Witaj! Rejestracja

Praca magisterska - motywacja


WSTĘP


Motywacja jest bez wątpienia jedną z najważniejszych spraw, z którymi styka się menedżer podczas swojej pracy. Potrzeby pracowników, ich zaspokojenie, a także ogólna z tego powodu satysfakcja w miejscu pracy powinny być głównymi motywami pracy współczesnego pracodawcy.
Nie ma wątpliwości, że motywacja jest swoistym motorem napędowym, który sprawia, że ludzie w przedsiębiorstwie chcą pracować lepiej i dokładniej. Wiedzą oni dzięki temu, iż ich praca jest doceniana i widoczny jest ich wkład w dane przedsięwzięcie. Wszystkie rodzaje motywatorów, czy to płacowe, czy też pozapłacowe, wpływają w dodatni sposób na nastroje ludzi podczas niekiedy kilkunastogodzinnego dnia pracy i zwiększają zadowolenie z pracy.
Bez czynników motywacyjnych zadowolenia z pracy wraz z długością jej trwania. Ich brak jest jednym z głównych powodów zmiany miejsca pracy i spadku efektywności działania na danym stanowisku. Właśnie z tego powodu kierownicy wszystkich szczebli poprzez motywatory powinni dbać o to, aby ich podwładni odczuwali, iż wysiłek przez nich wykonywany jest opłacalny, nie idzie na marne i jest doceniany przez pracodawców.
Rozważanie najważniejszych aspektów i faktów związanych właśnie z motywacją jest przewodnim tematem tej pracy. W wielu przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych za dostateczne dla pracowników uważa się motywowanie za pomocą premii lub nagrody okolicznościowej. Jest to jednak twierdzenie bardzo błędne i nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością. Wyżej wymieniony sposób motywowania jest bardzo rozpowszechnionym, ale nie jedynym istotnym sposobem wyrażania uznania przez kierownictwo dla pracownika. Istnieje jeszcze całe mnóstwo skutecznych i na pewno nie mniej efektywnych sposobów motywowania pracownika, o czym piszę w tym opracowaniu. Wielu pracodawców o tym zapomina przeważnie dlatego, że sądzą oni, iż dla pracownika liczą się tylko i wyłącznie pieniądze.ROZDZIAŁ 1

Pojęcie motywacji.

