Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

Dbanie o oczy przy komputerze i nie tylko

Poleć znajomym


Marta
Przyjaciel

Optymalna odległość oczu od monitora powinna wynosić 40-50 cm.

Podczas oglądania telewizora lub pracy przy monitorze dobrze, gdy jest zaświecone światło, ponieważ przestawianie się oczu z jasnego ekranu na ciemne tło męczy oczy.

Ustaw monitor tak, aby nie padało na niego światło słoneczne, które męczy oczy oświetlając wystarczająco jasny już obraz.

Kiedy pracujesz przy komputerze Twoja częstotliwość mrugania spada, o 25%, co prowadzi do wysychania oczu. Aby nawilżyć oczy, zamykaj oczy na 5 sekund. Długa praca przy komputerze powoduje również napięcie akomodacyjne, aby je zmniejszyć, skupiaj wzrok na odległych przedmiotach, co 5-10 minut. Co godzinę rób 5-10 minutową przerwę, podczas której najlepiej przespaceruj się.

Lepiej jest czytać w pozycji siedzącej niż leżącej. Podczas leżenia napinają się mięśnie poruszające gałkami ocznymi i wzrok szybko się męczy.

Latem zakładaj okulary przeciwsłoneczne, kiedy wychodzisz z domu. Twoje oczy potrzebują ochrony przed szkodliwymi promieniami, UV, bowiem długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może uszkodzić powierzchnię oka i jego wewnętrzne struktury. Wiedź również, że chmury nie chronią przed promieniami UV, więc okulary przydadzą Ci się również w pochmurne dni.

Światło w twoim domu nie może być za ciemne, ale pamiętaj, że zbyt jasne światło również negatywnie wpływa na oczy.

W zależności od wady wzroku, okulary powinny być używane tylko w ostateczności lub jak najczęściej w przeciwnym wypadku grozi Ci pogarszanie się wzroku.

Bardzo ważne jest też nawilżanie spojówek. Owszem, to że mrugamy, powoduje że nasze oczy są odpowiednio nawilżone. Jednak w dzisiejszym świecie, same łzy mogą nie wystarczyć, aby nawilżyć spojówki. Dlaczego? Naukowcy zaobserwowali, że ludzie siedzący przed komputerem, bardzo często po prostu zapominają mrugać, co powoduje wysuszenie spojówek i podrażnienie oczu.Ponadto, na spojówki źle wpływa gryzący dym tytoniowy oraz liczne pyłki unoszące się w mieście.
Czym się objawia suchość spojówek? Przede wszystkim oczy są zaczerwienione i szczypią. Chce się je przecierać i drapać. Może też objawiać się to niewielką utratą ostrości widzenia. Na szczęście w aptekach jest bardzo szeroki wybór kropli nawilżających.
Jednak może to też być objaw uczulenia. Jeżeli po dłuższym stosowaniu kropli nawilżających objawy nie ustępują, należy wybrać się do okulisty na badania.

Dbanie o oczy to nie tylko ich odpowiednie nawilżanie oraz ochrona przed szkodliwym promieniowaniem monitorów. To także, a może i przede wszystkim, ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Latem jako tako pamiętamy, aby nosić okulary przeciwsłoneczne, choć bardzo często popełniamy błąd, sądząc, że wystarczy mieć ciemne szkła na nosie, aby naszym oczom nic się nie stało. Nic bardziej mylnego. Aby odpowiednio chronić nasze oczy, powinniśmy się zaopatrzyć w dobrej klasy okulary przeciwsłoneczne, które posiadają mocne filtry UVA oraz UVB. I takie okulary z pewnością nie będą kosztowały 25 czy 30 złotych na przydrożnym stoisku w centrum miasta. Niestety, ich cena może być nawet dziesięciokrotnie wyższa. Gwarantują jednak one bardzo dobrą ochronę naszych oczu. Nie zapominajmy o nich także zimą. Tak, zimą! Słońce może nie grzeje nas tak, jak latem, ale nadal wysyła szkodliwe dla naszych oczu promieniowanie. Do tego dochodzi bardzo ostre światło, potęgowane przez biały, świetnie odbijający śnieg. Proszę zauważyć, że alpiniści czy himalaiści nigdy nie ściągają z oczu ciemnych okularów, bo już dawno mieliby poważne schorzenia.

Kolejnym, bardzo częstym błędem, który znacznie przyczynia się do psucia naszych oczów jest... czytanie. Nie, czytanie jest bardzo zdrowe i rozwijające. Jednak należy zadbać o to, by mieć dobre oświetlenie gdzieś z boku, a nie tylko od góry, a odległość między twarzą, a książką powinna wynosić około 30 – 40 centymetrów.

Odpowiedz
osaris
Użytkownik

Myślę, że warto zakupić oświetlenie w postaci lampki biurkowej do pracy przy komputerze. Najlepiej Ledową.

Odpowiedz
Gość
Fajne rady, nie napisałaś tylko nic o diecie przyjaznej dla wzroku :) To co jemy wpływa też na nasze oczy, chociaż większość osób nie jest tego świadoma. Wzbogacenie jadłospisu o czerwone i zielone warzywa, jagody, cytrusy, owoce morza, oliwe z oliwek, jaja wszystkim wyjdzie na dobre ;) Kolejnym punktem obowiązkowym dla osób pracujących przy komputerze czy mających jakiekolwiek problemy z oczami są tabletki z luteiną. Jest dużo suplementów tego typu, fajny skład ma lutezan bo wszystko opiera się na naturalnych ekstraktach ;) Luteinowe kuracje najlepiej przeprowadzać raz na pół roku przez 2-3 miesiące

Odpowiedz
Gość
u mnie na biurku zaraz przy komputerze obowiązkowo stoją krople hialeye free, kilka razy dizennie je zakraplam, przygoda z nimi zaczęła się od mocno piekących oczu, miałem spory projekt do oddania i zarwałem kilka nocy, nie wiem czy oczy się jakoś ty przecizyły czy co, a może przez to że je ciągle tarłem to wdało mi się jakieś zapalenie, rodzinny kazał robić okłady z rumianku i zakraplać sól fizjologiczną, to nie pomagao i w aptece mi właśne te kropelki polecono, w końcu coś przyniosło ulgę, teraz je stosuję regularnjie

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.