Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

Dziecięce choroby pasożytnicze

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Online
Parazytologia jest nauką o pasożytnictwie i pasożytach. Pasożytnictwo jest antagonistycznym zjawiskiem biologicznym, w którym osobniki jednego gatunku, pasożyty wykorzystują osobniki innego gatunku, żywicieli, jako źródło pokarmu, wyrządzając im przy tym szkody.
Pasożyt może działać szkodliwie na żywiciela jako czynnik mechaniczny, chemiczny oraz jako złożony czynnik biotyczny.
Działanie mechaniczne pasożyta polegać może na uszkodzeniu skóry, ściany jelita lub kosmyków jelitowych, erytrocytów, komórek układu siateczkowo-śródbłonkowego, tkanki mięśniowej albo takich narządów miąższowych, jak wątroba, płuca, nerki i mózg. Szkodliwość chemiczna objawia się toksycznym lub alergicznym oddziaływaniem na żywiciela, pochodzącym od substancji wydzielanych przez pasożyta, jako produktów ich przemiany materii za życia lub po obumarciu. Z charakterem toksyczności związku chemicznego związane są typowe objawy chorobowe, jak stan zapalny, rozszerzenie naczyń, hamowanie krzepnięcia krwi, niszczenie erytrocytów (anemia), błony śluzowej i tkanek, a w skrajnych przypadkach skaza krwotoczna, zaburzenia nerwowe i ogólne. Niezależnie od tego pasożyt pozbawia żywiciela substancji odżywczych i witamin. Dla dziecka owe substancje są konieczne, by mogło one rozwijać się prawidłowo.
Czynność biotyczna pasożytów wiąże się z możliwością pobudzenia tkanek żywiciela do nadmiernego wzrostu, przeradzającego się niekiedy w tkankę nowotworową, z nosicielstwem zarazków chorobotwórczych, z obecnością drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym, które sprzyjają rozwojowi pasożytów i czasem wzmagają ich zjadliwość.
Cechą pasożytnictwa jest najczęściej chorobotwórczość


.doc   090.doc (Rozmiar: 71 KB / Pobrań: 14)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Mózgowe porażenie dziecięce brunet 399 11-02-2010, 11:05
Ostatni post: brunet