Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

Egzamin dojrzałości

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Egzamin dojrzałości to temat mojej pracy, jednak przed przystąpieniem do tematu należałoby omówić co to jest dojrzałość, egzamin. Egzamin dojrzałości w pierwszej chwili kojarzy nam się z wchodzeniem z życie dorosłe, w życie w którym zaczynamy być odpowiedzialni za swoje i innych czyny czy działania. Człowiek dorosły to człowiek który ma koncepcje swojego życia, który wie czego chce od życia.
Jak podają encyklopedie dojrzałość można podzielić na dojrzałość płciową -którą określa się jako etap rozwojowy człowieka, w którym organizm osiąga zdolność do rozmnażania się; równolegle pojawiają się zazwyczaj cechy płciowe drugo- i trzeciorzędowe, np. swoiste owłosienie, ubarwienie; jak również na dojrzałość psychiczną, - którą określa się stopień rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego charakterystyczną dla człowieka dorosłego, zdolnego do regulacji własnych działań w sposób efektywny i zgodny ze społecznie akceptowanymi normami. Dojrzałość można również podzielić wg Leuinsana na:
• przeddojrzałość,
• wczesną dojrzałość jest to drugi etap dojrzałości. W okresie tym kończymy naukę szkolną , przygotowujemy się do wykonywania określonego zawodu,. Jest to okres w którym dojrzewamy już do pierwszych miłości, znajdujemy stałego partnera z którym staramy się planować przyszłość, założyć rodzinę. Jest okres w który uczymy się podejmować jakże ważne decyzję, które nieraz mogą zaważyć na przyszłym naszym życiu. Wczesna dojrzałość to etap w którym przecież zakładamy swoje własne rodziny, wychowujemy dzieci i staramy się im przekazać to co wg nas jest najważniejsze w wartościowaniu życia. Przez własne doświadczenia wypracowujemy sobie swoja filozofię życia, podejmujemy obowiązki społeczne i obywatelskie.
• Średnia dojrzałość –to etap w którym jesteśmy już w pełni dojrzałymi osobami, wiemy czego chcemy od życia. Jest to okres w którym pojawiają się dylematy czy pracujemy dla przyszłych pokoleń, czy też wystarczy nam to co mamy i pracujemy tylko dla siebie. Na etapie tym nasza kariera zawodowa jest już prawie w pełni rozwinięta – możemy dostrzegać tu pewne zagrożenie ze strony ludzi młodych zaczynających dopiero pracę, dla których dopiero rozpoczyna się kariera zawodowa.. przede wszystkim jest to okres w którym staramy się nadal pomagać swoim dzieciom, jak również swoim (niestety starzejącym się) rodzicom.
• Późna dojrzałość. Etap w którym


.doc   127.doc (Rozmiar: 38 KB / Pobrań: 8)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.