Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

ANTYKONCEPCJA

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Online
Antykoncepcją nazywa się działania niedopuszczające do zapłodnienia komórki jajowej i zajścia w ciążę (łac. conceptio - poczęcie).

Antykoncepcja umożliwia planowanie rodziny oraz uniknięcie niechcianej ciąży.
Żadna z metod antykoncepcji nie daje 100% gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia. Skuteczność metod zapobiegania ciąży określa wskaźnik Pearla. Wskaźnik ten podaje ilość ciąż, które pojawiły się wśród 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok współżyjąc regularnie (co 48 godzin). Za metodę pewną uznaje się taką, której wskaźnik Pearla wynosi poniżej 1%. Gdy wskaźnik przekracza 10% metoda uznawana jest za niepewną. Jeśli para jest płodna i nie używa żadnych środków antykoncepcyjnych to w takim przypadku wskaźnik Pearla wynosi 85-90%.
Na świecie najczęstszymi metodami są sterylizacja (prawnie zakazana w Polsce), antykoncepcja hormonalna i stosowanie prezerwatyw.
Antykoncepcja zapewnia kobiecie i mężczyźnie komfort psychiczny.
Dzięki niej mogą uniknąć dramatu nie chcianej ciąży i świadomie zaplanować porę urodzenia dziecka tak, by od początku było ono oczekiwane i kochane.

Związek dwojga ludzi powinien być wolny od strachu przed ciążą. Seks, któremu towarzyszy lęk i pełne niepokoju myśli typu - "czy dziś można?" - jest uboższy o całą gamę radosnych przeżyć i doznań. Zamiast nich może pojawić się zniechęcenie, nie mówiąc o przypadkach poważnych nerwic na tle seksualnym. Jeśli kochająca się para z jakichś powodów materialnych, zdrowotnych, zawodowych - nie jest gotowa na przyjęcie dziecka, powinna zdecydować się na którąś z form antykoncepcji. Na tym m.in. polega odpowiedzialność za powołanie nowego życia.

Wiele kobiet nie stosuje żadnego zabezpieczenia z obawy przed szkodliwymi działaniami ubocznymi. Najczęściej ten niepokój wynika z fałszywych, choć bardzo rozpowszechnionych opinii, zwłaszcza na temat tabletek hormonalnych. Dlatego tak ważna jest rzetelna wiedza o różnych sposobach zapobiegania ciąży.

Zamiast polegać na zdaniu koleżanki czy innych nie sprawdzonych do końca źródłach informacji, lepiej sięgnąć do fachowych książek czy artykułów w gazetach. A najlepiej poradzić się ginekologa, który pomoże dobrać najwłaściwszy sposób.

Najwłaściwszy, to znaczy dopasowany do wieku, stanu zdrowia, sytuacji życiowej, akceptowany przez oboje partnerów. Inne środki lekarz zaleci nastolatce, inne mężatce pragnącej kiedyś mieć dziecko, jeszcze inne takiej samej mężatce cierpiącej na zaburzenia hormonalne.
.doc   109.doc (Rozmiar: 187.5 KB / Pobrań: 40)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.