Witaj! Rejestracja

Celibat Księży

Ankieta: Jesteś za calibatem księży?
Tak
Nie
[Wyniki ankiety]
 
 


Hey. Siedzę i myślę o księżach...O szumie jaki jest przy tym temacie jeśli chodzi o Ich celibat kapłański. Mogą trwać w sakramencie małżeńskim i kapłańskim czy nie? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Ja osobiście jestem za zniesieniem celibat, gdyż księża są też normalnymi ludźmi i mają swoje potrzeby... A co zmieni ich małżeństwo?? Nie widzę przeciw wskazań - no chyba omijając ten fakt że będą mieli mniej czas dla parafian ale dzięki temu mogą bardziej rozumieć problemy rodzinne i starać się im zaradzić. Myślę o tym gdyż ostatnio moja Luba dostała wykład od jednego z miejscowych księży, ponieważ zapytała podczas kolędy kiedy są nauki małżeńskie... W odpowiedzi dostała odpowiedź czy w ogóle wie co to jest i czy już zaczeła czytać książki poświęcone temu sakramentowi. Gdy powiedziała że nie ma czasu na razie, ksiądz zaczął ponaglać swoje prośby czego skutkiem był lekka wymiana zdań i ścięcie się.

Jestem ciekaw kto w tych czasach przed ślubem czyta całe książki o małżeństwie... Ksiądz chyba sobie nie zdaje w jakich czasach żyjemy i w jakim pędzie...
Pozdro, Ave Satan
Odpowiedz
Ja jestem za zniesieniem celibatu gdyż z biologicznego punktu widzenia człowiek jako gatunek w naturalny sposób dąży do prokreacji. Wszelka ingerencja czy też wymuszanie nienaturalnego zachowania gatunkowego może powodować patologiczne zmiany w psychice, czego następstwem są rożnego rodzaje zboczenia np. pedofilia.
Odpowiedz
Ja również jestem za zniesieniem celibatu.. To tylko kolejny wymysł kościoła i nie wiadomo po co. Przecież nawet jak zagłębimy się w historię kościoła widać że pierwszymi kapłanami byli apostołowie , a oni mieli normalnie żony i dzieci ergo o co biega?
Odpowiedz
Siedząc, czytając, "LATAJĄC" po internecie znalazłem tako o tą informacje;]

Według włoskiego dziennika "La Repubblica" zniesienie celibatu księży katolickich nastąpi za 50 lat.
Plany te już teraz są omawiane przez watykańskich hierarchów, podaje gazeta.
Dyskusja rozgorzała po tym jak na jaw wyszły informacje na temat pedofilii w Kościele w takich krajach jak: Niemcy, Irlandia, Holandia. W wywiadach dla włoskich mediów kościelni hierarchowie podkreślają, że nie należy wiązać wymogu celibatu z nadużyciami wobec nieletnich.

Według rzymskiego dziennika, powołującego się na nieoficjalne informacje, w Kościele już trwa dyskusja na temat możliwości zniesienia celibatu za kilka dziesięcioleci. Otoczony całkowitą tajemnicą plan - twierdzi gazeta - został powierzony do dyskusji przedstawicielom Kongregacji ds. Duchowieństwa.
Gazeta zaznacza, że temat zniesienia celibatu to dopiero początek analiz. Same podjęcie tego tego zagadnienia świadczy o tym, że Stolica Apostolska zaczyna zastanawiać się nad "prawdziwą rewolucją", która mogłaby świat katolików i protestantów do siebie zbliżyć.
Papież Benedykt XVI w wygłoszonym przemówieniu do uczestników międzynarodowego sympozjum teologicznego nazwał celibat "świętą" wartością.
Odpowiedz
za 50 czy nawet za kilkadziesiąt lat pewnie już kościoła nie będzie Smile więc tak czy siak celibat będzie zniesiony. Pisze tak bo wystarczy spojrzeć jak technika poszła do przodu przez ostatnie 20 lat. Za 50 lat nauka może zdobyć dowody do obalenia religii.
Odpowiedz
Za 50 lat to my się możemy tego nie doczekać ;-P Nie wiem po co czekają jeśli ludzie są w większości za zniesieniem i nie odbiło by się to na duchowieństwu.
Odpowiedz
Czekają bo na świecie żyje jeszcze pokolenie starych księży, którzy nie zgodzą się na zniesienie bo po co im to skoro i tak już" nie mogą" xD
Odpowiedz
Heh... no to za 50 lat sobie pobzykają (legalnie), ale niech się młodzi księża za bardzo nie cieszą bo nawet jak dożyją to już też nie będą mogli Smile
Celibat to wymysł Kościoła. Wprowadzili go coś koło X wieku (jak się mylę to niech mnie ktoś poprawi), a powodem była... kasa. Wcześniej księża normalnie mieli żony i dzieci. Niestety kościelnym "szychom" nie podobało się, że po śmierci księdza jego majątek (lub spora jego część) trafiały do rodziny a nie kościelnego skarbca. By temu zaradzić wprowadzili celibat. Jak to się skończyło to wiemy. Księża i tak albo robią to na lewo, albo stają się zboczeńcami, albo są tak starzy, że już nie mogą i próbują moralizować tych młodszych (choć sami pewnie w swoim czasie nie byli lepsi). Oczywiście księża z prawdziwym powołaniem też istnieją.
Jeśli chodzi o lewiznę to niech to sobie Kościół załatwia jak chce, ale księża-pedofile powinni być karani z całą surowością i podlegać w tej kwestii również prawu świeckiemu. Tymczasem Kościół by uniknąć skandalu stara się za wszelką cenę ukrywać takie przypadki i najwyższą karą dla księdza jest przeniesienie na inną parafię, gdzie i tak robi co mu się podoba (dopóki znów nie wyjdzie na jaw co to as).
Dlatego celibat księży nie - nic dobrego z niego nie wynikło.
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.