Witaj! Rejestracja

Bierne palenie


Rocznie umiera w Polsce około tysiąca ludzi z powodu biernego palenia tytoniu (w USA aż 53 razy więcej!). Obecność wśród palaczy może powodować raka płuc, choroby układu krążenia oraz schorzenia płuc (przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie oskrzeli i astma). Wykonane analizy pokazały, że dla osób niepalących mieszkających z partnerami, którzy palą w domu, ryzyko zachorowania na raka wzrosło o 20-30%, natomiast dla osób narażonych na dym tytoniowy w miejscu pracy wzrost ryzyka wynosił 16-19% (Sasco AJ, Secretan MB, Straif K). Zaledwie półgodzinne bierne palenie może się przyczynić do uszkodzenia serca zdrowej osoby niepalącej (kanadyjska gazeta The Globe and Mail).
Odpowiedz
Nie nałogowi palacze papierosów, ale pracownicy barów, w których można palić, są najczęściej ofiarą śmiertelnych chorób związanych z nikotyną. Wynika tak z badań przeprowadzonych przez hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia.
Jak wynika z badań, w każdym dużym hiszpańskim mieście na choroby związane z nikotyną umiera rocznie tysiąc barmanów. Dlatego ministerstwo zapowiada specjalne inspekcje, które karać będą źle wentylowane lokale. Twierdzi też, że zrobi wszystko, aby już wkrótce palenie było dozwolone tylko na ulicy albo w prywatnych domach.

Wyobraźmy sobie osobę zamkniętą w szklanej klatce pełnej dymu, którego stężenie jest dziesięciokrotnie większe niż na przykład na ulicy. Osoba ta spędza w klatce 10 godzin dziennie, zwykle przez sześć, a często przez siedem dni w tygodniu. W takich warunkach - zdaniem hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia - pracują barmani.

Wiele barów mimo nakazów nie ma odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Klienci wchodzą, wypalają papierosa i wychodzą, a pracownicy przez wiele godzin muszą oddychać zatrutym powietrzem.
źródło : gazeta.pl
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Co zrobić, żeby 20 tys. obywateli rzuciło palenie? Wiadomosci 0 564 01-22-2011, 09:01
Ostatni post: Wiadomosci