Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

Chcieć rozumieć świat bez rozumienia siebie samego

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Online
Ludzie są istotami skomplikowanymi. Sam fakt , iż filozofia od zarania dziejów ,od czasów antycznej Grecji , szuka odpowiedzi kim człowiek jest i niestety , nie może znaleźć zadowalającej wszystkich odpowiedzi.
Świat bez ludzi byłby czymś prostym , bez wyrazu. Byłby jedynie prosta kulą . To człowiek stanowi o charakterze świata, człowiek tworzy świat.
Chcą wiec zrozumieć co się dzieje dookoła nas wszystkich musimy zrozumieć , poznać wnętrza innego człowieka bez poznania istnienia własnego wnętrza.
Chcąc cokolwiek poznać , cokolwiek pojąć staramy zrobić to od rzeczy najprostszych , dopiero później wgłębiając się w temat coraz bardziej. Nie mówię tu , iż poznanie siebie jest rzeczą śmiesznie prostą lecz od czegoś musimy zacząć.
Poza tym sądzę , iż nikogo jak siebie nie poznamy bardziej. Po prostu nie jesteśmy w stanie. Poznamy ludzką powierzchowność, poznamy ich takich, jakich oni chcieliby byśmy ich znali. Czy to oznacza , że nie jesteśmy w stanie "ogarnąć świata"? Tu obawiam się , że chyba tak . Możemy snuć jedynie domysły, że jest tak a nie inaczej. Nie chodzi mi tu o poznanie świata w sensie lub ujęciu naukowym , fizycznym, gdyż ten wymaga jedynie od człowieka nauki i co najgorsze niekoniecznie ze zrozumieniem tego.
Żaden człowiek nie jest w stanie w pełni zrozumieć całego świata i to niezależnie , czy poznał własne wnętrze czy nie. Może


.doc   152.doc (Rozmiar: 30 KB / Pobrań: 19)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.