Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

Dominujące problemy współczesnej andragogiki w teorii i w praktyce

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Online
Andragogika pochodzi od słów greckich: aner (andros), co oznacza mężczyznę, człowieka dorosłego i agein ( ago)- prowadzić. Ogólnie rzecz biorąc termin andragogika oznacza naukę o prowadzeniu ludzi dorosłych i jak każda z dziedzin nauki wiąże się z pewnymi problemami.
Wraz z rozwojem świata i społeczeństwa rodzą się różnorodne problemy i tak też we współczesnym świecie rozwój cywilizacji postawił ludzkość przed wieloma problemami. Zawsze postępowi cywilizacji oprócz ulepszeń istnieją także ujemne skutki rozwoju.
W miarę postępu technologicznego i naukowego wzrosła liczba zagrożeń globalnych takich jak rozprzestrzenienie się broni jądrowej, degradacja środowiska naturalnego, konflikt nuklearny a także eksplozja demograficzna. Obok tych zagrożeń istnieje także wiele innych powstających z biegiem lat, takich jak: efekt cieplarniany, zanikanie eko-biosfery, migracje ludności, AIDS, przemyt narkotyków, bezrobocie a także przestępczość i terroryzm.
Powyższe problemy wynikają między innymi z tego, iż w niskim stopniu w rozwoju współczesnej cywilizacji uwzględnione są treści humanistyczne.
Człowiek znalazł się w sytuacji, która wyniszcza jego kulturę i istnienie w znaczeniu indywidualnym i ogólnym. Człowiek postawiony został w konieczności podjęcia odpowiednich kroków w celu zapobiegania współczesnym problemom i zagrożeniom.
Konieczne jest kształcenie świadomości całego społeczeństwa w celu poszanowania praw człowieka, godności ludzkiej, poczucie solidarności między ludźmi, umacnianie humanizmu i uczuć przyjaźni między narodami. Należy uczyć szacunku i uznania dla innych narodów, co ma przynosić skutki w postaci rozwoju intelektualnego, poszerzanie horyzontów wiedzy i formułowaniu prawidłowych wniosków ogólnych płynących z posiadania zasobów wiedzy i własnych doświadczeń życiowych.
Wychowywanie dorosłych ma na celu nauczanie zasad wzajemnego zrozumienia, szacunku, tolerancji wobec innych. Należy budować poczucie godności i pokoju w umysłach i sercach dorosłych. Zadanie wychowania dorosłych jest bardzo ważne i jego realizacji będzie przywracała poczucie sensu i wartości życia.
Najpoważniejsze współczesne problemy w dziedzinie ochrony środowiska to nadmierna eksploatacja nieodnawialnych zasobów ziemi, np. źródła energii i surowców kopalnianych. Jednocześnie narażone są w wysokim stopniu zasoby odnawialne poprzez zanieczyszczenia atmosfery, wody i gleby. Ochrona środowiska naturalnego jest bardzo ważnym problemem w wychowaniu współczesnego człowieka.
Wychowanie ekologiczne człowieka dorosłego powinno polegać na przygotowaniu go do zrozumienia wzajemnych stosunków pomiędzy jednostką ludzką a środowiskiem. Postępowanie takie powinno służyć akceptacji otaczanego środowiska, zainteresowaniu nim oraz poszukiwaniu rozwiązań problemów tegoż środowiska. Człowiek powinien też zdawać sobie sprawę , iż w pewnym sensie decyduje o środowisku i jego działanie ma duże znaczenie dla ekologii środowiska.
Kluczowym problemem współczesnej andrago


.doc   121.doc (Rozmiar: 40.5 KB / Pobrań: 27)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  JEDNA Z TEORII ZAWODOWYCH CZŁOWIEKA - TEORIA CECH I CZYNNIKA brunet 1,306 01-26-2011, 21:34
Ostatni post: dżagła
  OBRAZ WSPÓŁCZESNEJ MŁODZIEŻY ZE SZCZEGÓLNYM UZWGLĘDNIENIEM JEJ PRZYGOTOWANIA DO UCZES brunet 843 01-09-2011, 08:45
Ostatni post: brunet
  PROBLEMY DIAGNOZY I TYPOLOGII ZABURZEŃ W ZACHOWANIU brunet 669 01-08-2011, 16:42
Ostatni post: brunet
  FUNKCJONOWANIE CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ŁAŹNIA W ŚRODOWISKU LOKALNYM brunet 795 01-08-2011, 16:36
Ostatni post: brunet
  Nieprzystosowanie i niedostosowanie społeczne - Problemy resocjalizacji i rewalidacji brunet 660 11-02-2010, 10:26
Ostatni post: brunet