Alkoholizm a przestępczość w Polsce


Alkoholizm jest to choroba powstająca w skutek nadużywania napojów alkoholowych; w znaczeniu szerszym – jest to całokształt ujemnych następstw, wynikających z nadużywania alkoholu dla jednostki i społeczeństwa. Alkoholizm nie jest czymś nowym; znany był od bardzo dawna i zawsze stanowił problem socjalny dla kolejnych pokoleń.
W Polsce najwięcej pije się na wsiach, na terenach północno-wschodnich, czyli w rejonach największego bezrobocia. Piją zwłaszcza ludzie biedni, robotnicy, bezrobotni, bezdomni. Alkohol traktują jako znieczulacz na beznadziejną rzeczywistość. W takich środowiskach niejednokrotnie wszelkie działania ludzi podporządkowane są zdobyciu alkoholu. Niektórzy mieszkańcy podlaskich wsi sprzedają zbierane czy kradzione drzewo, aluminium, makulaturę, żeby zebrać na tanie wino. Inni okradają kieszenie czy mieszkania obywateli, by zdobyć pieniądze, lub bezpośrednio napadają na sklepy monopolowe.
Widomym jest iż podniesiona akcyza na spirytus używany do produkcji tanich win powoduje, że ich cena wzrosła. Nic więc dziwnego, że akcyzowany alkohol przegrywa wojnę z przemycanym. Oblicza się, że co trzeci litr wypijanego na wschodzie kraju alkoholu pochodzi z przemytu. Ten alkohol to wielki luksus dla uzależnionych, choć jest to jedynie spirytus techniczny, nawet nie oczyszczony.
Alkohol jest źródłem wielu wykroczeń i przestępstw, więc warto się zastanowić czego ludzie w nim szukają. Zazwyczaj piją,


.doc   102.doc (Rozmiar: 39.5 KB / Pobrań: 15)
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Alkoholizm -część II. brunet 563 01-09-2011, 08:42
Ostatni post: brunet
  Alkoholizm brunet 549 01-09-2011, 08:41
Ostatni post: brunet
  Alkoholizm jako groźne zjawisko z kręgu patologii społecznej brunet 717 01-09-2011, 08:39
Ostatni post: brunet
  Biomedyka – patologie społeczne (alkoholizm, nikotynizm, narkomania, AIDS) brunet 1,160 11-02-2010, 16:24
Ostatni post: brunet
  PRZESTĘPCZOŚĆ ZORGANIZOWANA brunet 773 11-02-2010, 10:46
Ostatni post: brunet