Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

FUNKCJONOWANIE CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ŁAŹNIA W ŚRODOWISKU LOKALNYM

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Online

1. UWAGI WSTĘPNE.
Niniejsza praca traktuje Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” jak instytucję kulturalną o charakterze lokalnym. Nie znaczy to oczywiście, że działalność „Łaźni” nie znajduje oddźwięku w innych regionach kraju lub poza jego granicami. Jest to jedynie teoretyczne spojrzenie badawcze. Polega ono na skupieniu uwagi na lokalnych aspektach funkcjonowania instytucji. Interesować mnie będą takie zagadnienia, jak:


• dzielnica Dolne Miasto i działalność CSW „Łaźnia” skierowana do jej mieszkańców,
• reakcje Trójmiejskiej prasy na projekty realizowane w CSW „Łaźnia”,
• treści społeczne, historyczne i polityczne dotyczące Gdańska w pracach prezentowanych w CSW „Łaźnia”, rola tej instytucji w promocji twórców Trójmiasta - wystawa „Public Relations”.


Materiały, które wykorzystałem do niniejszego opracowania zostały przeze mnie zebrane w lipcu 1999 roku, kiedy pracowałem jako wolontariusz w omawianej instytucji. Są to informacje dotyczące dzielnicy Dolne Miasto pochodzące z Urzędu Miasta, Urzędu Pracy, Szkoły Podstawowej nr 65 w Gdańsku, Komendy Rejonowej Policji, a także informacje uzyskane od architektów opracowujących nowy plan Dolnego Miasta. Ponadto wykorzystałem publikacje samej „Łaźni”, a także artykuły prasowe dotyczące działalności placówki.
Niniejsza praca ma charakter monograficzny, starałem się jak najszerzej przedstawić rolę, jaką pełni lub może pełnić „Łaźnia” w swoim środowisku lokalnym. Mam tu na myśli dzielnicę Dolne Miasto – najbliższe sąsiedztwo tej instytucji, jak również miasto Gdańsk.
Zrozumienie, na czym polega specyfika umiejscowienia interesującej mnie galerii sztuki wymaga przyjrzenia się jej najbliższemu sąsiedztwu.
2. DZIELNICA DOLNE MIASTO.

Dzielnica Dolne Miasto jest położona między Nową Motławą i Opływem Motławy. Jest, traktowana przez administrację jako część Śródmieścia. Jednak wystarczy spojrzeć na plan miasta aby przekonać się, że dzielnica ta jest wyraźnie odizolowana od Starówki. Od strony Nowego Portu sąsiaduje z (sub)dzielnicą Długie Ogrody, za którą znajdują się tereny stoczni i portu. Od strony Oruni, Starówki i Olszynki naturalną granicę stanowią zbiorniki wodne. Należy zaznaczyć, że bardzo wyraźna granica przebiega wzdłuż Opływu Motławy. Podczas gdy na prawym brzegu mamy wyraźnie miejską, gęstą zabudowę Dolnego Miasta, na lewym brzegu dominuje zabudowa quasi-wiejska (oraz ogródki działkowe), typowa dla przedmieść. W rezultacie również Dolne Miasto posiada po części specyficzną atmosferę przedmieścia (lub małego miasteczka), mimo małej odległości dzielącej od centrum miasta.

Na Dolnym Mieście mieszka około sześciu tysięcy ludzi. W Wydziale Ewidencji Ludności Urzędu Miasta na interesujących nas ulicach jest zameldowanych 5807 ludzi. Są to ludzie w większości pracujący fizycznie, należy przypuszczać, że posiadanie wyższego wykształcenia jest tu stosunkowo rzadkie. Tak jak w typowej dzielnicy robotniczej dominuje wykształcenie zawodowe, spora część ludności zakończyła edukację na poziomie podstawowym. Nie prowadzi się jakiejkolwiek ewidencji ludności pod względem wykształcenia, a także struktury wieku. Dlatego powyższe twierdzenia mają niestety charakter mniej lub bardziej uzasadnionych spekulacji, uzasadnionych informacjami z wywiadów i obserwacji. Dzielnica Dolne Miasto


.doc   115.doc (Rozmiar: 88.5 KB / Pobrań: 17)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  OBRAZ WSPÓŁCZESNEJ MŁODZIEŻY ZE SZCZEGÓLNYM UZWGLĘDNIENIEM JEJ PRZYGOTOWANIA DO UCZES brunet 843 01-09-2011, 08:45
Ostatni post: brunet
  SOCJOLOGIA W POSZUKIWANIU SZTUKI brunet 521 01-08-2011, 16:49
Ostatni post: brunet
  Dominujące problemy współczesnej andragogiki w teorii i w praktyce brunet 700 01-08-2011, 16:42
Ostatni post: brunet