Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

Etapy rozwoju i walki o prawa kobiet

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Online
Kobiety w swojej walce o prawo do równouprawnienia i wolności , prawie zawsze wykorzystywały do tego dogodne dla nich momenty w historii ,takie jak rewolucje czy wojny, które wywoływały głębokie zmiany społeczne i obyczajowe .Zarówno w przeszłości jak i współcześnie możemy wyróżnić trzy główne kwestie dotyczące emancypacji kobiet:
1. przyznanie kobietom takich samych praw cywilnych , jak mężczyznom
2. emancypacji intelektualnej
3. równe prawa polityczne, a następnie równy udział w działalności publicznej
Warto też dodać , że walka o prawa kobiet nie była toczona z ciągłymi sukcesami , w Szwajcarii w niektórych kantonach kobiety otrzymały prawo do głosowania dopiero w latach 70-tych XX w., nie wspominając o państwach islamskich opartych na ścisłym prawie koranu , gdzie kobiety nie mają żadnych praw.
Teraz postaram się pokrótce opisać nie długą chyba historię walki o równouprawnienie płci pięknej , która to rozpoczęta została na przełomie XVIII/XIX w. , przez pojedynczych myślicieli oświecenia francuskiego jak: Condorcet, który uważany jest za twórcę doktryny feminizmu w wymiarze politycznym jak i społecznym. Rewolucja francuska była przełomowym momentem dla manifestowania swoich praw przez kobiety. Dzieło Mary Wollstoneckraft „Walka o prawa kobiet” wydane w 1792 r. Zawierało postulaty dotyczące praw kobiet i było jednocześnie polemiką z przedstawioną przez Jana Jakuba Rousseau koncepcją relacji między kobietą ,a mężczyzną w , której kobieta pozbawiona jest możliwości udziału w życiu publicznym. W tym czasie pojawiły się też postulaty polityczne i żądanie Deklaracji praw kobiety i obywatelki . Jednak Rewolucja nie przyniosła kobietom oczekiwanych nadziei na większy udział w życiu publicznym , a przyjęty w 1804 r. Kodeks Cywilny Napoleona jeszcze przez wiele dziesięcioleci sankcjonował nierówność praw obu płci. Następnym przełomowym okresem w dziejach nowożytnej historii było powstanie w Wielkiej Brytanii na przełomie XIX/.doc   128.doc (Rozmiar: 56.5 KB / Pobrań: 16)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Związki interpersonalne w rozwoju dziecka brunet 627 01-08-2011, 17:10
Ostatni post: brunet
  CZEMU SŁUŻY SOCJOLOGIA PRAWA? brunet 825 01-08-2011, 16:41
Ostatni post: brunet
  ETAPY ROZWOJU SAMOWIEDZY brunet 603 12-27-2010, 20:21
Ostatni post: brunet
  ZNACZENIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ I ODŻYWIANIA DLA PRAWIŁOWEGO ROZWOJU I ZDROWIA CZŁOWIE brunet 842 11-02-2010, 10:31
Ostatni post: brunet
  BIOMEDYCZNE PODSTAWY ROZWOJU CZŁOWIEKA WPŁYW ŻYWIENIA NA ROZWÓJ I ZDROWIE brunet 1,390 11-02-2010, 10:31
Ostatni post: brunet