gospodarstwa, a to pasterstwo, rolnictwo i rzemiosło. Dysponując siłą ogromnej masy niewolników narzucała ta warstwa swoją wolę nie tylko w zakresie stosunków ekonomicznych ale i politycznych całemu społeczeństwu.
Ustrój formacji niewolniczej świata antycznego przejawiał się w trzech następujących formach: 1. monarchii, 2. arystokracji, 3. demokracji. Pierwsza forma ustroju wspomnianego, monarchia, pojawia się u ludów Starożytnego Wschodu tudzież w okresie królestwa i późnego cesarstwa w Rzymie, gdzie pełnię władzy despotycznej posiada monarcha, będący równocześnie panem życia i śmierci swoich poddanych. Arystokracja to forma ustroju w greckiej Sparcie i w Rzymie w okresie republikańskim. Nieliczna stosunkowo część społeczeństwa, reprezentowana przez bogate sfery szlacheckie, rządzi pozostałą większością społeczeństwa, dzięki skupieniu w swych rękach wielkich posiadłości ziemskich (latyfundiów), i darmowej siły roboczej rzeszy niewolników (w Sparcie – helotów). Wreszcie ost

To TYLKO CZESC MATERIALU, CAŁOŚĆ DOSTĘPNA DO ŚCIĄGNIĘCIA PO ZALOGOWANIU LUB REJESTRACJI


.doc   HISTORIA ustrojow politycznych, starozytnosc(2).doc (Rozmiar: 439 KB / Pobrań: 40)
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  HISTORIA PRAWA brunet 0 568 11-28-2010, 12:04
Ostatni post: brunet
  Historia Ustroju Państwa brunet 0 626 11-28-2010, 12:04
Ostatni post: brunet
  Historia prawa prywatnego brunet 0 482 11-28-2010, 12:02
Ostatni post: brunet
  HISTORIA PRAWA PRYWATNEGO – ŚREDNIOWIECZE brunet 0 860 11-28-2010, 12:01
Ostatni post: brunet
  HISTORIA PRAWA KARNEGO brunet 0 514 11-28-2010, 12:01
Ostatni post: brunet