Witaj! Rejestracja

Pozytywistyczna koncepcja pojmowania prawa


dla koncepcji tej typowe jest pojmowanie prawa jako pewnej koncepcji poznawczej to znaczy takiej czynności która w odniesieniu do interpretacji prawa miała prowadzić do odtworzenia interpretowanego tekstu, przyczyn to tworzenie znaczenia tekstu następowałoby w oparciu o ściśle sformułowane reguły wykładni. Reguły wykładni w koncepcji pozytywistycznej sformułowane są w pozytywizmie prawniczym w sposób sformalizowany, dlatego iż pozytywiści uważają iż zastosowanie tychże reguł wykładni powinno prowadzić do uzyskania jednego obiektywnego wyniku, wynik taki powinien być jeden. Koncepcja ta opiera się na pewnych przesłankach oceny, można powiedzieć iż pozytywiści nie dostrzegają faktu ze wybór lektur oraz stopień ich stosowania będą uzależnione także od wartościowania przyjmowanego przez interpretatora tych tekstów. Często w odniesieniu do pozytywistycznych koncepcji stosowania prawa określany jest mianem sylogistycznego.
Sylogistyczna koncepcja stosowania prawa – koncepcja ta obejmuje takie czynności jak obowiązywania danej normy prawnej, ustalenie stanu faktycznego sprawy, dokonanie aktu subsumcji (wydanie decyzji).
Pojmowanie jak i rozumienie prawa w koncepcji pozytywistycznej stanowią czynności których można dokonać wedle ściśle określonych reguł, czyli są to czynności zalgorytmizowane. Dokonanie tych czynności wedle ściśle określonych reguł będzie prowadziło do pozytywnych rezultatów.
John Ostin – wg. Niego norma prawna to norma generalna i abstrakcyjna. Norma ta w sposób generalny określa adresata a w sposób abstrakcyjny określa postępowanie tego adresata. Ostin uważał że tylko normy generalne i abstrakcyjne ustanowione przez suwerena i kierowane do adresata zakazy, nakazy bądź dozwolenia (Jeśli zakazy to powinny być poparte groźbą użycia przymusu państwowego) – takie normy są normami prawnymi. W konsekwencji prawo to zbiór tak rozumianych norm, można je określić mianem prawa pozytywnego. Wedle Ostina normy tworzące system prawa są to normy wyrażające jedynie proste zakazy i nakazy. Pojęcie Suwerena wg Ostina to podmiot tworzący prawo, podmiot pojmowany personalnie (!). Ostin charakteryzuje suwerena odwołując się do pojęć socjologicznych. Suweren zwierzchni nie ma nawyku posłuchu wobec czyichkolwiek rozkazów. Natomiast adresaci nakazów wydawanych przez suwerena maja nawyk posłuchu wobec suwerena. Nie jest suwerenem np. bandyta. Suweren ma zdolność skutecznego rozkazywania tzn. ma zdolność stanowienai norm pod groźbą urzycia sankcji, jak i również ma zdolność wymuszania tychże norm prawnych przez siebie stanowionych. W koncepcji tej występują elementy typowo pozytywistyczne np.; prawo jest to zbiór norm ustanowionych

To TYLKO CZESC MATERIALU, CAŁOŚĆ DOSTĘPNA DO ŚCIĄGNIĘCIA PO ZALOGOWANIU LUB REJESTRACJI


.doc   pozytkoncepcja.doc (Rozmiar: 46.5 KB / Pobrań: 18)
▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬
     Forumeria.pl - Najlepsze forum w Polsce
▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  HISTORIA PRAWA brunet 0 537 11-28-2010, 12:04
Ostatni post: brunet
  Historia prawa prywatnego brunet 0 462 11-28-2010, 12:02
Ostatni post: brunet
  HISTORIA PRAWA PRYWATNEGO – ŚREDNIOWIECZE brunet 0 806 11-28-2010, 12:01
Ostatni post: brunet
  HISTORIA PRAWA KARNEGO brunet 0 490 11-28-2010, 12:01
Ostatni post: brunet
  Tworzenie prawa, Źródła prawa brunet 0 692 11-28-2010, 11:44
Ostatni post: brunet

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości