Witaj! Rejestracja

Co doprowadziło do wyginięcia dinozaurów?


Gigantyczna asteroida, która uderzyła w powierzchnię Ziemi, była najważniejszym powodem, który doprowadził do wyginięcia dinozaurów. Tym samym - zagadnienie, które od dziesięcioleci stanowiło wyzwanie dla wielu środowisk naukowych, zostało ostatecznie rozwiązane. Było to możliwe dzięki międzynarodowemu projektowi, który prowadzony był przez naukowców z Europy, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kanady i Japonii. Wyniki badań opublikowano w magazynie Science.

Międzynarodowy zespół badawczy, przeanalizował wszystkie dane dotyczące tzw. wymierania kredowego, jakie udało się zebrać w ciągu ostatnich 20 lat. Przypomnijmy - jest to najmłodsze ze znanych w historii naszej planety masowych wymierań. Miało ono miejsce 65,5 milionów lat temu i nastąpiło bardzo szybko - bo zaledwie w ciągu kilkuset tysięcy lat.

Przez długi czas świat nauki był podzielony w kwestii tego, czym wymieranie kredowe było spowodowane. Część naukowców uznawała, iż za masową zagładę m. in. dinozaurów odpowiedzialne jest zderzenie asteroidy z Ziemią. Inne środowiska naukowe utrzymywały, że powodem wielkich zmian sprzed 65,5 miliona lat była duża aktywność wulkaniczna w tzw. Trapach Dekanu (obecnie Indie).

Najnowsze badania rozwiały wszelkie wątpliwości i dowiodły, że wymieranie kredowe wywołane było wybuchem spowodowanym uderzeniem wielkiej, 15-kilometrowej planetoidy. Spadła ona w miejsce znane jako "krater Chicxulub", które obecnie położone jest na Półwyspie Jukatan, częściowo pod wodami Zatoki Meksykańskiej.

"Nie mamy już najmniejszych wątpliwości co do tego, że to wybuch spowodował masowe wymieranie. Po eksplozji miało miejsce mnóstwo wielkich pożarów, trzęsień ziemi o sile znacznie przekraczającej 10-stopni w skali Richtera, a także mnóstwo obsuwisk, nawet na skalę kontynentalną, które wywoływały m.in. fale tsunami." - mówi współautorka badań Joanna Morgan, pracująca w Imperial College of London.

"Asteroida, która uderzyła w Ziemię, wywołała falę uderzeniową miliard razy silniejszą niż ta, która powstała po bombie atomowej, która spadła na Hiroszimę." - dodaje naukowiec w wywiadzie udzielonym brytyjskiemu The Daily Telegraph. Brytyjka przyznała również, że asteroida była "ostatecznym gwoździem do trumny dinozaurów". Po eksplozji na całej Ziemi zapanowała ciemność, a także wywołana została "globalna zima", w wyniku której "zginęło wiele gatunków istot, żyjących wówczas na Ziemi, które nie były w stanie przystosować się do piekielnych warunków, jakie zapanowały na naszej planecie".

Jak zauważył Gareth Collins, inny z grupy naukowców biorących udział w projekcie: - "Uderzenie asteroidy w Ziemię było sygnałem kończącym trwające 160 milionów lat panowanie dinozaurów. Sądny dzień dla dinozaurów okazał się początkiem nowej ery. Ery ssaków."
from niewiarygodne.pl
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.