Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

Bogowie i ludzie w mitologii greckiej

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Online
Mity greckie należą do najpiękniejszych opowieści o bogach i ludziach, jakie istnieją w literaturze światowej. Plan boski i ludzki nieustannie się tu przenikają, ludzie mogą posiadać cechy boskie, zaś bogowie mogą podlegać prawom ludzkim.
W mitologii greckiej istnieje wiele opowieści, które stały się archetypami czyli utrwalonymi wzorcami postaw i zachowań ludzkich. Tak jest z mitem o Demeter i Korze. Kora została porwana do Hadesu przez króla podziemi, a ponieważ zjadła tam święty owoc granatu, musiała pozostać w krainie cieni na zawsze. Została żoną Hadesa i przyjęła imię Persefony. Jej zrozpaczona matka, Demeter, uprosiła Zeusa, by córka mogła wychodzić co roku na kilka miesięcy na ziemię. Demeter to bogini urodzaju, więc w tych miesiącach, które Kora spędza pod ziemią, na świecie panuje zima, zaś w tych miesiącach, kiedy opuszcza Hades, rozradowana matka sprowadza lato. Demeter jest tutaj archetypem czułej, kochającej matki. Wzorcem matki cierpiącej z kolei Niobe, która chwaliła się przed Latoną, matką Artemidy i Apollina, swym pięknym i licznym potomstwem. Apollo i Artemida z zemsty zabili dzieci Niobe, która z rozpaczy skamieniała.
Symbolem marzyciela i idealisty w mitologii greckiej jest Ikar. Wraz z ojcem Dedalem uciekli z Krety na skrzydłach sporządzonych z piór spojonych woskiem. Dedal leciał ostrożnie, trzymając się granicy między wodą a słońcem, Ikar zaś, który pragnął wzlecieć do słońca, wzbił się za wysoko, żar stopił mu skrzydła i syn Dedala zginął. Dedal jest tutaj wcieleniem realizmu. Ikar – jeden z najpiękniejszych mitologicznych archetypów – jest symbolem odwiecznej ludzkiej chęci sięgania coraz wyżej, zdobywania obszarów nieznanych i odkrywania tego, co jeszcze nie zbadane, nawet za cenę własnej śmierci.
Mit o Prometeuszu – tytanie, który nie wahał się poświęcić siebie, by dać ludziom ogień, symbolizuje postawę społecznika, człowieka pełnego bezinteresownej miłości do innych.
Wspaniałymi cyklicznymi opowieściami o bogach i ludziach są mity tebańskie o Labdakidach oraz mity trojańskie. Historia rodu Labdakidów, na której oparte są tragedie Sofoklesa Król Edyp i Antygona, to opowieść o ślepym przeznaczeniu, niezmiennych wyrokach bogów i sile przepowiedni. Rodzicom Edypa przewidziane zostaje, że ich mały synek kiedyś zabije ojca i ożeni się z matką. Przerażeni, pozbywają się dziecka. Edyp trafia do Koryntu, gdzie wychowuje się w rodzinie króla. W Koryncie dowiaduje się o przepowiedni i czym prędzej opuszcza miasto, by wyrok bogów nie spełnił się. W drodze spotyka swego prawdziwego ojca i zabija go, a w Tebach poślubia swą matkę, Jokastę. Również następne pokolenie nie uwolni się od boskiej klątwy: Polinejkes i Eteokles zginą w bratobójczej walce, a ich siostra Antygona zostanie skazana przez króla Teb, Kreona, na śmierć za próbę pochowania brata, którego prawo Teb uznało za zdrajcę.
Archetypem powracającym wielokrotnie w literaturze jest postać Orfeusza, poety-maga, który swym śpiewem potrafił wzruszyć rośliny i kamienie. Gdy umarła jego żona, piękna Eurydyka, udał ...

CAŁOŚĆ W ZAŁĄCZNIKU


.doc   Bogowie i ludzie w mitologii greckiej.doc (Rozmiar: 30 KB / Pobrań: 49)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Wierzenia i bogowie Słowian brunet 499 10-17-2010, 10:34
Ostatni post: brunet
  Stefan Żeromski Ludzie bezdomni brunet 724 10-17-2010, 10:33
Ostatni post: brunet
  Powstanie i rozwój tragedii greckiej brunet 548 10-15-2010, 07:32
Ostatni post: brunet
  Człowiek a przeznaczenie w mitologii starożytnych greków brunet 813 09-27-2010, 11:18
Ostatni post: brunet
  Podobieństwa i różnice w opisie stworzenia świata w Biblii i mitologii brunet 838 09-27-2010, 11:18
Ostatni post: brunet