Pojęcie motywacji nie jest proste i jednoznaczne do zdefiniowania. Istnieją różne wyjaśnienia danej kwestii. Sam termin jest zaczerpnięty z języka łacińskiego od słowa „movere”, co oznacza „poruszać się”, „wprawiać w ruch”. Pod tym względem mamy tu do czynienia ze ścisłym powiązaniem z energią i wszystkim, co pobudza do działania.
W jednym ze słowników jest następująca wzmianka na temat motywacji: „Motywacja to pobudzanie człowieka do działania przez odczuwane potrzeby. Jest to stan wewnętrznego napięcia, skłaniający człowieka do aktywności fizycznej i intelektualnej, a oddziaływanie na motywację ludzi przez stosowanie bodźców nazywane jest motywowaniem lub pobudzaniem ”.
Z kolei doktor Tadeusz Oleksyn w swojej pracy pt.: „Motywacja a płace” pisze o motywacji jako o procesie, podczas którego rozpoznaje się cele, dokonywane świadome lub nieświadome wybory oraz energię, która jest wydatkowana do realizacji tych celów. Gdy zostaną one już osiągnięte, tracą swoje znaczenie, gdyż do głosu dochodzą nowe potrzeby, determinujące nowe cele.
W „Psychologii zarządzania” Bartkowiaka motywacja jest określona jako stała dyspozycja człowieka do zachowań ukierunkowanych na realizację wartości i zaspokajanie potrzeb. W tym procesie jednostka poprzez aktywizację swoich zachowań pragnie indywidualnie zaspokajać potrzeby i, co za tym idzie, osiągać wykonanie zadań organizacyjnych, związanych z wykonywaną pracą.
Z kolei Józef Penc pisze, że: „Motywacja ukierunkowująca ludzką aktywność stanowi proces regulacji czynności człowieka tak, aby prowadziły do osiągnięcia określonego wyniku, celu. ”
Pozostałe definicje motywacji są w mniejszym lub większym stopniu powiązane z przytoczonymi przeze mnie wcześniej przykładami. Motywacja odnosi się więc do silnych niekiedy przeżyć człowieka. Od nich zależy kierunek ludzkiej aktywności. Stanowi tym samym wewnętrzną siłę człowieka, umożliwiającą odpowiednie działanie. Od wielkości i struktury całej motywacji zależy ogólna aktywność psychofizyczna jednostki, mobilizacja jej energii, siły oraz trwałość i intensywność ogólnych wysiłków.
Ponieważ w procesie motywowania występuje przedmiot motywujący ( zwykle jest to przełożony bądź menedżer ), stosowane przez niego bodźce, a także przedmiot motywacji ( czyli pracownik ), to wyraźnie z tego wynika fakt, iż „motywowanie rozumiane jest jako świadome oddziaływanie przełożonego na postawy i działania podwładnych. W motywowaniu tym powinno się stosować bodźce o przeciwstawnych kierunkach ( pozytywne i negatywne ) o różnym natężeniu i różnej częstotliwości. ”
Do pojęcia motywacji odwołujemy się bardzo często, gdy chcemy wyjaśnić przyczyny rozpoczynania i kontynuowania przez ludzi różnych zachowań. Mamy więc do czynienia z rozmaitymi cechami charakterystycznymi dla ludzkiego zachowania, które wskazują na wpływ działań motywacyjnych. Do najważniejszym cech należą: ukierunkowanie, mobilizacja, selektywna percepcja i koncentracja uwagi, integracja pojedynczych reakcji oraz wytrwałość.
Pierwsza z tych cech – ukierunkowanie – bierze się z faktu kierunkowania przez motywację ponoszonego wysiłku na rzecz osiągania określonych celów. Człowiek, który jest silnie umotywowany, jest zarazem dość silnie skoncentrowany na danym działaniu bądź przedmiocie.
Mobilizacja – druga z omawianych cech – jest determinowana przez energię w działaniu. Jeśli jest ona silna, dochodzi do silnej motywacji. Jeśli zaś poziom energii jest niski, motywacja także będzie niewielka. „Osoba o niskiej motywacji do


.doc   Praca magisterska (III)-motywacja.doc (Rozmiar: 114.5 KB / Pobrań: 591)
▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬
     Forumeria.pl - Najlepsze forum w Polsce
▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Odpowiedz
Motywacją doskonałą jest motywacja społeczna.. Jeśli dany zawód jest akceptowany społecznie oraz szanowany, dodaje to zapewne skrzydeł. Choć.. hmm..jak tak przyjrzeć sie politykom, to tam najwięcej orłów.. A szacunku to oni raczej nie wzbudzają. Chyba, ze to ptaki na zasadzie doktora Sztrosmajera: "Gdyby głupota umiała fruwać, latałaby pani jak gołębica".. ot..to
Odpowiedz
Niezłe
Odpowiedz
ciekaweSmile
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Praca Magisterska - Motywacja brunet 10 24,681 06-28-2013, 11:37
Ostatni post: value
  PRACA MAGISTERSKA - REKLAMA HANDLOWA I MARKETING POLITYCZNY brunet 1 2,816 04-18-2013, 22:23
Ostatni post: marika19
  Praca licencjacka - Ulgi i zwolnienia podatkowe w podatku dochodowym brunet 1 7,806 04-12-2013, 09:47
Ostatni post: xxxl
  Praca magisterska - Motywacja I Jej Stymulacja w Zarządzaniu brunet 2 3,537 11-22-2012, 11:40
Ostatni post: aga13tg
  Praca Magisterska - WYCHOWANIE EKOLOGICZNE W PRZEDSZKOLU brunet 3 7,490 02-08-2011, 13:43
Ostatni post: Ania

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości