Witaj! Rejestracja

Lodowiec na równiku


Naukowcy z Uniwersytetu Oklahomy (USA) zamierzają sprawdzić prawdziwość hipotezy, że 300 milionów lat temu na równiku panowały takie same warunki jak obecnie na Antarktydzie.

W tym celu pod auspicjami Uniwersytetu Oklahomy opracowali plan poszukiwań wskazówek na potwierdzenie tej tezy w systemie klimatycznym planety - poinformowała uczelnia w komunikacie.

"Paleozoik był ostatnim takim okresem, gdy na Ziemi występował podobny system klimatyczny, co obecnie" - powiedziała prof. geologii Uniwersytetu Oklahomy Gerilyn Soreghan. Naukowiec wierzy, że dzięki porównaniu współczesnych systemów klimatycznych może potwierdzić hipotezę o obecności lodu na równiku.

Soreghan i docent geochemii Elwood Madden chcą potwierdzić hipotezę w czterech różnych środowiskach: zimnym i suchym środowisku Antarktyki, zimnym i wilgotnym środowisku Norwegii, gorącym i wilgotnym środowisku w Portoryko oraz gorącym i suchym środowisku na pustyni Mojave w USA.

Podczas badań naukowcy będą studiować skład chemiczny osadów oraz wody, by znaleźć wskazówki unikatowej erozji w tym typie klimatu. Skanowanie mikroskopem elektronowym pozwoli im stwierdzić rodzaj erozji, jaki miał miejsce w badanych terenach.

Analiza próbek zajmie im około rok, ale w pierwszej kolejności dokonają wstępnego porównania próbek pobranych z pasma górskiego Wichita w Oklahomie z próbkami z Antarktyki. Naukowcy jak najszybciej chcą sprawdzić, czy występują jakieś podobieństwa między próbkami.

Badacze uważają, że nawet kilkakrotnie mogło się zdarzyć, iż czapy lodowe narastały i przesuwały się w stronę równika. Po zamarznięciu całej planety jej średnia temperatura mogła wynosić -50 stopni Celsjusza.

from odkrywcy.pl
▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬
     Forumeria.pl - Najlepsze forum w Polsce
▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości