Cukrzyca - zbadaj się zanim zachorujesz


Zbadaj się zanim zachorujesz

W Polsce na cukrzycę choruje ok. 2 milionów osób. Prawie drugie tyle może mieć cukrzycę nierozpoznaną. Dlaczego? Ponieważ nigdy się nie badali - choć badania te są naprawdę bardzo proste.

Cukrzycę często wykrywa się zupełnie przypadkowo, gdy nie daje jeszcze wyraźnych objawów. Liczba zachorowań na cukrzycę wzrasta lawinowo. Z doniesień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 1995 roku na cukrzycę chorowało 135 mln osób, w 2000 roku - 177 mln. Obecnie cukrzycę ma 200 mln ludzi. Według szacunków WHO do 2025 roku można się spodziewać wzrostu liczby chorych do 366 mln.
Kto choruje

Coraz więcej diabetyków to ludzie młodzi. Cukrzyca typu 1 (dotyczy ok. 10 proc. chorych) ma ostrzejszy przebieg: pojawia się kwaśny oddech, wzmożone pragnienie, osłabienie, śpiączka. Cukrzyca typu 2 jest bardziej podstępna, nie ma bowiem charakterystycznych objawów. Czasem występuje wzmożone pragnienie, niewyjaśnione chudnięcie, częste oddawanie dużej ilości moczu, osłabienie, zakażenia i trudności w gojeniu się ran. Te mniej dokuczliwe objawy są powodem, dla którego cukrzyca typu 2 pozostaje długo nierozpoznana, (średnio przez 8-10 lat choroby). Cukrzyca typu 1 zawsze musi być leczona insuliną. Natomiast w przypadku cukrzycy typu 2 we wczesnych stadiach jej rozwoju część chorych może być leczona odpowiednią dietą, większą aktywnością fizyczną i - jeżeli to konieczne - redukcją nadwagi. Większość chorych zmuszona jest jednak przyjmować doustne leki przeciwcukrzycowe. Mniej więcej po 10 latach stosowania tabletek u ok. 80 proc. chorych dochodzi jednak do tzw. niewyrównania cukrzycy. Wówczas konieczne staje się włączenie insuliny do terapii.

Każdej komórce naszego organizmu potrzebna jest glukoza (cukier prosty). Powstaje ona w procesie trawienia po zjedzeniu przez nas posiłku. Glukoza z przewodu pokarmowego szybko przedostaje się do krwi, a stąd do wnętrza komórek. Tam jest spalana i wykorzystywana jako energia. Żeby glukoza mogła wniknąć do środka komórki, niezbędne jest jej towarzystwo insuliny.

Groźne powikłania
Cukrzycy nie wolno lekceważyć, ponieważ niszczy ona naczynia krwionośne. Nieleczona lub źle leczona grozi bardzo poważnymi konsekwencjami, m.in.: uszkodzeniem siatkówki oka (retinopatia), nerek (nefropatia) i nerwów (neuropatia) oraz zmianami miażdżycowymi w średnich i dużych tętnicach (makroangiopatia), stopą cukrzycową (czyli owrzodzeniami stopy), u mężczyzn zaburzeniami erekcji i impotencją. To, czy dojdzie do tych groźnych powikłań, zależy od wielu czynników, także od szybkiego rozpoczęcia leczenia i właściwego wyrównania choroby.
Kto powinien się badać

Aby nie przegapić początków choroby, każdy raz w roku powinien profilaktycznie zbadać sobie na czczo poziom cukru we krwi. Badać się muszą przede wszystkim osoby po 45. roku życia, które: mają nadwagę lub są otyłe, mają podwyższony poziom cholesterolu lub triglicerydów, cierpią na nadciśnienie tętnicze oraz choroby serca i naczyń krwionośnych. Regularnie powinny się również badać te osoby, u których w rodzinie występowały przypadki cukrzycy oraz kobiety, które urodziły dziecko ważące powyżej 4,5 kg.
Poziom cukru we krwi

Badania profilaktyczne polegają na sprawdzaniu poziomu cukru (glukozy) we krwi. U ludzi zdrowych prawidłowe jego stężenie wynosi od 60 do 100 mg%. Jeżeli zbadamy poziom cukru tylko raz i będzie podwyższony, to nie musi oznaczać, że na pewno chorujemy. Ten wynik powinien nas jednak skłonić do wizyty u lekarza i do wykonania dalszych badań. Jeżeli nieprawidłowe wskazania wyjdą dwukrotnie, to znaczy po badaniu na czczo (czyli co najmniej 8 godzin po ostatnim posiłku) okaże się, że poziom cukru jest równy bądź wyższy niż 100 mg% - należy skonsultować się z lekarzem diabetologiem. Może on zlecić dodatkowo badanie poziomu cukru na czczo i 2 godziny po posiłku. Jeżeli 2 godziny po jedzeniu poziom cukru we krwi będzie równy bądź wyższy niż 200 mg% - to już może oznaczać cukrzycę.
Jak ustrzec się choroby
W zapobieganiu rozwojowi cukrzycy pomaga często radykalna zmiana stylu życia. Oprócz profilaktycznego poddawania się badaniom należy się odżywiać racjonalnie: jeść niskokaloryczne posiłki i unikać tłuszczów. Trzeba także utrzymywać właściwą masę ciała, w czym może pomóc
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.