„Wenecja Cotswolds” czyli Bourton-on-the-Water


Pagórkowaty teren, targowe miasteczka z kamiennymi domami, wiejskie puby i malownicze pejzaże. Przemierzając okolice Cotswolds nie mogłam oprzeć się wrażeniu, jakbym była w jednej z angielskich bajek.
„Wenecja Cotswolds”

Dotarłam do Bourton-on-the-Water, najładniejszej wioski w Cotswolds. Płytka rzeczka Windruch leniwie płynie przez centrum tej malowniczej miejscowości, a jej nisko położone brzegi łączą kamienne mosty, od których miasteczko zaczęto nazywać „Wenecją Costwolds”.
Większość domów zbudowana jest z kamienia. Stoję przed jednym z nich, od głównego deptaku oddziela go kamienny murek z niską, wykutą z żelaza bramą. Ścieżka do drzwi wejściowych wyłożona jest dużymi, płaskimi kamieniami, a same drzwi drewniane i pomalowane na zielono, zaopatrzone są w sporych rozmiarów żelazną kołatkę. Małe, kwadratowe szybki w ołowianych ramkach oraz wiszący na ścianie kosz pełen kolorowych kwiatów dopełniają całości.
Jak dotrzeć do Bourton-on-the-Water?

Cotswolds to pagórkowaty teren położony w południowo-środkowej Anglii. Bourton-on-the-Water leży w jego północnej części, przy drodze A429, pomiędzy Oxford, Cheltenham a Moreton-in-Marsh. Decydując się na przyjazd pociągiem musimy pamiętać, że najbliższa stacja znajduje się w sąsiedniej miejscowości Moreton-in-Marsh, skąd można dojechać autobusem Pulham nr 801 lub 855. Wioskę obsługują jedynie lokalne autobusy.
Ze względu na brak bezpośrednich połączeń najwygodniej dostać się tu samochodem. W miejscowości są dwa duże, płatne parkingi. Można również spróbować szczęścia i szukać bezpłatnych miejsc parkingowych obok głównego deptaku, chociaż szanse znalezienia wolnego miejsca są takie jak wygranie szóstki na loterii.
Flamingi i labirynt

Jeżeli już uporaliśmy się z zaparkowaniem samochodu możemy rozpocząć zwiedzanie. Miasteczko oferuje wiele atrakcji. Jedną z nich jest Birdland Park & Gardens - piękny park i teren zielony z 500 gatunkami ptaków. Nie będę ich wymieniać, powiem tylko, że najbardziej urzekł mnie widok różowych flamingów przechadzających się po płytkim strumieniu. Dla dzieci niewątpliwą atrakcją będzie zapewne przyglądanie się pingwinom w porze karmienia. Na terenie parku znajduje się centrum edukacyjne, znakomite dla uzupełnienia lub, jak w moim przypadku, nabycia wiedzy o ptakach.
Niedaleko wejścia do Birdland położony jest niewielki labirynt Maze, z którego szuka się zarówno wyjścia jak i rozwiązania rebusu.
Wioska w wiosce

Po drugiej stronie ulicy znajduje się The Old New Inn, malowniczy ogród z przepięknie prezentującą się makietą wsi. Przez środek miniaturowej wioski płynie rzeczka Windsrush, możemy zaobserwować w niej pocztę, piekarnię, sklep mięsny oraz... miniaturkę wioski.
W samym centrum miejscowości położone jest Cotswold Motor Museum z kolekcją samochodów, zabawek i pamiątek związanych z motoryzacją, chociaż powiązania te czasami wydają się dość odległe. Można się zastanawiać co wniósł kosz na piknik do rozwoju motoryzacji. Muzeum oferuje miejsca noclegowe w pobliskiej willi.
Miłośnicy jeździectwa mogą spędzić czas w pobliskim Bourton Vale Equestrian Centre, które udziela lekcji jazdy konnej lub oferuje przejażdżki dla zaawansowanych. Cotswold Perfumery, czyli Fabryka Perfum zaprasza na kursy tworzenia własnych zapachów i zwiedzanie perfumerii. John i Jude Jelfs zachęcają do odwiedzenia ich garncarni, położonej z dala od zgiełku miasteczka. Sklep wypełniony jest ceramiką wykonaną na miejscu. Można tu kupić tradycyjne wyroby garncarskie oraz nowoczesne prace.
Restauracje i noclegi

Centrum miasta, które tworzą dwie ulice biegnące po obu stronach rzeki, wypełniają sklepy z pamiątkami oraz restauracje. Dużo sklepów oferuje wyroby lokalne, chociaż nadgorliwy turysta z pewnością odkryje pieczątki lub metki z napisem „Made in China”. I do tej bardzo angielskiej miejscowości dotarły, szczęściem nieliczne, echa globalizacji.
Zgłodniali zwiedzający mają do wyboru przyhotelowe restauracje, puby lub herbaciarnie. Znajdzie się też coś dla miłośników fast-food, we wsi jest take-away oraz pizzeria.
W Bourton znajdują się trzy hotele, kilkanaście Bed & Breakfast, czyli małe pensjonaty oferujące nocleg ze śniadaniem, kilka kolejnych proponujących same noclegi, jest również kamping.
Można spędzić tu dzień na zwiedzaniu miejscowości, która jest sama w sobie atrakcyjna lub wybrać się na pieszą wycieczkę jedną z kilkunastu tras turystycznych. W tym przypadku ominie nas zgiełk i kolejki oraz będziemy mieli przyjemność podziwiać piękno okolicznej natury oraz niezliczone stada owiec.

źródło: twojaeruropa.pl
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.