Rejestracja Wejdź przez fb
   
 

Alkoholizm

Poleć znajomym


brunet
Promotor

Online
Terminu „alkoholizm” używa się potocznie w dwóch znaczeniach: do określania wszelkiego spożycia alkoholu, które wkracza poza miarem tradycyjnego czy zwyczajowego picia, bądź dla oznaczenia choroby alkoholowej.
Rozpatrując problemy związane z nadużywaniem napojów alkoholowych należy jednak wyraźnie rozróżniać dwa zjawiska. Pierwsze z nich to pijaństwo, przejawiające się w postaci nadmiernej konsumpcji alkoholu, drugie to alkoholizm będący objawem chorobowym.
Pijaństwo krótko mówiąc, określa nawyk używania alkoholu w dawkach powodujących mniej lub bardziej trwałe zakłócenia psychofizyczne w organizmie.
Nie objawia się ono jednak przymusem picia. Alkohol jest natomiast choroba, stanem przewlekłej narkomanii, w której osoba nią dotknięta traci kontrolę nad piciem (nie ma możliwości przerwania raz rozpoczętego picia w dowolnym, z góry obranym momencie) i nie jest w stanie utrzymać się przez dłuższy czas w abstynencji, a w przypadku braku alkoholu zachodzi konieczność poszukiwania go, niekiedy za wszelką cenę. Według obecnie stosowanej terminologii mówimy wówczas o tzw. zespole uzależnienia alkoholowego.
Wprowadzony do organizmu alkohol zostaje szybko wchłonięty. Już z przewodu pokarmowego przedostaje się do krwi a następnie do innych narządów ciała.
Atakując mózg alkohol wpływa na zwolnienie działania komórek mózgowych i zachowanie wyższych czynności nerwowych. Większe dawki proporcjonalnie działają silnie na wszystkie komórki mózgu. Powoduje zmniejszenie sprawności umysłowe i fizyczne. W przekonaniu pijącego jednak- sprawność ta się podwyższa.
Wydaje mu się , że myśli szybciej.doc   142.doc (Rozmiar: 51.5 KB / Pobrań: 72)

Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Wyświetleń: Ostatni post
  Alkoholizm -część II. brunet 588 01-09-2011, 08:42
Ostatni post: brunet
  Alkoholizm jako groźne zjawisko z kręgu patologii społecznej brunet 746 01-09-2011, 08:39
Ostatni post: brunet
  Alkoholizm a przestępczość w Polsce brunet 647 01-08-2011, 16:23
Ostatni post: brunet
  Biomedyka – patologie społeczne (alkoholizm, nikotynizm, narkomania, AIDS) brunet 1,215 11-02-2010, 16:24
Ostatni post: brunet
  Alkoholizm i jego wpływ na dysfunkcjonalność rodziny. brunet 594 11-02-2010, 10:29
Ostatni post: brunet