Dezorganizacja rodziny


Rodzina jest dla człowieka środowiskiem społecznym, w którym czuje się najbezpieczniej, w sensie społecznym, psychicznym i najlepiej zaspokaja swoje psychospołeczne potrzeby.
Jednak jak to w życiu bywa pojawiają się zakłócenia wywołujące przejściowy lub trwały rozkład podstawowej komórki społecznej , jaką jest niewątpliwie rodzina . Nazywamy to dezorganizacją, ograniczeniem lub zanikiem dotychczas wypełnianych funkcji i ról rodzinnych, zwłaszcza obowiązków małżonków wobec siebie i dzieci , a także dzieci wobec rodziców oraz między rodzeństwem.
Dezorganizację poprzedzają zwykle zaburzenia psychospołeczne, zwykle określane jako zjawiska patologiczne rozpoczynające się z reguły od drobnych konfliktów : alkoholizm , wybuchające często spory i kłótnie, sprzeczki, rękoczyny .

Konflikt utożsamiany jest zwykle z walką , wzajemnym wyrządzaniem sobie przykrości, utrudnianiem życia , wtedy to najczęściej dochodzi do kłótni, awantur, a nawet rękoczynów , co w konsekwencji kończy się rozstaniem.
Inną formą konfliktu jest starcie wywołane brakiem płaszczyzny porozumienia wobec przedmiotów lub sytuacji , spór powstaje wtedy ,gdy jedna ze stron pragnie bezwzględnie narzucić drugiej stronie swój punkt widzenia, postawę czy sposób działania dla zrealizowania własnych interesów.
Konflikty i kryzysy w rodzinie są nieuniknione, albowiem samo zetknięcie się dwóch osobowości powoduje konfrontację , tam gdzie istnieją rozbieżności co do postaw, celów i sposobów ich realizacji, musi dojść do starcia.

Konflikty możemy podzielić następująco :

-konflikty trwałe, nierozładowane - są wtedy, gdy obie strony nie są skłonne do ustępstw, nie chcą wyjaśnić i usunąć spornych kwestii. Gdy następuje kumulacja tego typu zjawisk pojawia się stan napięcia , nerwowa atmosfera , co z kolei doprowadza do coraz częstszych kłótni i awantur, a w rezultacie do rozstania.

-konflikty otwarte – nie stanowiące tak dużego zagrożenia dla trwałości związku, najczęściej mają one charakter sprzeczek, zatargów ,gwałtownej wymiany zdań , kończące się jednak osiąganiem wspólnej płaszczyzny porozumienia . Nie noszą w sobie agresji i z reguły nie powodują dysfunkcji w rodzinie.

-konflikty w zakresie wartości i przekonań -dotyczą osób mogących mieć odmienne poglądy na moralność, ocenę czyjegoś postępowania , ocenę faktów historycznych, czy też słuszności w różnych kwestiach codziennego życia.
Konflikty w zakresie wartości są wspólne dla osób w nich uczestniczących/ zawody sportowe/, mogą być różne np. odmienność upodobań i zainteresowań, wyobrażeń o sposobie spędzania wolnego czasu, nie prowadzą jednak do gwałtownych sporów czy kłótni mogących doprowadzić do rozbicia rodziny..doc   011.doc (Rozmiar: 34.5 KB / Pobrań: 13)
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Niepowodzenia dydaktyczne i ich przyczyny – rola rodziny w życiu dziecka brunet 957 11-02-2010, 11:06
Ostatni post: brunet
  KOBIETA A MODEL RODZINY NA TLE PRZEMIAN USTROJOWYCH W POLSCE – DEMOGRAFIA brunet 818 11-02-2010, 10:59
Ostatni post: brunet
  Alkoholizm i jego wpływ na dysfunkcjonalność rodziny. brunet 572 11-02-2010, 10:29
Ostatni post: brunet