Witaj! Rejestracja

Leksykon starożytny


Aleksander Wielki - żył w latach 356 - 323 r. pne. Wielki król i wódz macedoński, który w efekcie błyskotliwych zwycięstw militarnych podbił imperium perskie, dotarł do Indii. Nie zdołał utrwalić swojego imperium, albowiem zmarł na gorączkę w Babilonie, zanim zdołał nadać mu właściwą organizację.
Balsamowanie - konserwacja zwłok specjalnymi substancjami.
Cheops - król Egiptu pochowany w największej piramidzie świata zwanej Wielką Piramidą.
Dawid - w latach ok. 1012 - 972 r. pne. drugi król izraelski, w tradycji żydowskiej idealny władca, z którego rodu powstać ma wybawiciel - Mesjasz. Kult Dawida przejęły: chrześcijaństwo i islam. Według Biblii był za młodu pasterzem i lutnistą, później rzekomym autorem psalmów biblijnych. W wojnie z Filistynami zabija z procy olbrzyma Goliata, siejąc popłoch wśród nieprzyjaciół.
Demokracja - ( z greckiego: "demos" = lud, "kratos" = władza) w znaczeniu ogólnym - władza ludu, ludowładztwo; w znaczeniu politycznym - ustrój przeciwstawiany jedynowładztwu. W tym sensie pojecie demokracji jest związane z funkcjonowaniem państwa; w państwie demokratycznym władza należy do ludu. Demokracja może być bezpośrednia i pośrednia.
Despota - władca mający nieograniczoną i wyjętą spod jakiejkolwiek kontroli władze, rządzący w sposób bezwzględny; tyran zmuszający innych do podporządkowania się jego woli.
Fidiasz - grecki najsłynniejszy rzeźbiarz. Kierował w 447 - 432 r. pne. przebudową Akropolu ateńskiego, twórca wielu posągów Ateny i Zeusa.
Goliat - według Biblii olbrzym filistyński, którego Dawid zabił w pojedynku kamieniem celnie rzuconym z procy. Zwycięstwo Dawida nad Goliatem symbolizuje przewagę przemyślności nad brutalną siłą, ducha nad materią.
Hammurabi - wielki król Babilonii, twórca jej potęgi Panował od około 1728 do około 1686 r. pne., słynny z wydanego przez niego Kodeksu, nazwanego jego imieniem.
Hellada - nazwa starożytnej Grecji.
Heloci - w starożytnej Sparcie - grupa ludności (potomkowie podbitych mieszkańców tej części Grecji), pracująca na roli na rzecz pełnoprawnych obywateli - spartiatów; położenie helotów było zbliżone do sytuacji niewolników.
Hieroglify - rodzaj pisma, w którym zamiast słów używa się obrazków. Najbardziej znane są hieroglify egipskie, ale inne ludy także stosowały pismo obrazkowe. Początkowo każdy obrazek przedstawiał jakiś przedmiot, na przykład dzban, a później za pomocą obrazków wyrażano także poszczególne dźwięki.
Homer - największy poeta starożytnej Grecji, autor Iliady i Odysei - wielkich eposów bohaterskich.
Hoplita - w starożytnej Grecji - ciężkozbrojny żołnierz; uzbrojony był w tarcze skórzaną, obosieczny miecz i włócznie; piersi osłaniał mu pancerz, głowę - metalowy hełm, a nogi - nagolenniki; cała zbroja Hoplity ważyła ok. 35 kg.
Komedia - (z greckiego: z greckiego: "komoidia" = hulaszczy pochód) - gatunek dramatu obejmujący utwory o pogodnej tematyce i żywej akcji. Komedia jest gatunkiem przeciwstawnym tragedii.
Lakonia - kraina historyczna w Grecji, ok. 1100 r. pne. Podbita przez Dorów, stała się terytorium potężnego państwa ze stolicą w Sparcie, zwanego również Spartą.
Leonidas - dowódca wojsk greckich w bitwie pod Termopilami.
Miltiades - dowódca wojsk greckich w bitwie pod Maratonem.
Mit - podanie o legendarnych bohaterach, bogach, fantastycznych zdarzeniach; opowieść religijna w wierzeniach różnych ludów we wczesnym okresie rozwoju doktryny religijnej, zawierająca dzieje bóstw, pochodzenie świata itp.
Monarchia despotyczna - nieograniczona, całkowita władza jednostki (króla, cara).
Mumia - zwłoki zabezpieczone przez odpowiednie zabiegi konserwacyjne lub wyschnięte w sposób naturalny o kwadratowej podstawie. W okresie Starego i Średniego Państwa ( ok. 2850 - ok. 1570 pne.) - forma grobowca faraonów, później - małych rozmiarów grobowców prywatnych, na niektórych nekropolach; za najwcześniejszą uchodzi tzw. piramida schodkowa króla Dżesera (XXVII w. pne. w Sakkarze); najsłynniejsze są piramidy Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa.
Perykles - po 500-429 r. pne. - ateński mąż stanu, dowódca i słynny mówca.
Piramida - w starożytnym Egipcie - monumentalny grobowiec w kształcie ostrosłupa
Pismo klinowe - pismo ideograficzno - sylabiczne stworzone przez Sumerów, przejęte do własnych języków przez Akadów, Babilończyków, Asyryjczyków, Harytów, Hetytów, Urartyjczyków, Elamitów. Przypominający kliny kształt znaków wynika z formy odcisku, jaki rylec trzcinowy zostawiał na miękkich (przed stwardnieniem) tabliczkach glinianych.
Salomon - król izraelski od ok. 970 do ok. 930 r. pne., syn Dawida. Biblia przedstawia panowanie Salomona jako złoty wiek Izraela. Znany z mądrości i rozwagi. W języku potocznym używa się powiedzenia "salomonowy wyrok" jako synonimu wyroku mądrego i sprawiedliwego, choć o zaskakującej formule rozstrzygnięcia.
Sarkofag - grobowiec w starożytnym Egipcie.
Strateg - (z greckiego) - dowódca wojsk.
Temistokles - dowódca wojsk greckich w bitwie pod Salaminą.
Tragedia - ( z greckiego: "tragos" = kozioł, "aoide" = pieśń) - gatunek dramatu, w którym motorem akcji jest nieprzezwyciężalny konflikt miedzy dążeniami wybitnej jednostki a siłami wyższymi. Gatunek ten ukształtował się w starożytnej Grecji; jego źródłem były obrzędy religijne, zwłaszcza z kultem Dionizosa.
Węzeł gordyjski - zawiła, trudna do rozwiązania sprawa; zwrot ten nawiązuje do legendy Plutarcha, według której król Frygii Gordios w kunsztowny sposób połączył jarzmo z dyszlem rydwanu, a według przepowiedni ten, kto by węzeł rozsupłał posiadłby panowanie nad Azją; w 333 r. pne. Aleksander III Wielki, król macedoński, nie bawiąc się w rozplątywanie, przeciął go mieczem.
Zikkurat - typ starożytnej świątyni sumeryjskiej, później także babilońskiej, asyryjskiej i elamickiej, w kształcie ściętej piramidy stopniowej, złożonej z wielu pięter z tarasami, połączonych zewnętrznymi schodami, z ołtarzem w najmniejszym budynku na najwyższym piętrze..doc   Leksykon starożytny.doc (Rozmiar: 33 KB / Pobrań: 17)
▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬
     Forumeria.pl - Najlepsze forum w Polsce
▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości